Twoja przeglądarka nie obsługuje skryptów JavaScript - działanie strony jest mocno ograniczone.

Piotr Dardziński został prezesem Sieci Badawczej Łukasiewicz

  • Opublikowano: 1 kwietnia 2019
  • Autor: redakcja

1 kwietnia 2019 roku rusza Łukasiewicz – trzecia największa sieć badawcza w Europie. Jej prezesem został dr Piotr Dardziński. Będzie kierował grupą 38 instytutów badawczych, która wkrótce przedstawi szeroką ofertę dla przedsiębiorców: start-upów, małych i średnich firm oraz wielkich koncernów. Łukasiewicz, który skupia potencjał krajowych instytutów badawczych, już na starcie dysponuje kilkuset laboratoriami oraz światowej klasy naukowcami. Powołanie Łukasiewicza to przełomowy moment dla współpracy nauki z biznesem.

Dr Piotr Dardziński (fot. KPK PB UE)

Dr Piotr Dardziński był wcześniej sekretarzem stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego odpowiedzialnym za współpracę nauki i biznesu. Nadzorował rządową agencję Narodowe Centrum Badania i Rozwoju, Narodową Agencję Wymiany Akademickiej oraz instytut badawczy Ośrodek Przetwarzania Informacji. Jako członek Zespołu ds. Innowacyjności, nadzorował międzyresortowe prace nad pierwszą i drugą ustawą o innowacyjności, w wyniku których ulgi na działalność B+R wzrosły z 30% do 100% i 150% (dla CBR). Ustawy istotnie zwiększyły w Polsce nakłady na B+R, a pierwsza z nich została uznana przez organizację Pracodawcy RP za najlepszą ustawę deregulacyjną w obszarze podatków. Obie regulacje uważa się za punkt zwrotny w likwidacji barier we współpracy między naukowcami i przedsiębiorcami.

Piotr Dardziński to także twórca rewolucyjnej ustawy o doktoratach wdrożeniowych, która umożliwia równoczesną realizację kariery naukowej i biznesowej. Jej efektem jest już prawie tysiąc młodych naukowców przygotowujących doktoraty w polskich firmach. Jako pełnomocnik rządu ds. reformy instytutów badawczych, Piotr Dardziński opracował reformę instytutów, której celem było zwiększenie efektywności ich działania w zakresie współpracy z biznesem.

Powołanie Sieci Badawczej Łukasiewicz to realizacja polskich aspiracji do współdziałania z europejskimi i światowymi instytucjami. Stajemy się dzisiaj ważnym partnerem dla takich organizacji jak niemieckie Stowarzyszenie Fraunhofera, francuskie Carnot czy fińskie VTT. Nasza dotychczasowa współpraca międzynarodowa wchodzi właśnie na zupełnie nowy, globalny poziom. Zyskujemy przy tym należny nam prestiż oraz szanse na pozyskiwanie międzynarodowych grantów i partnerów gospodarczych. Jestem dumny, że będę mógł pokierować działalnością Sieci. Przed nami wiele pracy, aby efektywnie transferować unikatową wiedzę polskich naukowców do rodzimej gospodarki, a przez to  przyczyniać się do rozwoju gospodarczego kraju i budowania prestiżu Polski na arenie międzynarodowej – powiedział Piotr Dardziński, prezes Sieci Badawczej Łukasiewicz. – Jako zespół Łukasiewicza musimy dokładać maksymalnych starań, aby wyniki naszej pracy przeobrażały się w sukcesy polskich przedsiębiorców – dodał.

Sieć Badawcza Łukasiewicz to odpowiedź na wyzwania związane z tworzeniem nowatorskich rozwiązań dla gospodarki. Połączenie 38 instytutów badawczych w skoordynowaną Sieć Badawczą to unikatowy projekt o ogromnym potencjale komercyjnym. Pozwoli on na zdecydowane zwiększenie efektywności zarządzania, optymalizację kosztów, wygenerowanie efektów synergii i  skali, a w konsekwencji zbudowanie komplementarnej oraz konkurencyjnej oferty naukowej dla biznesu.

Wstępne założenia Strategii Centrum Łukasiewicz zostaną zaprezentowane na jednym z najważniejszych wydarzeń podejmujących zagadnienia innowacyjnej gospodarki w Europie, czyli konferencji Impact ’19 w Krakowie  21 i 22 maja 2019 r.

(Źródło: MNiSW)

Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć na stronie: polityka prywatności.