Twoja przeglądarka nie obsługuje skryptów JavaScript - działanie strony jest mocno ograniczone.

Otwarty konkurs o dostęp do synchrotronu SOLARIS

  • Opublikowano: 12 marca 2019
  • Autor: redakcja

1 marca 2019 r. ruszył trzeci nabór wniosków o czas badawczy w pierwszym polskim synchrotronie SOLARIS. Naukowcy biorący udział w tym naborze będą mieli do dyspozycji czas badawczy przypadający w okresie od października 2019 roku do lutego 2020 roku. Wnioski można składać do 1 kwietnia br. Dostęp do SOLARIS jest bezpłatny dla wszystkich naukowców prowadzących badania niekomercyjne.

synchrotron
Stacja badawcza PEEM (fot. NCPS SOLARIS)

Narodowe Centrum Promieniowania Synchrotronowego SOLARIS w Krakowie informuje, że aktualnie na naukowców czekają dwie linie badawcze: UARPES oraz PEEM/XAS. Z ich pomocą można prowadzić badania w zakresie fizyki ciała stałego, chemii, fizyki nadprzewodników czy nowych materiałów elektronicznych.

„Przed złożeniem wniosku warto przedyskutować z opiekunem linii badawczej techniczną możliwość przeprowadzenia planowanego eksperymentu. Jest to szczególnie ważne w przypadku nowych użytkowników promieniowania synchrotronowego” – radzi Centrum. Czas badawczy zostanie przyznany naukowcom na zasadach konkursowych: aplikacje zostaną ocenione przez międzynarodową komisję.

Dostęp do SOLARIS jest bezpłatny dla wszystkich naukowców prowadzących badania niekomercyjne. Więcej informacji o procedurze składania wniosków można znaleźć na stronie NCPS SOLARIS.

Po pierwszym naborze wniosków przeprowadzono 26 eksperymentów, natomiast po drugim naborze zakwalifikowane zostały 24 wnioski badawcze. Pomiary na liniach wykonywali lub będą wykonywać badacze afiliowani w polskich uczelniach i instytucjach badawczych: Akademii Górniczo-Hutniczej, Instytucie Katalizy i Fizykochemii Powierzchni im. Jerzego Habera PAN, Instytucie Fizyki PAN, Uniwersytecie Jagiellońskim, Uniwersytecie Śląskim, Uniwersytecie Rzeszowskim, Uniwersytecie Warszawskim i Uniwersytecie Wrocławskim. Są też zgłoszenia z Hiszpanii, Włoch, Estonii, Słowacji i Austrii.

Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć na stronie: polityka prywatności.