Twoja przeglądarka nie obsługuje skryptów JavaScript - działanie strony jest mocno ograniczone.

Raport She Figures 2018: równowaga płci w badaniach naukowych poprawia się, ale wolno

  • Opublikowano: 11 marca 2019
  • Autor: redakcja

Liczba kobiet robiących karierę w dziedzinie badań naukowych powoli rośnie. Nadal są jednak w znacznym stopniu niedoreprezentowane, a ich potencjał nie jest w pełni uznany i wyceniany – wynika z raportu Komisji Europejskiej  She Figures 2018, który monitoruje postępy w zakresie równości płci w badaniach i innowacjach w Unii Europejskiej.

Kobiety w nauce
Fot. Pixabay/brendageisse

Pełne sprawozdanie opublikowano przy okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet.

– Raport potwierdza, że sprawy idą w dobrym kierunku. Jednak musimy zrobić więcej i musimy to zrobić szybciej, jeśli mamy osiągnąć większą równowagę płci w najbliższej przyszłości. Potrzebujemy wszystkich talentów naukowych, zarówno kobiet, jak i mężczyzn, aby stawić czoła wyzwaniom, takim jak zmiana klimatu i globalne zanieczyszczenie – powiedział Carlos Moedas, komisarz UE ds. badań, nauki i innowacji.

Wyniki She Figures 2018 podkreślają, że liczba kobiet przewyższa liczbę mężczyzn na poziomie studentów i absolwentów uczelni, a na poziomie doktorskim istnieje równowaga płci. Jednak rozmieszczenie przedstawicielek płci pięknej w różnych dziedzinach nauki jest nierównomierne, co pokazuje jak silne są stereotypy związane z płcią.

Te stereotypy są szczególnie obecne w dziedzinie nauki, technologii, inżynierii i matematyki (STEM), gdzie kobiety są niedostatecznie reprezentowane na wszystkich poziomach, zaczynając od studiów (32% na poziomie licencjackim, magisterskim lub równorzędnym) do najwyższych stanowisk akademickich (15%). Ponadto kobiety nadal stanowią mniejszość w gronie piastującym czołowe stanowiska akademickie.

Aby uzyskać lepszy wgląd w ocenę równowagi płci, w raporcie She Figures 2018 zostały wprowadzone nowe wskaźniki. Jedne z nich dostarczają informacji na temat różnych ścieżek nauczania wybieranych przez młodych ludzi oraz ich postępów w drodze na najwyższy poziom edukacji. Inne mierzą skłonność kobiet i mężczyzn do samodzielnej pracy, w zespołach osób tej samej płci lub zespołach mieszanych.

Pozytywnym aspektem sprawozdania jest potwierdzenie, że UE lepiej niż przeciętnie na świecie uwzględnia aspekt płci w literaturze naukowej. To znacznie podnosi jakość i wiarygodność wyników, ponieważ odzwierciedlają one cechy biologiczne, potrzeby i postawy zarówno kobiet, jak i mężczyzn.

Publikowane co trzy lata raporty She Figures są głównym źródłem ogólnoeuropejskich statystyk dotyczących równowagi płci w nauce. Dane rzucają światło również na różnice w doświadczeniach kobiet i mężczyzn pracujących w obszarze badań naukowych, takich jak płace, warunki pracy i sukcesy w pozyskiwaniu funduszy na badania. Raport, opracowywany we współpracy z państwami członkowskimi, krajami stowarzyszonymi i Eurostatem, jest finansowany w ramach unijnego programu badań i innowacji Horyzont 2020.

(Źródło: Komisja Europejska)

Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć na stronie: polityka prywatności.