Twoja przeglądarka nie obsługuje skryptów JavaScript - działanie strony jest mocno ograniczone.

Drugie wydanie poradnika pt. „Aspekty finansowe i prawne w programie Horyzont 2020”

  • Opublikowano: 3 stycznia 2019
  • Autor: redakcja

W ostatnich dniach ukazała się publikacja pt. „Aspekty finansowe i prawne w programie Horyzont 2020”, której autorami są Barbara Trammer i Bartosz Majewski – eksperci Krajowego Punktu Kontaktowego PB UE pełniący funkcję Legal & Financial NCP. To drugie wydanie poradnika z cyklu co trzeba wiedzieć, żeby prawidłowo skalkulować budżet, zrealizować i rozliczyć projekt w H2020.

Uaktualnione opracowanie powstało z myślą o przybliżeniu szerokiemu kręgowi zainteresowanych zasad związanych z prawnymi i finansowymi aspektami projektów programu Horyzont 2020 i Euratom Fission.  Obejmuje zmiany, które zostały wprowadzone w ciągu trzech lat trwania programu.

Z pewnością najważniejsza z nich i budząca największe zainteresowanie beneficjentów to zmiana wprowadzająca możliwość  wypłacania w projektach Horyzontu dodatków do wynagrodzeń w wysokości takiej, jak to się dzieje przy realizacji projektów krajowych. Wymaga ona jednak określonych działań ze strony instytucji, przede wszystkim wprowadzenia szczegółowych, opartych na obiektywnych kryteriach uregulowań dotyczących wypłacania wynagrodzeń projektowych. Powinno z nich jednoznacznie wynikać, jaka kwota dodatku w związku z udziałem w projekcie należy się konkretnemu pracownikowi. Rozwiązanie to wzbudza obawy pewnej części podmiotów unikających usztywnienia funkcjonujących regulacji, co powoduje, że implementacja tego systemu w polskich instytucjach posuwa się bardzo powoli.

Następną istotną zmianą jest wprowadzenie kosztu jednostkowego dla rozliczania faktur wewnętrznych oraz miesięcznego systemu wyliczania stawki godzinowej, który może być używany obok systemu stawki godzinowej wyliczanej na bazie zakończonego roku obrotowego. Warto również wspomnieć o zmianie serwisu zawierającego narzędzia pozwalające na zarządzanie projektami, gdzie publikowane są również ogłoszenia konkursowe oraz informacje na temat Horyzontu 2020. Dotychczasowy Participant Portal został zastąpiony serwisem  Funding & Tenders Portal, który będzie używany przez uczestników wielu programów, a także przetargów zarządzanych przez Komisję Europejską oraz inne organy UE.

Stan prawny na dzień 30 listopada 2018 r.

Zachęcamy do lektury!

Poradnik na razie jest dostępny tylko w wersji elektronicznej.

Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć na stronie: polityka prywatności.