Twoja przeglądarka nie obsługuje skryptów JavaScript - działanie strony jest mocno ograniczone.

QuantERA: drugi konkurs na międzynarodowe projekty z zakresu technologii kwantowych

  • Opublikowano: 22 listopada 2018
  • Autor: redakcja

21 listopada br. międzynarodowa sieć QuantERA, koordynowana przez Narodowe Centrum Nauki, ogłosiła drugi konkurs na międzynarodowe projekty badawcze z zakresu technologii kwantowych. Budżet konkursu wynosi ok. 20 mln euro. Nabór wniosków potrwa do 18 lutego 2019 r.

QuantERA to sieć łącząca 32 organizacje z 26 państw członkowskich Unii Europejskiej oraz stowarzyszonych z UE, finansująca badania w dziedzinie technologii kwantowych. Inicjatywa uzyskała dofinansowanie Komisji Europejskiej i jest realizowana jako projekt typu ERA-NET Cofund, koordynowany przez Narodowe Centrum Nauki w Krakowie.

QuantERA stanowi odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie na międzynarodowe przedsięwzięcia naukowe oraz wspólną strategię finansowania badań w zakresie technologii kwantowych. Poprzez koordynację działań partnerów QuantERA zachęca środowisko naukowe do współpracy międzynarodowej i działa na rzecz wzmocnienia konkurencyjności badań europejskich na arenie światowej.

Pierwszy konkurs sieci QuantERA, ogłoszony w styczniu 2017 roku, od początku cieszył się dużym zainteresowaniem środowiska naukowego. W pierwszym etapie złożono 221 wniosków na sumę ponad 235 mln euro. Dzięki wspólnemu finansowaniu Unii Europejskiej i partnerów sieci QuantERA sfinansowano 26 przedsięwzięć o łącznym budżecie przekraczającym 32 mln euro. Polscy naukowcy są zaangażowani w realizację aż 9 spośród 26 nagrodzonych projektów. Opisy realizowanych projektów są dostępne na stronie internetowej programu QuantERA.

Do nowego konkursu będą mogły przystępować konsorcja złożone z co najmniej 3 grup badawczych pochodzących z przynajmniej 3 różnych krajów biorących udział w konkursie (lista państw dostępna jest na stronie programu QuantERA). Tematyka drugiego konkursu pozostaje niezmienna i obejmuje pięć obszarów badań nad technologiami kwantowymi (quantum communication, quantum simulation, quantum computation, quantum information sciences, quantum metrology sensing and imaging).

Termin składania wniosków upływa 18 lutego 2018 r. o godz. 17.00 czasu środkowoeuropejskiego.

Szczegółowe informacje o konkursie dostępne są tutaj.

Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć na stronie: polityka prywatności.