Twoja przeglądarka nie obsługuje skryptów JavaScript - działanie strony jest mocno ograniczone.

Krakowska AGH wśród beneficjentów ostatniej rundy FET Open

  • Opublikowano: 22 października 2018
  • Autor: redakcja

Komisja Europejska dofinansuje 38 innowacyjnych projektów wysokiego ryzyka w ramach konkursu FET Open Europejskiej Rady ds. Innowacji (EIC). Projekty te, mające na celu opracowanie nowych pomysłów na radykalnie nowe technologie przyszłości, otrzymają łącznie 124 mln euro. Partnerem w jednym z wybranych do dofinansowania projektów jest krakowska Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica.

Obliczenia neuromorficzne i kwantowe, orbitowanie sond kosmicznych, zwalczanie wirusów mózgu, wczesna i nieinwazyjna diagnoza choroby Alzheimera – to tylko kilka przykładów wyzwań, na które zwycięskie  projekty są ukierunkowane.

Wyniki, które podała Komisja Europejska, dotyczą konkursu z datą zamknięcia  16 maja 2018 r.

Projekt, w którym partnerem jest AGH nazywa się „NanoCrystals in Fibre Lasers” (NCLas)  i zostanie dofinansowany kwotą 2,991,126.25 euro. W konsorcjum uczestniczą trzy jednostki badawcze z Niemiec i po jednej z Polski, Hiszpanii i Wlk. Brytanii. Koordynatorem jest Leibniz-Institut Fuer Photonische Technologien.

Pełna lista beneficjentów dostępna jest tutaj.

FET Open jest jedną z głównych części pilotażowego projektu EIC, ukierunkowanego na radykalnie nowe, przełomowe produkty, usługi, procesy lub modele biznesowe otwierające nowe rynki. Adresatem FET Open są najwyższej klasy naukowcy, badacze, innowatorzy, przedsiębiorcy i małe firmy o świetnych pomysłach. FET Open oferuje zazwyczaj 3 miliony euro na promowanie wspólnych, interdyscyplinarnych badań i innowacji w zakresie przyszłych i powstających technologii (Future and Emerging Technologies). O granty te mogą ubiegać się międzynarodowe konsorcja złożone z co najmniej trzech podmiotów.

Następny termin składania wniosków upływa 24 stycznia 2019 r.

(Źródło: KE)

Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć na stronie: polityka prywatności.