Twoja przeglądarka nie obsługuje skryptów JavaScript - działanie strony jest mocno ograniczone.

II Konferencja „Jak skutecznie tworzyć strategie badań i rozwoju w polskim przemyśle?”

  • Opublikowano: 9 października 2018
  • Autor: redakcja

Ponad 200 przedstawicieli innowacyjnych przedsiębiorstw oraz reprezentantów ekosystemu innowacyjności w Polsce skupiła II Konferencja „Jak skutecznie tworzyć strategie B+R w polskim przemyśle?”, która odbyła się 9 października 2018 r. w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Organizatorem wydarzenia był Krajowy Punkt Kontaktowy Programów Badawczych UE.

Celem wydarzenia było zaprezentowanie przedstawicielom polskiego przemysłu, administracji publicznej i samorządowej oraz wszystkim zainteresowanym najnowszych rozwiązań  legislacyjnych, a także historii sukcesu najlepszych polskich przedsiębiorstw odnoszących sukcesy w Programach Ramowych UE i krajowych.

Zgromadzonych powitał dyrektor Krajowego Punktu Kontaktowego dr inż. Zygmunt Krasiński, który podziękował naszym partnerom za ważną, systemową pracę. – Wspólne działania przyniosły efekt: już 300 polskich przedsiębiorstw z powodzeniem aplikowało do Horyzontu 2020 – mówił dyr. Krasiński.  Podkreślił  też znaczący – do 4,5% – wzrost obecności przedstawicieli polskich MŚP  w gronie ekspertów Komisji Europejskiej oceniających wnioski.

Obecny na sesji otwierającej wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Piotr Dardziński odniósł się do tematu konferencji, mówiąc, że strategie B+R w polskim przemyśle należy tworzyć tak, by wykorzystywać narzędzia, jakie innowacyjnym przedsiębiorcom oferuje rząd. Przypomniał, że są wśród nich m.in ulgi badawczo-rozwojowe, które cieszą się dużym zainteresowaniem przedsiębiorców oraz doktoraty wdrożeniowe – o ich powodzeniu najlepiej mówi fakt, że w pierwszej edycji ministerstwo planowało sfinansować 60 takich doktoratów. Zainteresowanie jednak było tak wielkie, że powstało 380. Wiceminister przypomniał również, że wprowadzona niedawno Konstytucja dla Nauki, kładzie nacisk na współpracę uczelni z biznesem:  w ewaluacji znacząca część punktów przyznawanych jest za komercjalizację badań.  Przedstawiciel resortu nauki zachęcał też do uczestnictwa w organizowanym przez MNiSW konkursie TOP 100 Innovators.

Piotr Dardziński poinformował, że jesienią jego resort zamierza wrócić do tematu konsolidacji 38 instytutów badawczych w tzw. Sieć Badawczą Łukasiewicz. Połączenie to dałoby Polsce trzecią pod względem wielkości  – po francuskiej i niemieckiej – sieć w Europie. Zdaniem wiceministra, zmieniłoby to radykalnie filozofię działania instytutów – byłyby bardziej nastawione na współpracę z przedsiębiorstwami.

Plan jest taki – podsumował wiceminister nauki – żeby lepiej wykorzystać środki w następnej perspektywie finansowej, czyli w Horyzoncie Europa.

W konferencji zabrał głos przedstawiciel Komisji Europejskiej, deputy head of unit Agencji Wykonawczej ds. MŚP Grzegorz Ambroziewicz. Powiedział, że jest pod wrażeniem doktoratów wdrożeniowych, które wpisują się w główne cele KE. Przedstawił założenia pilotażowej Europejskiej Rady ds. Innowacji (EIC), która powstała, by pomóc przedsiębiorstwom dźwigać trud finansowania działalności badawczo-rozwojowej. Jako główne instrumenty tego działania wymienił I i II Fazę Instrumentu MŚP, przypomniał zalety III Fazy – usługi akceleracyjne, corporate days, coaching, do którego firmy podchodzą z rezerwą, ale efekty – jego zdaniem – są wspaniałe. Spośród beneficjentów EIC, osiem firm dostało się do NASDAQ, a 18 współpracuje z wielkimi korporacjami – podsumował Ambroziewicz. – Powinniśmy się uczyć jak aplikować do programów centralnych. Nie jesteśmy w TOP5, ale mamy pomysły, możliwości i wsparcie państwa – powiedział na koniec przedstawiciel KE.

Następnie głos zabrała z-ca dyrektora Departamentu Innowacji w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii, dr Beata Lubos, przedstawiając działania swojego resortu na rzecz zmniejszenia awersji do ryzyka inwestowania w B+R.  Dyrektor Departamentu Rozwoju w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju Robert Dzierzgwa wyjaśnił uczestnikom konferencji jak wygląda synergia wdrażania funduszy spójności z programami centralnymi UE.  A dyrektor Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych Mariusz Frankowski  podzielił się doświadczeniami z absorpcji na Mazowszu funduszy unijnych.

W drugiej sesji, pt. „Jak swoje kompetencje i przewagi konkurencyjne w obszarze B+R budują najlepsi?” historie swoich sukcesów w programach ramowych UE przedstawili:

  • Krzysztof Samp, wiceprezes Zarządu ITTI Sp. z o.o. (Kryształowa Brukselka 2018)
  • Juliusz Żach, kierownik Działu Badań i Rozwoju Mostostalu Warszawa S.A. (Kryształowa Brukselka 2018)
  • Tomasz Mazuryk, co-founder i partner FundingBox Accelerator Sp. z o.o. (Kryształowa Brukselka 2018)
  • Mateusz Sagan, dyrektor ds. Rozwoju, członek Rady Nadzorczej SDS Optic  Sp. z o.o. (II Faza Instrumentu MŚP)
  • Jakub Tomiczek, dyrektor ds. Technicznych Connect Point Sp. z o.o. (Seal of Excellence)
  • Wiktor Kowalczyk, główny specjalista, Departament Badań i Rozwoju KGHM Polska Miedź S.A. (Kryształowa Brukselka 2016)
  • Jacek Figuła, szef strategii i sprzedaży Billon Sp. z o.o. (II Faza Instrumentu MŚP).

Część warsztatowa skupiona była na budowaniu kompetencji polskich podmiotów w obszarze skutecznego aplikowania o środki europejskie i krajowe, zarządzania projektami, jak również poznania założeń programów akceleracyjnych.

Istotnym elementem wydarzenia była kolejna edycja Okrągłego Stołu Przemysłu poświęcona spotkaniom – przede wszystkim z dużymi przedsiębiorstwami – w kontekście ich skutecznego aplikowania o środki Programów Ramowych, poznania barier oraz możliwości. Konferencja była również okazją do nawiązania kontaktów naukowo-biznesowych.

Partnerem strategicznym i sponsorem strategicznym wydarzenia była firma KGHM Polska Miedź S.A.

Patronat nad wydarzeniem objęły: Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, Ministerstwo Cyfryzacji oraz Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju, a także Marszałek Województwa Mazowieckiego.

Patronem medialnym wydarzenia była Polska Agencja Prasowa.

Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć na stronie: polityka prywatności.