Twoja przeglądarka nie obsługuje skryptów JavaScript - działanie strony jest mocno ograniczone.

Polski przemysł podbija Horyzont 2020 – ranking przedsiębiorstw

  • Opublikowano: 2 października 2018
  • Autor: redakcja

Blisko 300 polskich przedsiębiorstw bierze udział w programie ramowym w zakresie badań i innowacji Horyzont 2020. Zdobyły już prawie 90 mln euro z Unii Europejskiej. Które firmy są w czołówce?

Polskie firmy są coraz aktywniejsze w pozyskiwaniu europejskich grantów na realizację innowacyjnych pomysłów. Na ich koncie jest obecnie 346 projektów, dofinansowanych z UE na kwotę 89,8 mln euro. W liczbie prowadzonych projektów w ramach Horyzontu 2020 przedsiębiorstwa nie ustępują tradycyjnym beneficjentom programów ramowych – polskim uczelniom (355 projektów; 92 mln euro) ani instytutom (336 projektów; 83,3 mln euro). To bilans czterech lat trwania programu Horyzont 2020.

Polski przemysł składa najwięcej wniosków projektowych, w tej grupie liderem są podmioty z sektora MŚP. To duże zainteresowanie wskazuje nie tylko na atrakcyjną ofertę Horyzontu 2020, ale także na zdolność polskich firm do tworzenia innowacyjnych rozwiązań na poziomie europejskim – mówi Katarzyna Walczyk-Matuszyk, zastępca dyrektora Krajowego Punktu Kontaktowego Programów Badawczych UE.

Inwestowanie w badania i rozwój to zarówno większe szanse na zdobycie grantu z Horyzontu 2020, jak i większa konkurencyjność firmy i pozycja jako partnera biznesowego na krajowym i międzynarodowym rynku. Krzysztof Samp, wiceprezes spółki ITTI, która jest w pierwszej dziesiątce MŚP pod względem dofinansowania z Horyzontu 2020 podkreśla, że udział w projektach realizowanych w ramach programów badawczo-rozwojowych Komisji Europejskiej pozwala firmie ITTI m.in. na zapoznanie się z najnowszymi trendami i rozwiązaniami na rynkach międzynarodowych, rozwój własnych produktów informatycznych, kontakt z użytkownikami końcowymi, zapoznanie się z wynikami badań, a także prowadzenie własnych badań w wybranych obszarach oraz rozwój umiejętności i kompetencji pracowników firmy.

– Należy podkreślić, że doświadczenia pozyskane podczas realizacji projektów w programach ramowych Komisji Europejskiej pozwoliły ITTI skuteczniej ubiegać się o kontrakty dla podmiotów komercyjnych i publicznych w Polsce oraz na rynku międzynarodowym, m.in. dla Europejskiej Agencji Obrony oraz agencji ENISA, a w ostatnich latach także dla Europejskiej Agencji Kosmicznej –  mówi wiceprezes Samp. – Warto dodać, że prace w międzynarodowych konsorcjach pomagają pozyskać nowe i pogłębić istniejące relacje z partnerami komercyjnymi oraz akademickimi zarówno zagranicą, jak i w kraju, co stwarza nowe możliwości biznesowe. Ponadto, udział w badawczo-rozwojowych programach europejskich ma również znaczenie marketingowe, gdyż pokazuje naszym klientom na rynku polskim oraz międzynarodowym, że nasza firma stale się rozwija i poszukuje nowych rozwiązań, które mogą pomóc w rozwiązaniu ich kluczowych problemów i wyzwań biznesowych w sposób dający rzeczywistą przewagę konkurencyjną – dodaje wiceprezes.

TOP 10 przedsiębiorstw – MŚP i duży przemysł

Pierwszą dziesiątkę polskich małych i średnich przedsiębiorstw, które odnoszą sukcesy w Horyzoncie 2020 dzięki postawieniu na innowacje, badania i rozwoju otwiera firma SDS Optic z Lublina. Warto podkreślić, że spółka ta otrzymała też największe jak dotąd wśród polskich MŚP dofinansowanie z Unii Europejskiej – blisko 4 mln euro na realizację projektu SDS-OmiProbe z Instrumentu MŚP Faza II. Celem projektu jest opracowanie nowego urządzenia diagnostycznego – mikrosondy do diagnozowania nowotworu piersi.

Najlepsze MŚP realizują także projekty z obszaru ICT (technologie informacyjne i telekomunikacyjne). Na przykład firma Cyberus Labs otrzymała blisko 2 mln euro na rozwinięcie i wprowadzenie na rynek nowego rozwiązania, które ma zapewnić cyberbezpieczeństwo Internetu Rzeczy. Rozwiązanie, nad którym pracuje Cyberus Labs eliminuje najsłabsze i najłatwiejsze do przejęcia przez hakerów ogniwo cyberbezpieczeństwa, czyli hasła i dane dostępowe użytkowników oraz urządzeń. Z kolei toruńska firma Torqway otrzymała dofinansowanie na projekt Torqway Hybrid – pojazd do ćwiczeń, który aktywizuje wszystkie partie mięśni i pozwala się także przemieszczać.

Duże przedsiębiorstwa, które zdobyły największe fundusze na rozwój prac badawczo-rozwojowych, realizują projekty m.in. w obszarach ICT, energia, zaawansowane systemy produkcji i przetwarzania.  Do TOP 10 dużych przedsiębiorstw należą firma Crist Offshore, budująca jednostki do stawiania i serwisowania morskich farm wiatrowych, czy Selena Labs, należąca do grupy Selena Group – cenionej na świecie firmy specjalizującej się w produkcji chemii budowlanej. Warto podkreślić, że projekt BioMotive – koordynowany przez Selenę Labs – jest projektem o największym dofinansowaniu z UE koordynowanym przez polską dużą firmę (cały projekt otrzymał 10,6 mln euro, koordynator – 3,4 mln euro). BioMotive ma na celu opracowanie zaawansowanych materiałów polimerycznych na bazie odnawialnych surowców pochodzenia roślinnego, które będą wykorzystane w przemyśle motoryzacyjnym. W pierwszej dziesiątce znalazła się także KGHM Polska Miedź SA. Spółka uczestniczy w projekcie BioMOre – nowej koncepcji górniczej polegającej na pozyskiwaniu metali ze złóż głębokich przy wykorzystaniu biotechnologii.

Jak skutecznie sięgać po granty?

Okazją do poznania najlepszych praktyk w zakresie wypracowywania strategii B+R dla przemysłu i efektywnego aplikowania do Horyzontu 2020 będą konferencja i warsztaty: „Jak skutecznie tworzyć strategie badań i rozwoju w polskim przemyśle?”, organizowane przez Krajowy Punkt Kontaktowy Programów Badawczych UE. Wydarzenie odbędzie się 9 października br. w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.

Podczas wydarzenia przedstawione zostaną rozwiązania legislacyjne, jak również historie sukcesów najlepszych polskich przedsiębiorstw zdobywających granty w programach ramowych i krajowych. Motywem przewodnim wydarzenia będą m.in.: przykłady wykorzystania mechanizmu synergii między poszczególnymi funduszami, aspekty związane z zarządzaniem badaniami i rozwojem (B+R) w przedsiębiorstwach, najnowsze konkursy dla przedsiębiorstw realizujących prace badawczo-rozwojowe i innowacyjne (B+R+I) oraz programy akceleracyjne.

Szczegóły i rejestracja: www.strategiebplusr.pl

Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć na stronie: polityka prywatności.