Twoja przeglądarka nie obsługuje skryptów JavaScript - działanie strony jest mocno ograniczone.

Cztery ERC Starting Grants 2018 trafiły do polskich jednostek

Europejska Rada ds. Badań Naukowych (European Research Council – ERC) opublikowała wyniki oraz statystyki konkursu ERC Starting Grants 2018. Polscy naukowcy uzyskali cztery granty. Tegorocznymi laureatami zostali:

  • dr Magdalena Winiarska z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego,
  • dr Piotr Achinger z Instytutu Matematycznego Polskiej Akademii Nauk,
  • dr Michał Németh z Uniwersytetu Jagiellońskiego,
  • dr Tomasz Żuradzki z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Badania dra Michała Németha znalazły się wśród kilku projektów opisanych przez ERC w komunikacie promującym laureatów i ich projekty.

O Starting Grants 2018 ubiegało się 3170 naukowców, z których 403, czyli blisko 13% otrzymało finansowanie. Większą skutecznością w pozyskiwaniu grantu wykazały się badaczki (wskaźnik sukcesu 13,7%) niż badacze (wskaźnik sukcesu 11,4%), ale i tak kobiety stanowią niecałe 40% wszystkich tegorocznych laureatów.

Najwięcej grantów pozyskali naukowcy narodowości niemieckiej (73), a dalej włoskiej (42), francuskiej (33) i holenderskiej (33). Projekty będą realizowane w 44 krajach na całym świecie, w tym najwięcej w Niemczech (76), Wielkiej Brytanii (67) oraz Holandii (46). Wśród nagrodzonych są również badacze spoza Europy, np. Wietnamu i Argentyny.

Przewodniczący ERC, prof. Jean-Pierre Bourguignon, podkreślił, że wzrosła liczba grantów, które trafią do Europy Środkowo-Wschodniej. – Cieszy nas poprawa wskaźnika sukcesu wnioskodawców, których badania zostaną przeprowadzone w Europie Środkowej i Wschodniej, choć liczba tych wnioskodawców nadal pozostaje niska. Talenty naukowe i ambitne pomysły można znaleźć w całej Europie, a ERC ma na celu ich stymulację, gdziekolwiek by się one nie znajdowały – skomentował przewodniczący ERC.

Więcej informacji znajdą Państwo w komunikacie ERC.

Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć na stronie: polityka prywatności.