Twoja przeglądarka nie obsługuje skryptów JavaScript - działanie strony jest mocno ograniczone.

W Komisji ścierają się nowe pomysły na dziewiąty program ramowy

  • Opublikowano: 12 lutego 2018
  • Autor: redakcja
(fot. Flickr.com/CC by 2.0)

Starając się poszerzyć poparcie polityczne dla kolejnego programu badawczego, Komisja Europejska zaproponowała w ubiegłym tygodniu kilka nowych pomysłów dotyczących przełomowych innowacji i współpracy badawczej, które mogłyby zainteresować państwa członkowskie.

Commission floating new ideas for the next research programme” (Science Business)

Jedna z propozycji pokazuje, w jaki sposób nowa Europejska Rada ds. Innowacyjności (EIC), zaproponowana prawie trzy lata temu przez komisarza ds. badań naukowych, Carlosa Moedasa, mogłaby zreorganizować cztery istniejące obecnie strumienie finansowania innowatorów na dwa główne instrumenty: EIC Pathfinder (granty do 5 mln euro) i EIC Accelerator (granty do 30 mln euro).

Wśród tych propozycji jest też nowa agencja finansująca przełomowe innowacje (nazwą nawiązująca do zaproponowanej ostatnio przez prezydenta Francji) – Executive European Agency for Disruptive Innovation.

Ponadto plany kładą nacisk na kontynuację i wzmocnienie tej części programu, który nazywa „upowszechnianiem doskonałości”, który wyrównuje szanse naukowców z EU13.

Komisja zastrzega, że propozycje są dopiero dyskutowane i „nie są prawnie wiążące”. Rzecznik Carlosa Moedasa, powiedział: – Komisarz nie komentuje żadnych propozycji. Na stole jest ich wiele.

Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć na stronie: polityka prywatności.