Twoja przeglądarka nie obsługuje skryptów JavaScript - działanie strony jest mocno ograniczone.

Instytut Nenckiego działa już 100 lat i jest liderem w przyciąganiu zagranicznych naukowców

  • Opublikowano: 7 lutego 2018
  • Autor: redakcja

Instytut Biologii Doświadczalnej im. Marcelego Nenckiego PAN w Warszawie, jeden z największych nieuniwersyteckich ośrodków badań biologicznych w kraju, obchodzi stulecie istnienia. Jego naukowcy zdobywają liczne granty krajowe i zagraniczne, w tym tak prestiżowe jak COFUND z europejskiego programu Marii Skłodowskiej-Curie czy przyznawany przez Europejską Radę Nauki ERC Starting Grant.

Instytut powołany do życia w 1918 roku przez Towarzystwo Naukowe Warszawskie, prowadzi obecnie badania podstawowe o interdyscyplinarnym charakterze w obszarze szeroko rozumianych nauk biologicznych.

W Instytucie działa 40 laboratoriów, m.in. nowoczesnej Mikroskopii Konfokalnej, Cytometrii Przepływowej i Skaningowej, Mikroskopii Elektronowej, Testów Behawioralnych i Elektrofizjologii. Instytut dysponuje nowoczesną aparaturą badawczą i zmodernizowaną zwierzętarnią, pozwalającą na hodowlę zwierząt laboratoryjnych, także transgenicznych, według najwyższych standardów.

– W ostatnich latach rozbudowaliśmy nasz instytut m.in. o Centrum Neurobiologii CePT, w którego ramach działają nowoczesne laboratoria typu core facilities, zajmujące się takimi zagadnieniami jak obrazowanie komórkowe czy obrazowanie mózgu. O tym, jak solidnym fundamentem warsztatowym dla przyszłości Instytutu są nowe laboratoria, świadczy choćby fakt, że Pracownia Obrazowania Struktury i Funkcji Tkankowych jest częścią wielkiego projektu Euro-BioImaging z europejskiej Mapy Drogowej ESFRI –  mówi prof. Adam Szewczyk, dyrektor Instytutu Nenckiego. – Skutecznie zrewitalizowaliśmy także Stację Hydrobiologiczną w Mikołajkach. Obecnie staje się ona czymś więcej niż terenowym laboratorium: to faktyczne centrum kreatywnych działań adresowanych do społeczności naukowców i studentów – dodaje.

Od początku Instytut Nenckiego był placówką nowoczesną, zajmującą się pionierskimi kierunkami badań, nierzadko wymagającymi kooperacji z licznymi partnerami zewnętrznymi. W ramach obecnej działalności Instytut współpracuje z kilkudziesięcioma zagranicznymi ośrodkami naukowymi, w tym tak znanymi jak niemiecki Max-Planck-Institut für Molekulare Zellbiologie und Genetik, francuskie Centre National de la Recherche Scientifique czy brytyjski University of Cambridge. Organizowane przez Instytut konferencje międzynarodowe, sympozja i warsztaty przyciągają do Warszawy nawet po kilkuset naukowców z kraju i całego świata.

Istotną rolę w działalności Instytutu odgrywa kształcenie kadr naukowych (stopnie doktora zdobyło tu już ponad 600 młodych naukowców). Rośnie także znaczenie współpracy z przemysłem, czego wyrazem jest stale powiększająca się liczba wdrożeń i patentów. Jako pierwsza polska placówka badawcza Instytut spełnił europejskie standardy zatrudniania naukowców HR Excellence in Research.

Instytut Nenckiego jest liderem wśród polskich instytucji goszczących zagranicznych naukowców w ramach programu MSCA w ciągu ostatnich 10 lat

Ważną częścią działalności Instytutu Nenckiego jest popularyzacja nauki i kreowanie jej pozytywnego wizerunku w społeczeństwie. Instytut współorganizuje m.in. tak znane imprezy popularnonaukowe jak Tydzień Mózgu, Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik oraz Warszawski Festiwal Nauki. W gmachu Instytutu wielokrotnie organizowano dni otwarte dla uczniów, studentów i przyszłych doktorantów, przeprowadzono również warsztaty dla nauczycieli biologii – łącznie każdego roku korzysta z nich ponad 6 tys. osób. Osiągnięcia w zakresie popularyzacji zostały docenione przez Polską Agencję Prasową, która w 2013 roku uhonorowała Instytut nagrodą w konkursie Popularyzator Nauki.

Obchody setnej rocznicy istnienia Instytutu Nenckiego zostaną uhonorowane m.in. uroczystą konferencją, która odbędzie się w listopadzie tego roku.

(Źródło: PAP Nauka w Polsce)

Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć na stronie: polityka prywatności.