Twoja przeglądarka nie obsługuje skryptów JavaScript - działanie strony jest mocno ograniczone.

Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN zwyciężył w konkursie Popularyzator Nauki 2017

  • Opublikowano: 16 stycznia 2018
  • Autor: redakcja

Prof. Tadeusz Wibig, dr hab. Andrzej Katunin, Jan Świerkowski, portal „Nauka o klimacie”, program „Astronarium” oraz Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN – to laureaci konkursu Popularyzator Nauki 2017, organizowanego przez serwis PAP Nauka w Polsce i Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Wyniki 13. edycji konkursu ogłoszono 15 stycznia 2018 r. w Warszawie, podczas uroczystej gali w Centrum Nauki Kopernik. Kapituła wybierała laureatów w pięciu podstawowych kategoriach: Naukowiec, Animator, Instytucja, Zespół i Media.

Konkurs Popularyzator Nauki jest najstarszym i najbardziej prestiżowym w Polsce konkursem, w którym nagradzani są uczeni, ludzie mediów, instytucje oraz społecznicy, których pasją jest dzielenie się wiedzą i odsłanianie tajemnic współczesnej nauki w sposób przystępny dla każdego.

Instytut Rozrodu Zwierząt i Badan Żywności PAN w Olsztynie zwyciężył w kategorii „Instytucje Naukowe”. Kapituła konkursu doceniła ponad dziesięcioletnią działalność popularnonaukową naukowców Instytutu, jej różnorodność i jakość przekazywanych informacji. Instytut może poszczycić się organizacją najważniejszej imprezy promującej naukę w Europie – Nocy Naukowców, która w Olsztynie odbywa się pod hasłem „Fusion Night”. Setki eksperymentów, doświadczeń, warsztatów i spotkań z badaczami zaspokoiły apetyt już niemal 50 tysięcy pasjonatów nauki.

Flagową imprezą Instytutu jest też Piknik Polskiej Akademii Nauk „Nauka też Sztuka!”, który odbywa się w samym sercu olsztyńskiej starówki. Wyprowadzając naukę z niedostępnych laboratoriów do centrum miasta naukowcy docierają do sceptyków naukowych odkryć, którzy czasami po raz pierwszy mają możliwość przyjrzenia się efektom pracy badawczy z bliska i przekonują się jak ważną rolę odgrywają one w naszym codziennym życiu.

W popularnonaukowym portfolio Instytutu znajdziemy też m.in. mobilne warsztaty w warmińsko-mazurskich szkołach, naukowe ferie, dni otwarte, udział w konferencjach Polskiej Akademii Dzieci, Olsztyńskich Dniach Nauki i w Pikniku Naukowym Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik w Warszawie

Laureatów tytułu Popularyzator Nauki wybrała Kapituła konkursu, w skład której weszli m.in. Robert Firmhofer – dyrektor Centrum Nauki Kopernik, red. Krzysztof Michalski – dziennikarz naukowy Polskiego Radia, Magdalena Fikus – popularyzatorka nauki, współorganizatorka warszawskiego Festiwalu Nauki, a także laureaci ubiegłorocznych edycji konkursu, przedstawiciele Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz serwisu PAP Nauka w Polsce. Przewodniczącym Kapituły jest prof. Michał Kleiber – jeden z inicjatorów konkursu, wieloletni prezes PAN.

Konkurs Popularyzator Nauki jest organizowany od 2005 roku. Wśród dotychczasowych laureatów są m.in.: neurobiolog prof. Jerzy Vetulani, autor telewizyjnych programów popularnonaukowych red. Wiktor Niedzicki, archeolog prof. Andrzej Kokowski, a także firmy, np. Samsung i instytucje, np. Centrum Nauki Kopernik, Polska Akademia Dzieci czy Instytut Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego.

Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć na stronie: polityka prywatności.