Twoja przeglądarka nie obsługuje skryptów JavaScript - działanie strony jest mocno ograniczone.

Konkurs Unii Europejskiej dla Młodych Naukowców EUCYS

  • Opublikowano: 24 listopada 2017
  • Autor: redakcja

Do 30 listopada Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci czeka na zgłoszenia uczniowskich projektów badawczych do Konkursu Unii Europejskiej dla Młodych Naukowców (EUCYS). Do konkursu można zgłaszać oryginalne prace badawcze z nauk ścisłych, przyrodniczych, technicznych, ekonomicznych, społecznych i humanistycznych, nagrodzone w konkursie ogólnopolskim lub rekomendowane przez pracownika naukowego. Mogą mieć 1-3 autorów, jeszcze nie studentów.

Polska od lat bierze udział w konkursie – z imponującymi sukcesami. Z kilkudziesięciu krajów biorących udział w EUCYS pod względem liczby zdobytych dotąd nagród lepsi od nas są tylko Niemcy. Z wrześniowych finałów w Tallinnie cała reprezentacja wróciła z nagrodami. Udział w unijnym konkursie jest niezwykle cennym doświadczeniem dla uczniów i często początkiem błyskotliwej kariery badawczej.

Informacje na temat konkursu i regulamin. Udział w konkursie jest bezpłatny, organizator zwraca również uczestnikom koszty podróży i druku plakatów naukowych.

Konkurs Unii Europejskiej dla Młodych Naukowców jest organizowany przez Komisję Europejską od 1989 roku. Obecnie jest częścią programu ramowego Horyzont 2020 – największego w historii w Unii Europejskiej programu finansowania badań naukowych i innowacji. Konkurs obejmuje nauki ścisłe, przyrodnicze, technikę, nauki ekonomiczne i społeczne. Ma on ułatwiać współpracę uczniów krajów Wspólnoty Europejskiej oraz państw akredytowanych przy konkursie, w tym: Szwajcarii, Norwegii, Stanów Zjednoczonych, Kanady, Nowej Zelandii, Korei Południowej, Chin, Izraela, Turcji, Egiptu, Rosji, Ukrainy, Białorusi i Gruzji. Celem konkursu jest zachęcenie młodych ludzi do rozwijania zainteresowań oraz rozpoczęcia kariery naukowej.

Finały krajowe EUCYS w Polsce odbywają się każdego roku wiosną, od 2012 roku w Centrum Nauki Kopernik. Prezentowanych jest na nich 20 najlepszych uczniowskich projektów badawczych (wszystkie zostały napisane przed rozpoczęciem studiów przez ich autorów). Międzynarodowe Finały EUCYS odbywają się we wrześniu, każdego roku w innym kraju. W ostatnim czasie najlepsze uczniowskie projekty badawcze gościły w Lizbonie (2010), Helsinkach (2011), Bratysławie (2012), Pradze (2013), Warszawie (2014), Mediolanie (2015), Brukseli (2016) i Tallinnie (2017). W finałach biorą udział laureaci pierwszych nagród w konkursach krajowych – w sumie każdego roku międzynarodowe Jury ocenia około 90-100 projektów, których autorami jest około 150 najzdolniejszych młodych naukowców z całego świata.

Mimo konkurencji z kilkudziesięciu krajów, wysyłanym na finały Polkom i Polakom idzie znakomicie – od lat jesteśmy w czołówce, a więcej nagród zgromadzili tylko młodzi Niemcy. Od kiedy Polska po raz pierwszy wzięła udział w konkursie (1995), międzynarodowe jury nagrodziło 39 projektów z naszego kraju (łącznie 48 autorów). Polacy zdobyli aż 25 nagród głównych i 27 dodatkowych. W EUCYS 2017 w stolicy Estonii 18-letni Kamil Humański ze Szczecina za projekt pt. „Różnorodność szkarłupni środkowego ordowiku – młodszego syluru Siljansringen (Szwecja)” otrzymał jedną z trzech równorzędnych drugich nagród wartości 5000 euro oraz nagrodę specjalną – udział w Stockholm International Youth Science Seminar (SIYSS). 20-letni Aleksander Kostrzewa z Warszawy został uhonorowany nagrodą specjalną – Joint Research Centre (JRC – Wspólne Centrum Badawcze Komisji Europejskiej) za projekt pt. „Porównywanie umiejętności uczenia się i zapamiętywania wśród naczelnych z użyciem platform interaktywnych”. Nagrodą zdobytą w Tallinnie jest wizyta w IES – Instytucie Środowiska i Zrównoważonego Rozwoju w Ispra we Włoszech, jednym z siedmiu instytutów naukowych, wchodzących w skład JRC. Trzeci z reprezentantów Polski podczas EUCYS 2017 w Tallinnie – 20-letni matematyk z Piaseczna Adam Klukowski – otrzymał nagrodę Wolfram Research, w postaci rocznej licencji oprogramowania Mathematica and WolframAlphaPro.

Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć na stronie: polityka prywatności.