Twoja przeglądarka nie obsługuje skryptów JavaScript - działanie strony jest mocno ograniczone.

Paryż Europejską Stolicą Innowacji 2017

  • Opublikowano: 10 listopada 2017
  • Autor: redakcja

7 listopada br. Komisja Europejska przyznała tytuł Europejskiej Stolicy Innowacji 2017 (iCapital) miastu Paryż. Wraz z tytułem stolica Francji  wygrała 1 milion euro. Drugie i trzecie miejsce przypadło miastom Tallin (Estonia) i Tel Awiw (Izrael) – obydwa miasta otrzymały po 100 tys. euro. Nagroda iCapital finansowana  jest z unijnego programu badań i innowacji Horyzont 2020.

fot. Flickr.com/CC by 2.0

Carlos Moedas, komisarz ds. badań, nauki i innowacji ogłosił wyniki na Web Summit w Lizbonie (FOTOGALERIA). – Miasta nie są definiowane przez ich wielkość i populację, ale przez szerokość wizji i władzę daną im przez obywateli. Niektóre miasta nie boją się eksperymentować, nie boją się zaangażować swoich obywateli w rozwój i testowanie nowych pomysłów – to miasta, które dają siłę swoim obywatelom  – – powiedział Moedas. – Tegoroczna konkurencja była wyjątkowo silna, a wybitne osiągnięcia wszystkich uczestników konkursu są doskonałym przykładem istotnego znaczenia ekosystemów innowacyjnych i zaangażowania obywateli w Europie – dodał komisarz.

W ciągu ostatniej dekady Paryż zbudował ponad 100 tys. metrów kwadratowych inkubatorów, a obecnie jest największym na świecie kampusem start-up. Ponadto miasto przeznacza 5% swojego budżetu na projekty proponowane i realizowane przez obywateli. Dzięki tej strategii obywatele i innowatorzy z sektora prywatnego, non-profit i akademickiego sprawili, że Paryż stał się prawdziwym FabCity.

Projekt Reinventing Paris jest dobrym przykładem tego, w jaki sposób miasto ułatwia innowacje, zachęcając krajowe i międzynarodowe talenty do odbudowy wielu znaczących miejsc. W obecnej fazie projektu miasto zaprasza interdyscyplinarne zespoły do ​​zgłaszania innowacyjnych projektów rozwoju obszarów miejskich w celu przekształcenia szeregu podziemnych obiektów w Paryżu.

Fot. Flickr.com/CC by 2.0

Tallinn został nagrodzony za inicjatywę działania jako pole do testowania potencjalnych przełomowych technologii. Miasto sprzyjało korzystaniu z samochodów bezzałogowych, robotów dostarczających paczki i współdzieleniu się korzystaniem z samochodu. Tallinn wdrożył także innowacyjny system e-Residency, który umożliwia lokalnym obywatelom i firmom ścisłą współpracę z zagranicznymi przedsiębiorcami.

Tel Awiw stworzył Smart City Urban Lab, które łączy innowacyjne start-upy z wiodącymi firmami technologicznymi, aby ułatwić przełomowe innowacje w rozwiązywaniu miejskich wyzwań. Ponieważ edukacja jest priorytetem dla Tel Awiwu, część nagrody zostanie przeznaczona na wzmocnienie inicjatywy Smart Education Initiative, opracowanej przez miasto we współpracy z nauczycielami, rodzicami, studentami i lokalnymi tech start-upami.

Do tegorocznego konkursu zgłosiły się 32 miasta, do ścisłego finału przeszły (oprócz zwycięzców): Aarhus, Kopenhaga (Dania), Berlin (Niemcy), Helsinki, Tampere (Finlandia), Nicea i Tuluza (Francja).

Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć na stronie: polityka prywatności.