Twoja przeglądarka nie obsługuje skryptów JavaScript - działanie strony jest mocno ograniczone.

3 mln euro na opracowanie materiałów, dzięki którym powietrze będzie czystsze

  • Opublikowano: 8 listopada 2017
  • Autor: redakcja

Do 23 stycznia 2018 r. Komisja Europejska czeka na wnioski w konkursie Horizon Prize – Materials for clean air. Wyzwaniem dla tej nagrody o wartości 3 milionów euro jest opracowanie innowacyjnego rozwiązania, które zmniejszy stężenie cząstek stałych w powietrzu i poprawi jakość powietrza w miastach.

Pył z cząstek zawieszonych to zanieczyszczenie powietrza, które ma potężny wpływ na zdrowie mieszkańców miast. Około 90% populacji miast europejskich  jest narażonych na oddychanie powietrzem, w którym stężenie pyłu przekracza poziomy wytycznych WHO dotyczące jakości powietrza. Szacuje się, że z tego powodu Europejczycy żyją średnio o  8 miesięcy krócej. Wdychanie zawieszonych cząstek stałych może prowadzić do astmy, raka płuc, chorób sercowo-naczyniowych i oddechowych, wad wrodzonych u dzieci.

Oprócz wpływu na zdrowie ludzi, pył może mieć również niekorzystny wpływ na zmiany klimatyczne i ekosystemy.

Reguły konkursu dają uczestnikom całkowitą swobodę w wymyślaniu najbardziej
obiecującego i skutecznego rozwiązania. Musi to być materiał niedrogi, trwały, innowacyjny i dobrze zaprojektowany. Tym rozwiązaniem może być dowolna substancja chemiczna (np. plastik, beton, asfalt, itp.) zdolna do redukcji cząstek stałych skoncentrowanych w powietrzu.

W konkursie mogą wziąć udział osoby fizyczne i osoby prawne lub grupy osób prawnych mających siedzibę w państwach członkowskich UE lub w krajach stowarzyszonych z programem Horyzont 2020.

Zainteresowani mogą zgłaszać swoje prace do 23 stycznia 2018 r. Zasady konkursu są dostępne na stronie KE.

Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć na stronie: polityka prywatności.