Twoja przeglądarka nie obsługuje skryptów JavaScript - działanie strony jest mocno ograniczone.

PSE i NCBJ rozpoczynają prace w ramach projektu EU-SysFlex

  • Opublikowano: 7 listopada 2017
  • Autor: redakcja

Z początkiem listopada 2017 roku PSE rozpoczęły realizację projektu badawczego „Pan-European system with an efficient coordinated use of flexibilities for the integration of a large share of RES”, prowadzonego przez konsorcjum EU-SysFlex. 28 września 2017 r. konsorcjum zawarło z Komisją Europejską umowę o dofinansowanie projektu (Grant Agreement) na sumę 20 279 863,72 euro.

(fot. Flickr.com/CC BY-NC-ND 2.0)

 

W celu realizacji projektu PSE podpisały 4 września 2017 r. umowę konsorcjum z 33 partnerami z 15 krajów. Koordynatorem projektu jest irlandzka firma EirGrid & SONI. Drugim polskim partnerem w tym projekcie jest Narodowe Centrum Badań Jądrowych.

Celem realizacji przedmiotowego projektu jest opracowanie zasad zarządzania pracą systemu elektroenergetycznego w warunkach dużego udziału generacji OZE (głównie określenie wymagań w zakresie modyfikacji istniejących i wprowadzenia nowych usług systemowych) oraz dokonanie analizy rozwiązań rynkowych wymaganych dla zapewnienia możliwości efektywnego pozyskania nowych usług systemowych. W ramach pracy badawczej zostaną wykonane symulacje wprowadzenia nowych usług systemowych do operacyjnego zarządzania systemem elektroenergetycznym. Zostaną także opracowane zasady zarządzania przepływem informacji wymaganym dla zapewnienia efektywnego działania nowych usług systemowych. Na realizację projektu PSE dostaną dofinansowanie w wysokości prawie 804 tys. euro.

PSE S.A. wraz z PSE Innowacje, podjęły decyzję o udziale w projekcie, mając na względzie jego zakres, który wpisuje się w problematykę stanowiącą o kształcie przyszłego systemu elektroenergetycznego. Zagadnienia, które będą rozpatrywane w ramach realizacji pracy badawczej są zbieżne z jednym z głównych celów strategicznych PSE, którym jest przygotowanie się do szybkich zmian zachodzących na rynku energii elektrycznej i wzmocnienie zdolności adaptacyjnych operatora systemu przesyłowego do zmieniającego się otoczenia.

Horyzont 2020 to największy w historii program finansowania badań naukowych i innowacji w Unii Europejskiej. Jego budżet w latach 2014-2020 wynosi prawie 80 mld euro. Ma on na celu stworzenie spójnego systemu finansowania innowacji: od koncepcji naukowej, poprzez etap badań, aż  po  wdrożenie nowych rozwiązań, produktów czy technologii.

(Źródło: PSE)

Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć na stronie: polityka prywatności.