Twoja przeglądarka nie obsługuje skryptów JavaScript - działanie strony jest mocno ograniczone.

AGH walczy o grant na utworzenie Centrum Doskonałości medycyny personalizowanej

  • Opublikowano: 7 września 2017
  • Autor: redakcja

Akademickie Centrum Komputerowe Cyfronet AGH wraz z partnerami rozpoczęło prace nad utworzeniem w Krakowie Centrum Doskonałości Nowych Metod Diagnostyki Obliczeniowej i Terapii Zindywidualizowanej.  Aby się to udało,  musi wygrać drugą fazę konkursu Teaming for Excellence, realizowanego w ramach programu Horyzont 2020. Do zdobycia jest 15 mln euro.

W dniach 4-5 września 2017 r.  w AGH odbyła się konferencja inaugurująca projekt Centrum Doskonałości Nowych Metod Diagnostyki Obliczeniowej i Terapii Zindywidualizowanej (Centre for New Methods in Computational Diagnostics and Personalised Therapy – CECM). Celem projektu jest opracowanie szczegółowego planu utworzenia i działania Centrum Doskonałości w zakresie wspomaganych zaawansowanymi symulacjami komputerowymi, innowacyjnych metod diagnostyki medycznej i zindywidualizowanej terapii.

Projekt z AGH jest jednym z trzech polskich zwycięzców pierwszej fazy konkursu  Teaming for Excellence, który jest jednym z trzech głównych instrumentów filaru  „Upowszechnianie doskonałości, poszerzanie uczestnictwa” w  programie Horyzont 2020. Celem konkursu było stworzenie nowych Centrów Doskonałości, a także wzmacnianie już istniejących poprzez tworzenie konsorcjów z najlepszymi ośrodkami naukowymi z całej Europy. Komisja Europejska wybrała 30 spośród 208 złożonych projektów. Wśród nich znalazły się trzy grupy z Polski – z AGH, Narodowego Centrum Badań Jądrowych oraz Uniwersytetu Warszawskiego.

Przygotowany plan w listopadzie 2018 r. zostanie zgłoszony do drugiej fazy konkursu i – jeżeli zostanie zaakceptowany – Komisja Europejska przeznaczy na stworzenie Centrum Doskonałości do 15 mln euro (w ciągu 7 lat). Oczekuje się, że podobną kwotę na ten cel przeznaczą publiczne i prywatne instytucje w Polsce.

Plan zostanie opracowany przez dwóch polskich partnerów: ACK Cyfronet AGH (eksperci z dziedziny symulacji i infrastruktury informatycznej dla nauki) oraz Klaster LifeScience Kraków, we współpracy z angielskimi University of Sheffield i Insigneo Institute (eksperci w dziedzinie transferu modelowania in silico do praktyki klinicznej) oraz niemieckimi Forschungszentrum Jülich (eksperci w dziedzinie obliczeń HPC i analizy danych dla nauki i przemysłu) i Fraunhofer ISI (eksperci w dziedzinie systemowych rozwiązań i innowacji w medycynie). Koordynatorem projektu na obecnym etapie jest Narodowe Centrum Badań i Rozwoju

(Żródło: AGH)

Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć na stronie: polityka prywatności.