Twoja przeglądarka nie obsługuje skryptów JavaScript - działanie strony jest mocno ograniczone.

Uniwersytet Warszawski awansował w rankingu szanghajskim

  • Opublikowano: 21 sierpnia 2017
  • Autor: redakcja

O ponad 100 pozycji awansował Uniwersytet Warszawski w tegorocznej edycji Academic Ranking of World Universities (ARWU 2017).  UW znalazł się w czołówce grupy uczelni sklasyfikowanych pomiędzy 301. i 400. miejscem. Oprócz UW w rankingu uwzględniony jest także Uniwersytet Jagielloński – na miejscu 401-500.

  (fot. flickr.com/CC by 2.0)

Ranking ARWU publikowany jest od 2003 roku. Twórcy zestawienia spośród około 20 tys. uczelni na całym świecie, wybierają 500, czyli 3% najlepszych.

W rankingu brana jest pod uwagę liczba laureatów Nagrody Nobla i Medalu Fieldsa wśród absolwentów i pracowników uczelni, liczba autorów najczęściej cytowanych prac wśród kadry, a także dane dotyczące dorobku publikacyjnego uczelni.

Wzrost pozycji Uniwersytetu Warszawskiego wynika z osiągnięcia lepszych rezultatów w kategoriach: „Highly cited researchers”, „Papers published in Nature and Science”, „Papers indexed in Science Citation Index-Expanded and Social Science Citation Index”, „Per capita academic performance of an institution”.

W rankingu znalazły się dwa polskie uniwersytety. Oprócz UW uwzględniony jest także Uniwersytet Jagielloński na miejscu 401-500.

Opublikowano także listę uczelni mających szansę na znalezienie się w najbliższych latach w rankingu (ARWU World Top 500 Candidates), znajdujących się obecnie na pozycji 501-800. Wśród kandydatów do najlepszej pięćsetki ARWU znalazły się cztery polskie uczelnie: Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu, Śląski Uniwersytet Medyczny oraz Uniwersytet Wrocławski.

(Źródło: UW)

Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć na stronie: polityka prywatności.