Twoja przeglądarka nie obsługuje skryptów JavaScript - działanie strony jest mocno ograniczone.

KGHM Cuprum oraz Wrocławskie Centrum Badań EIT+ łączą siły

  • Opublikowano: 25 lipca 2017
  • Autor: redakcja

Dwa wiodące ośrodki B+R, największa w tej części Europy infrastruktura badawcza, a także ponad 200 wykwalifikowanych naukowców – to potencjały Wrocławskiego Centrum Badań EIT+ oraz KGHM Cuprum – Centrum Badawczo-Rozwojowego, które rozpoczęły współpracę. W uroczystości podpisania listu intencyjnego w tej sprawie wzięli udział wiceminister nauki Piotr Dardziński, a także wiceminister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

Kluczem do innowacji – łączenie zasobów

Porozumienie pomiędzy EIT+ i KGHM Cuprum – CBR doskonale wpisuje się w specyfikę obecnego czasu – na całym świecie głoszone jest rozpoczęcie czwartej rewolucji przemysłowej (Industry 4.0), w Polsce wdrażany jest tzw. plan Morawieckiego, a Wrocław od lat aspiruje do miana stolicy innowacji. Kluczem do pełnego uczestnictwa w tej rewolucji jest automatyzacja i internacjonalizacja działalności, które wymagają dużych zasobów – nie tylko materialnych, ale też ludzkich i poznawczych. I to właśnie dzieje się już we Wrocławiu, a zamiast rywalizacji jest połączenie sił i potencjałów. Od teraz, pracujący w obu spółkach naukowcy będą korzystać ze wszystkich dostępnych sobie laboratoriów, wspólnie realizować projekty finansowane ze środków publicznych oraz razem ubiegać się o te środki.

– Mamy świadomość obopólnych korzyści płynących z zacieśniania współpracy. Zapewnia ona skuteczne połączenie wiedzy i doświadczeń, co umożliwia wypracowywanie nowych rozwiązań korzystnych dla nauki i przemysłu – stwierdził Prezes KGHM Polska Miedź S.A. Radosław Domagalski-Łabędzki.

Dardziński: szansa na ośrodek badawczy o globalnym potencjale

Oprócz podpisania listu intencyjnego we Wrocławiu debatowano nad rozwojem przedsiębiorczości w Polsce i korzyściami, jakie płyną ze współpracy nauki z biznesem. Panel prowadzili Piotr Dardziński, podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego, a także Jadwiga Emilewicz, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju. – Współcześnie budowanie nowoczesnej i szybko rozwijającej się gospodarki jest możliwe tylko we współpracy z nauką – powiedział Piotr Dardziński. – To porozumienie jest dowodem na skuteczne łączenie nauki z przedsiębiorczością, co jest priorytetem strategii wicepremiera Jarosława Gowina realizowanym w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Współpraca WCB EIT+ i KGHM Cuprum to szansa na zbudowanie ośrodka badawczego o globalnym potencjalne oraz właściwe wykorzystanie ogromnych możliwości, jakie posiada grupa KGHM i wrocławskie środowisko naukowe. To porozumienie otwiera też nowy rozdział w historii WCB EIT+ – podkreślił Dardziński.

Projekt na lata

– Projekt EIT+ i KGHM Cuprum wykracza poza ramy niejednego sezonu. Również jako Ministerstwo Rozwoju zajmujemy się tym, żeby stworzyć architekturę, która przetrwa wieki – mówiła o współpracy nauki z biznesem Jadwiga Emilewicz. – Ta umowa to dowód na przekraczanie polskich słabości, takich jak przekonanie o konieczności posiadania czegoś na własność. W KGHM słusznie stwierdzono, że warto skorzystać z już istniejących laboratoriów EIT+, aniżeli budować nowe. Wiele sobie obiecujemy po tej współpracy i sami obiecujemy wszelkie możliwe wsparcie – zadeklarowała wiceminister.

Wrocław – stolicą innowacji

W ubiegłym tygodniu KGHM Polska Miedź S.A., KGHM Cuprum CBR, a także pięć wrocławskich uczelni podpisało porozumienie w sprawie doktoratów wdrożeniowych. Dzięki realizacji programu MNiSW jedno z największych polskich przedsiębiorstw otrzyma dostęp do najlepszych fachowców-doktorantów, a doktoranci oprócz zatrudnienia w KGHM – otrzymają podwójne pensje.

Więcej informacji o wrocławskiej współpracy pod tym linkiem.

Źródło: MNiSW

Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć na stronie: polityka prywatności.