Twoja przeglądarka nie obsługuje skryptów JavaScript - działanie strony jest mocno ograniczone.

Poznań jednym z miast wiodących projektu Connecting Nature

  • Opublikowano: 26 czerwca 2017
  • Autor: redakcja

Poznań jest jednym z trzech miast wiodących w projekcie Connecting Nature. Celem projektu jest upowszechnienie w miastach rozwiązań opartych na środowisku (nature-based solutions), dzięki którym miasta będą rozwijać się w sposób zrównoważony, a jakość życia mieszkańców, wbrew postępującym negatywnym skutkom zmian klimatycznych, będzie wzrastać. Projekt jest częścią programu Horyzont 2020.

Projekt Connecting Nature będzie realizowany od czerwca 2017 do maja 2022 roku. Rozwijane będą usługi w obszarze tzw. zielonej infrastruktury. Chodzi między innymi o budowanie sieci ogrodów społecznych, zarówno poprzez tworzenie nowych jaki i stopniowe udostępnianie wybranych ogródków szkolnych i przedszkolnych mieszkańcom, tworzenie punktowych obszarów zieleni w gęstej zabudowie Śródmieścia z udziałem mieszkańców, a także dalszą rewitalizację terenów nadwarciańskich, czy gospodarowanie wodami opadowymi.

Poznań wspólnie z pozostałymi partnerami ma pracować nad stworzeniem mechanizmów związanych z korzystaniem z dostępnych i nowo tworzonych obszarów zielonych, które pozwolą na replikowanie doświadczeń, zarówno w samym Poznaniu, jak i w innych miastach, nie tylko partnerskich projektu. Jako jedno z miast wiodących podzieli się też swoimi doświadczeniami m.in. w zakresie rozwoju koncepcji plaż miejskich jako tymczasowego zagospodarowania terenów zagrożonych powodzią.

Udział w projekcie to także szansa na międzynarodową promocję Poznania jako miasta zielonego. Miasto wraz z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza będą w 2020 roku organizatorami konferencji międzynarodowej dla partnerów konsorcjum i ekspertów w obszarze rozwiązań opartych o środowisko.

poznan   (fot. Flickr.com/annaspies)

Projekt Connecting Nature jest finansowany z Programu Horyzont 2020 – największego programu finansowania badań naukowych i innowacji w Unii Europejskiej. Poznań otrzymał zaproszenie do międzynarodowego konsorcjum przygotowującego wniosek projektowy, z jednej strony dzięki osiągnięciom naukowym i pozycji Uniwersytetu Adama Mickiewicza w obszarze badań nad przyrodą w ekosystemach miejskich, z drugiej strony ze względu na inwestycyjny i partycypacyjny charakter działań rewitalizacyjnych w Poznaniu, budujących jakość życia mieszkańców w oparciu o naturę.

Poza Poznaniem pozostałe miasta wiodące to brytyjskie Glasgow oraz belgijskie Genk.

W projekcie uczestniczy też 8 miast naśladowców: A Coruna, Bolonia, Burgas, Ioannina, Pavlos Mela, Malaga, Sarajewo i Nikozja. Konsorcjum tworzą ponadto europejskie uniwersytety i instytucje badawcze oraz organizacje i firmy działające w obszarze innowacji w zakresie zielonej infrastruktury.

(Źródło: Poznań dla Was)

Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć na stronie: polityka prywatności.