Twoja przeglądarka nie obsługuje skryptów JavaScript - działanie strony jest mocno ograniczone.

Zdobywcy „Seal of Excellence” mogą skorzystać z „szybkiej ścieżki”

  • Opublikowano: 22 maja 2017
  • Autor: redakcja

Projekty, które nie zdobyły unijnego grantu, ale uzyskały z Komisji Europejskiej certyfikat „Seal of Excellence”, mogą ubiegać o środki w ramach tzw. szybkiej ścieżki Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Budżet konkursu to 50 mln zł. Nabór wniosków ruszy 19 czerwca br.

W niezwykle popularnych konkursach Instrument MŚP programu Horyzont 2020 o środki mogą się ubiegać małe i średnie przedsiębiorstwa. Konkurencja jest jednak ogromna – granty otrzymuje zaledwie kilka procent przedsiębiorstw, które o nie aplikują. Firmy, które w konkursie wypadły bardzo dobrze, ale nie uzyskały dofinansowania (przekroczyły określony próg w punktacji, m.in. uzyskując bardzo dobrą ewaluację od czterech ekspertów), uzyskują z KE certyfikat – tzw. Seal of Excellence (pieczęć doskonałości).

W nowym konkursie NCBR o dofinansowanie mogą ubiegać się przedsiębiorcy z sektora MŚP, których projekty w ciągu ostatnich 18 miesięcy otrzymały od Komisji Europejskiej certyfikat „Seal of Excellence” w ramach konkursów SME Instrument, faza II.

„Zabiegamy o wyższe wynagrodzenia dla polskich naukowców, co przełoży się na ich liczniejszy udział w unijnym programie Horyzont 2020” – komentuje wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. „Ale nie zapominamy o polskich przedsiębiorstwach mających potencjał, aby realizować dobre projekty, konkurujące z firmami z innych europejskich państw. Otrzymane przez rodzimych przedsiębiorców certyfikaty Seal of Excellence potwierdzają, że są oni na dobrej drodze, by skutecznie aplikować o granty w Horyzoncie 2020. Uruchomiony przez NCBR konkurs dla projektów posiadających certyfikat Seal of Excellence pozwoli im na realizację swych pomysłów i zdobycie doświadczenia, które zaprocentuje w przyszłości” – dodaje.

Uproszczona procedura

Główne zasady nowego konkursu są zbliżone do innych konkursów „szybkiej ścieżki” – procedura aplikowana została maksymalnie uproszczona, a termin rozpatrzenia wniosków wynosi tylko 60 dni. Jednak na etapie oceny merytorycznej wprowadzona została zasadnicza zmiana. Złożone projekty nie będą podlegały ocenie w ramach większości kryteriów, ponieważ przeszły już pozytywną ocenę w konkursach Instrument MŚP II Faza. W konkursie nie ma także ograniczeń co do regionu czy branż gospodarki, które reprezentują przedsiębiorcy. Nabór wniosków ruszy 19 czerwca, a zakończy się 29 grudnia i będzie podzielony na etapy.

SME Instrument, faza II w ramach H2020 to konkurs, w którym dofinansowanie mogą uzyskać badania rozwojowe nad technologią. Realizacja projektów powinna trwać od 12 do 24 miesięcy. Wartość grantu w tej fazie może wynieść od 500 tys. do 2,5 mln euro. Dofinansowanie wynosi od 70 do nawet 100 proc. wartości projektu.

W rozstrzygniętym w marcu tego roku naborze wniosków grant przyznano jednej, a „Seal of Excellence” 11 polskim firmom. Wyróżniony polski projekt „NEUROON-MED – przyszłość w diagnostyce zaburzeń snu” znalazł się przy tym na czwartym miejscu w rankingu UE w obszarze innowacji przełomowych w medycynie. Łącznie dofinansowanie przyznano 66 projektom, w które zaangażowane są MŚP z 37 krajów Europy.

(PAP – Nauka w Polsce)

Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć na stronie: polityka prywatności.