Twoja przeglądarka nie obsługuje skryptów JavaScript - działanie strony jest mocno ograniczone.

O tym „Jak skutecznie tworzyć strategie B plus R w polskim przemyśle?” rozmawiali uczestnicy naszej konferencji

  • Opublikowano: 17 maja 2017
  • Autor: redakcja

KPK_Strategie BR_baner_www_1100x400

Ponad 200 przedstawicieli polskich firm, instytucji naukowych oraz administracji publicznej spotkało się 17 maja 2017 r. w warszawskim Centrum Kreatywności Targowa na konferencji pt. „Jak skutecznie tworzyć strategie badań i rozwoju w polskim przemyśle?”. Instytucje, których przedstawiciele wzięli udział w konferencji, działają lub planują swoją aktywność w obszarze badań i rozwoju, jak również są beneficjentami i aplikującymi o środki z Programu Horyzont 2020, Programu Operacyjnego Innowacyjny Rozwój i Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego.

Nagranie z konferencji jest dostępne na stronie strategiebplusr.pl

Półmetek Horyzontu 2020

Zgromadzonych powitał dyrektor Krajowego Punktu Kontaktowego Programów Badawczych UE dr inż. Zygmunt Krasiński. Przypomniał, że KPK wspiera polskie podmioty w uczestnictwie w unijnych programach ramowych od 5. PR, czyli od prawie 20 lat. „Jesteśmy na półmetku H2020, mamy o co walczyć – jest jeszcze 30 mld euro do rozdysponowania, w tym ok. 1/3 dla firm” – podkreślił dyr. Krasiński. I dodał: „Zainicjowaliśmy ogólnopolskie forum dyskusji i wymiany najlepszych praktyk.  Doświadczenia zebrane podczas tej konferencji pozwolą na sformułowanie rekomendacji w temacie skutecznego wdrażania strategii badań i rozwoju w polskim przemyśle, efektywnej komunikacji i budowania marki na rynku globalnym, co powinno przełożyć się, z jednej strony na większy udział polskich firm w Horyzoncie 2020 i kolejnym Programie Ramowym, z drugiej zaś na zwiększenie konkurencyjności polskiej gospodarki”.

DSC_0127

Jednym z prelegentów I Sesji plenarnej był Sławomir Tokarski – Dyrektor ds.  Innowacji i Przemysłu (DG Grow) z Komisji Europejskiej. Przedstawił nową inicjatywę Komisji Europejskiej mającą na celu wsparcie dla modernizacji przemysłowej w Europie poprzez inteligentne specjalizacje i współpracę międzyregionalną. Podkreślił, że w Polsce wydatki prywatne na badania i rozwój rosną szybciej niż w innych krajach UE, bo w tempie ok. 15 % rocznie. Jego zdaniem, Polska w ramach European Innovation Scoreboard bardzo dobrze plasuje się we wszystkich kategoriach dotyczących kapitału ludzkiego.

Znaczne ulgi dla firm inwestujących w badania i rozwój

Kolejni prelegenci przeszli z perspektywy europejskiej na perspektywę krajową. Głos zabrał Wiceminister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Piotr Dardziński i zapewnił, że polski rząd stara się stworzyć warunki do działania dla podmiotów inwestujących w innowacje. Wiceminister wyjaśnił, że jednym z działań preferujących firmy inwestujące w B+R są znaczne ulgi podatkowe zaplanowane w ramach ustawy o innowacyjności, która wejdzie w życie z początkiem 2018 r.

Bardzo ważne znaczenie w budowaniu współpracy nauki z przemysłem mają również uruchomione od niedawna doktoraty wdrożeniowe. Piotr Dardziński wymienił Horyzont 2020 jako jeden z programów europejskich, z którego powinni korzystać przedsiębiorcy.

1

Kolejny prelegent – Dyrektor Departamentu Programów Wsparcia Innowacji i Rozwoju w Ministerstwie Rozwoju Marcin Łata – przypomniał, że nakłady na badania i rozwój sukcesywnie rosną. Wymienił niezbędne elementy do skutecznego budowania ekosystemu innowacji: strategia, produktywność, odpowiednia legislacja oraz koordynacja między partnerami i ich agendami.

Wiceprezes Zarządu Orange Polska ds. Strategii i Transformacji Piotr Muszyński wskazał na bardzo ważną rolę korporacji w podnoszeniu poziomu innowacyjności gospodarki umożliwiając wdrażanie rozwiązań na szeroką skalę. Wiceprezes podkreślił długoletnią pracę firmy w obszarze badań i rozwoju, czego efektem była statuetka Kryształowej Brukselki.

Kolejny gość – Dyrektor Departamentu Rozwoju Regionalnego i Funduszy Europejskich Urzędu Marszałkowskiego Woj. Mazowieckiego Marcin Wajda omówił  bardzo ważną rolę instrumentów na poziomie regionalnym, które wspierają obszar B+R+I. Mazowsze jako pierwszy region wprowadziło także w kryteriach oceny wniosków składanych do RPO preferencje dla aplikujących oraz beneficjentów grantów w Horyzoncie 2020.

Sesję zakończyło wystąpienie Zastępcy Dyrektora w Urzędzie Patentowym RP Piotra Zakrzewskiego, który podkreślił rosnącą liczbę zgłoszeń patentowych z sektora gospodarki oraz wskazał na istotne projekty podejmowane przez Urząd, w tym audyt ochrony IP jako istotne narzędzie wspierające działalność innowacyjną firm.

Galerię zdjęć z konferencji można obejrzeć tutaj.

W drugiej części konferencji swoimi doświadczeniami w skutecznym aplikowaniu o środki z unijnych programów podzielili się przedstawiciele małych, średnich i dużych przedsiębiorstw, które z sukcesem realizują strategie B+R oraz aplikują o granty Horyzontu 2020. Wystąpili m.in.: Fundingbox Accelerator, Fasada, Solace, Saule Technologies, Napiferyn Biotech, Synektik, Infotech, PGNiG, Synthos, PKN Orlen, KGHM Polska Miedź, Tauron Polska Energia, Mostostal Warszawa oraz Selena.

2

Po południu uczestnicy konferencji wzięli udział w warsztatach dedykowanych podnoszeniu kompetencji oraz wymiany najlepszych praktyk.

Wydarzenie zorganizował Krajowy Punkt Kontaktowy Programów Badawczych UE we współpracy z firmą Orange Polska, Urzędem Miasta Stołecznego Warszawy, Urzędem Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego.

Konferencja objęta została patronatem Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministerstwa Rozwoju, Narodowego Centrum Badań i Rozwoju oraz Urzędu Patentowego RP. Partnerami konferencji byli: Sieć KPK, Enterprise Europe Network, Climate – KIC, Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych, Stowarzyszenie Top 500 Innovators,  Konfederacja Lewiatan, Związek Pracodawców Klastry Polskie.

 

Informacja o konferencji znalazła się w wieczornym wydaniu programu informacyjnego TVP Polonia (początek 11’40)

Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć na stronie: polityka prywatności.