PROGRAMÓW BADAWCZYCH UE

Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker   przedstawił w Parlamencie Europejskim „białą księgę” na temat przyszłości Unii Europejskiej do roku 2025. Dokument opracowany przez pracowników i współpracowników Komisji zawiera pięć „ścieżek” do jedności, wraz z wyliczeniem ich plusów i minusów. Komisja nie rekomenduje żadnego ze scenariuszy.

„Biała księga” Junckera stanowi wkład Komisji w dyskusję, która odbędzie się podczas szczytu Rady Europejskiej 25 marca 2017 r. w Rzymie.

Dokument ten wyznacza też początek procesu, w ramach którego UE-27 zdecyduje o swoim przyszłym kształcie. Aby zachęcić do udziału w tym przedsięwzięciu, Komisja Europejska wraz z Parlamentem Europejskim i zainteresowanymi państwami członkowskimi zorganizują w europejskich miastach i regionach serię debat pod hasłem „Przyszłość Europy”.

W nadchodzących miesiącach Komisja Europejska wniesie w tę debatę swój wkład, wydając szereg dokumentów na następujące tematy:

  • rozwój wymiaru społecznego Europy,
  • pogłębienie unii gospodarczej i walutowej w oparciu o sprawozdanie pięciu przewodniczących z czerwca 2015 r.,
  • wykorzystanie możliwości płynących z globalizacji,
  • przyszłość obronności w Europie,
  • przyszłość finansów UE.

Podobnie jak „biała księga”, dokumenty te nie będą na tym etapie zawierać ostatecznych decyzji – będą przedstawiać różne pomysły, propozycje, możliwości i scenariusze dla Europy w roku 2025.

Dalsze wizje rozwoju tych koncepcji przewodniczący Jean-Claude Juncker przedstawi w swoim orędziu o stanie UE we wrześniu 2017 r., a pierwsze wnioski mogą zostać sformułowane na posiedzeniu Rady Europejskiej w grudniu 2017 r. Pomoże to w podjęciu decyzji co do dalszych działań, jakie należy zrealizować przed wyborami do Parlamentu Europejskiego, zaplanowanymi na czerwiec 2019 r.

Więcej na ten temat na stronie Przedstawicielstwa KE w Polsce.


Podziel się tą wiadomością z innymi:Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInEmail this to someone