PROGRAMÓW BADAWCZYCH UE
<< Lip 2019 >>
pwścpsn
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4

IV Międzynarodowy Kongres Biogospodarki w Łodzi organizowany był przez Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego w dniach 6-7 października 2016 r. w „EC1 Łódź – Miasto Kultury”, zrewitalizowanej najstarszej łódzkiej elektrowni. Krajowy Punkt Kontaktowy Programów Badawczych UE był partnerem Kongresu. Uczestniczyło w nim ponad 500 osób z Polski i zagranicy.

– Wydarzenie, które odbyło się w Łodzi niesie dobrą wiadomość zarówno dla Polski i regionu Europy Wschodniej i Centralnej, jak i dla całej Europy – mówi dr inż. Zygmunt Krasiński, dyrektor Krajowego Punktu Kontaktowego Programów Badawczych UE.

Celem Kongresu było tworzenie korzystnej atmosfery wokół innowacyjnego, efektywnego i konkurencyjnego podejścia do wsparcia rozwoju biogospodarki. Tegoroczna, czwarta edycja Kongresu Biogospodarki, zorganizowana była w ramach Tygodnia Biogospodarki i była dwudniowym wydarzeniem, w którym aktywny udział wzięli przedstawiciele środowisk biznesowych, samorządowych, sfery badawczo – naukowej, organizacji oraz instytucji otoczenia biznesu wspierających rozwój biogospodarki, zarówno z Polski jak i z zagranicy. Była to doskonała okazja do wymiany wiedzy i doświadczeń z gośćmi z całego świata, a także nawiązania nowych kontaktów biznesowych.

Podczas Kongresu podpisano umowę pomiędzy Regionami a Bio-Based Industries Joint Undertaking (BBI JU), dotycząca wspólnych działań, synergii i wspierania uczestnictwa polskich firm w programie Horyzont 2020. Na Kongresie zawiązano także Forum Bioregionów Europy Środkowej i Wschodniej.

– Oddolna inicjatywa polskich regionów w obszarze biogospodarki, wspierana partnerstwem z BBI JU, stanowić może dobrą bazę do zwiększenia naszego zaangażowania w wymiarze europejskim, a co za tym idzie zwiększenia uczestnictwa w programie Horyzont 2020 – podkreśla dr inż. Zygmunt Krasiński, dyrektor KPK PB UE. – Dobra wiadomość dla Europy wynika zaś z faktu, że zarówno w Polsce, jak i nowych krajach UE posiadamy doskonałe zaplecze w postaci zespołów i infrastruktur badawczych, w szczególności stworzonych w ostatnim czasie w ramach funduszy strukturalnych, jak również zasobów biomasy, które powinniśmy wykorzystać dla budowania konkurencyjnej pozycji Europy w obszarze biogospodarki na świecie. Gratuluję Panu Marszałkowi Województwa Łódzkiego, Panom Marszałkom regionów partnerskich i BBI JU wspólnej inicjatywy – mówi dyrektor KPK PB UE.

– Łódzka deklaracja bioregionów to głos ośmiu regionów wzywający do myślenia o gospodarce jako o inteligentnej specjalizacji przyszłości Europy, pokazujący jak ważna jest rola samorządów w tym procesie. Zachęcamy do tego, by to była odpowiedź na bieżące potrzeby mieszkańców, byśmy mieli pewność, że będzie dostępna żywność zdrowa i wysokiej jakości, że będą dostępne zasoby wody oraz że będziemy mieli szansę żyć w czystym środowisku – mówił  Witold Stępień, marszałek województwa łódzkiego.

Podczas Kongresu rozmawiano także o strategicznych kierunkach współpracy, gospodarce cyrkularnej jako specyficznym rodzaju prowadzenia biznesu, biomateriałach, biotechnologii i biopolimerach oraz żywności regionalnej.

Eksperci podkreślali, że biogospodarka to temat, który dotyczy każdego z nas. Bo dla każdego z nas ma znaczenie to, co jemy, w jakim środowisku żyjemy, jakim powietrzem oddychamy. Biogospodarka to także innowacje, pole do rozwoju przedsiębiorstw np. tekstylnych – i tu, jak podkreślali goście – Łódzkie też może odegrać wiodącą rolę. Podkreślał to także prof. Jerzy Buzek, były premier RP i przewodniczący Parlamentu Europejskiego, a obecnie przewodniczący Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii Parlamentu Europejskiego. – Produkty żywnościowe z napisem „Made in Poland” wygrywają w Europie i na świecie. Dzieje się tak między innymi dlatego, że mamy zdrową i smaczną żywność. Są to najważniejsze elementy, które powodują sukces na tym rynku. Rolnictwo to podstawa biogospodarki, ale idąc dalej, rozwijają się dzięki niemu także przemysł, medycyna i wszystkie inne dziedziny gospodarki – powiedział Jerzy Buzek. I dodał: – Unia Europejska już po czterech latach zamierza zmienić wieloletnią strategię dotyczącą biogospodarki, bo przyspieszenie jest tak wielkie i nacisk na biogospodarkę jest tak ogromny, że po prostu trzeba to ustawić od nowa, bardziej ofensywnie, przeznaczyć na badania w tym zakresie więcej pieniędzy.

Więcej informacji: http://www.lodzkie.pl/strona-glowna/aktualnosci/biogospodarka-%E2%80%93-ludzka-rzecz

Zdjęcia: archiwum Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi oraz Łukasz Wójcik, 2mgroup


Podziel się tą wiadomością z innymi:Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInEmail this to someone