PROGRAMÓW BADAWCZYCH UE

W Horyzoncie 2020 – największym na świecie tego typu programie finansowania badań naukowych i innowacji – bierze obecnie udział 135 polskich firm. Niektóre uczestniczą jednocześnie w kilku międzynarodowych konsorcjach, a 25 z nich pełni rolę koordynatorów projektów. Niemal dwa lata po starcie programu łączna kwota dofinansowania dla polskich firm biorących udział w międzynarodowych projektach (bez instytucji naukowych i badawczych, urzędów i agencji) to ok. 34,6 milionów euro.

Podczas dnia informacyjnego „Horyzont 2020 dla przedsiębiorstw”, który odbył się 15 marca w Warszawie, rozmawialiśmy o tym, jak zwiększyć udział przemysłu, małych i średnich przedsiębiorstw, start-upów w programie. Eksperci z Krajowego Punktu Kontaktowego Programów Badawczych Unii Europejskiej oraz Komisji Europejskiej przedstawili m.in. możliwości finansowego wsparcia rozwoju firm, jakie daje Horyzont 2020. Omówili m.in. instrument Fast Track To Innovation oraz Instrument MŚP. Uczestnicy wydarzenia mogli także posłuchać praktycznych porad ekspertów i przedstawiciela firmy, która zdobyła grant w Horyzoncie 2020, jak dobrze przygotować wniosek albo gdzie zwrócić się po bezpłatne porady prawne i biznesowe.

Dzień informacyjny zorganizowany został przez KPK PB UE we współpracy z Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości oraz siecią Enterprise Europe Network.

Zachęcamy do zapoznania się z prezentacjami prelegentów wydarzenia „Horyzont 2020 dla przedsiębiorstw”.


Podziel się tą wiadomością z innymi:Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInEmail this to someone