Twoja przeglądarka nie obsługuje skryptów JavaScript - działanie strony jest mocno ograniczone.

Uczestnik H2020 laureatem Nagrody Nobla z fizyki

  • Opublikowano: 8 października 2015
  • Autor: redakcja

Laureat Nagrody Nobla z fizyki Takaaki Kajita (z Uniwersytetu w Tokio) jest uczestnikiem trzech europejskich projektów Marie Skłodowskiej-Curie. Wysokość finansowania UE przeznaczona na te projekty to ponad 2,5 mln euro.

Wszystkie projekty dotyczą badań, za które została przyznana tegoroczna Nagroda Nobla. Pierwszy z projektów, w który zaangażowany jest laureat, to projekt International Research Staff Exchange Scheme (IRSES) w ramach działań Marie Curie z 7. Programu Ramowego UE (2007 – 2013).

Dwa pozostałe projekty finansowane są w ramach programu RISE*, będącego jednym z działań Marii Skłodowskiej-Curie w ramach programu HORYZONT 2020 (2014-2020). Partnerami jednego z projektów są 2 instytucje z Polski: Narodowe Centrum Badań Jądrowych oraz Politechnika Warszawska.

Dyrektor agencji zarządzającej programem MSC, Gilbert Gascard, powiedział, że jest dumny, że nagrodzone badania związane są aż z trzema europejskimi projektami, co potwierdza wysoki poziom programu Marie Skłodowskiej-Curie. Po raz kolejny (po zeszłorocznej Nagrodzie Nobla przyznanej w dziedzinie chemii i medycyny) dowodzi to, że finansowane przez UE projekty wspierają doskonałe badania.

Źródło: http://ec.europa.eu/rea/about_us/news/2015_10_07_news_en.htm

*Projekty RISE, czyli Research and Innovation Staff Exchange (działania Marii Skłodowskiej-Curie, H2020) finansują wymianę pracowników instytucji sektora akademickiego i nieakademickiego pomiędzy tymi sektorami oraz między krajami UE i stowarzyszonymi z programem a partnerami z krajów trzecich.

Najbliższy konkurs na projekty RISE zostanie otwarty pod koniec tego roku. Więcej informacji o RISE na naszej stronie.

Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć na stronie: polityka prywatności.