PROGRAMÓW BADAWCZYCH UE

Negocjacje w sprawie tzw. Planu Junckera zakończyły się pomyślnie dla Polski. Pomimo początkowych zapowiedzi o przesuwaniu środków z Horyzontu 2020 ich istotna dla Polski część zostanie na niezmienionym poziomie. O to, by tak się stało walczyła w Brukseli m.in. prof. Lena Kolarska-Bobińska i sześciu innych europejskich ministrów nauki.

Horyzont 2020 to największy w historii Unii Europejskiej program w zakresie badań naukowych i innowacji. Jego siedmioletni budżet na lata 2014-2020 ma wynieść ponad 77 mld euro. Część tej kwoty – 2,7 mld euro – miała być przesunięta na inwestycje w ramach Europejskiego Funduszu Inwestycji Strategicznych (EFSI), którego wprowadzenie pod koniec listopada zapowiedział szef Komisji Europejskiej, Jean-Claude Juncker.

Dzięki skutecznym negocjacjom pakiet na rzecz poszerzania udziału udało się jednak zachować bez zmian w Horyzoncie 2020. To dla Polski bardzo dobra wiadomość, bo to w tym pakiecie znajdują się takie instrumenty jak Teaming, Twinning, czy ERA Chairs.

Więcej na stronie MNiSW.


Podziel się tą wiadomością z innymi:Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInEmail this to someone