PROGRAMÓW BADAWCZYCH UE

Komisja Europejska przewiduje, że w marcu możliwe będzie podpisanie z Ukrainą umowy stowarzyszeniowej do programu Horyzont 2020.

Umowa zacznie obowiązywać po tym, jak władze Ukrainy ratyfikują ją i poinformują o tym KE.  Tym samym, na mocy umowy, osoby prawne z Ukrainy mogą uczestniczyć w działaniach finansowanych w ramach budżetu programu Horyzont 2020 na rok 2015 (mogą składać wnioski, uczestniczyć w przetargach, konkursach, działaniach JRC itp.) jako organizacje ze statusem AC (Associated Country) tylko po tym jak umowa stowarzyszeniowa nabierze mocy. Dodatkowo, przedstawiciele Ukrainy będą mogli uczestniczyć w Komitetach Programowych.

Ponieważ Unia Europejska nie uznaje aneksji Autonomicznej Republiki Krymu oraz Sevastopola, organizacje z tych terenów nie są objęte umową stowarzyszeniową. W przypadku zwrócenia tych terenów Ukrainie, umowa zostanie odpowiednio zmieniona.

W otwartym do 28 kwietnia 2015 r. konkursie w ramach Działań Marii Skłodowskiej –Curie Research and Innovation Staff Exchange (H2020-MSCA-RISE-2015) Ukraina jest traktowana jako kraj stowarzyszony, a nie jako kraj trzeci. Umowy grantowe będą podpisane po wejściu w życie umowy stowarzyszeniowej z Ukrainą.

Więcej o umowie stowarzyszeniowej w komunikacie KE.


Podziel się tą wiadomością z innymi:Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInEmail this to someone