PROGRAMÓW BADAWCZYCH UE

redakcja

Jesteś zainteresowany rynkiem amerykańskim? Nie trać szansy nawiązania relacji biznesowych z partnerami reprezentującymi jeden z najbardziej przyjaznych dla rozwoju biznesu stan w USA!

Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego zaprasza 17 października 2017 r. na konferencję „NLab: Nevada-Lubelskie Acceleration Bridge”, która odbędzie się w Lubelskim Centrum Konferencyjnym, przy ul. Artura Grottgera 2.

Konferencja podzielona będzie na kilka paneli dyskusyjnych, podczas których każdy będzie mógł wysłuchać interesujących i przede wszystkim praktycznych wskazówek dotyczących współpracy polsko-amerykańskiej, w tym również w obszarze współpracy biznesu z nauką. Oprócz wybitnych przedstawicieli z Nevady gościć będziemy krajowych i lubelskich ekspertów,  m.in. przedstawicieli instytutów naukowych, tj. Instytutu Podstawowych Problemów Techniki PAN, Głównego Instytutu Górnictwa, Pracowni Technologii Światłowodów, Instytutu Elektroniki i Technik Informacyjnych. Wszyscy razem zmierzą się w merytorycznych panelach tematycznych:

  • instytucje akceleracyjne / wsparcie biznesu,
  • innowacyjne technologie wodne,
  • innowacje w obszarze gier wideo,
  • systemy autonomiczne dla pojazdów,
  • fotonika.

Zaproszenie na spotkanie skierowane jest do studentów, doktorantów oraz pracowników naukowych. Przyjdź i dowiedz się jak prowadzić aktywne i innowacyjne badania we współpracy z firmami z regionu i nie tylko.

Rejestracja jest dostępna na stronie wydarzenia.

Co roku jesienią trójka wybitnych polskich naukowców poniżej 40. roku życia otrzymuje Nagrodę Narodowego Centrum Nauki w uznaniu za swoje osiągnięcia na polu badań podstawowych. 10 października 2017 r. trzy wyróżnienia w wysokości 50 tys. zł każde zostaną wręczone już po raz piąty.

Nagroda NCN przyznawana jest w trzech obszarach badawczych: naukach humanistycznych, społecznych i o sztuce, naukach o życiu oraz naukach ścisłych i technicznych. W tym roku do grona dwunastu wyróżnionych dotąd osób dołączą trzy kolejne.

Procedura wyłaniania laureatów Nagrody NCN jest poufna. Kandydatów wskazują doświadczeni badacze, m.in. byli członkowie Rady NCN, dotychczasowi przewodniczący Zespołów Ekspertów NCN, laureaci Nagrody z poprzednich lat, a także inni wybitni naukowcy wskazani przez Radę i dyrektora NCN. W tym roku do zgłaszania kandydatów uprawnionych było 437 osób, z których każda mogła wskazać jedną osobę.

Do nagrody zgłoszono 42 kandydatów. Z tej puli na dalszym etapie wyłoniono po dwóch finalistów w każdym z trzech obszarów. Ostateczny wybór laureatów należał do Kapituły Nagrody NCN, złożonej z przedstawicieli Centrum oraz fundatorów wyróżnienia.

Od początku istnienia naszej inicjatywy staramy się, aby Nagroda była również pomostem między środowiskiem nauki i biznesu. Dlatego co roku nawiązujemy współpracę z przedsiębiorcami, którym zależy na rozwoju polskich badań podstawowych – komentuje prof. Zbigniew Błocki, dyrektor NCN. – To oni fundują pieniężną część Nagrody w postaci 50 tys. zł dla każdego z laureatów. Oprócz tego przedstawiciele firm są zaangażowani w prace Kapituły.

W tym roku fundatorami Nagrody są Grupa Adamed, Grupa Azoty, Jastrzębska Spółka Węglowa oraz PKN Orlen – firmy znane z prowadzenia własnej działalności badawczo-rozwojowej.

Nagroda NCN przyznawana jest od 2013 r. Po raz pierwszy wręczono ją w ramach Dni NCN na Śląsku, kolejne uroczystości odbywały się w Krakowie. Z sylwetkami dotychczasowych laureatów Nagrody można zapoznać się na stronie NCN. Nazwiska tegorocznych zwycięzców zostaną ogłoszone podczas uroczystości, która odbędzie się 10 października 2017 r. w Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach.