PROGRAMÓW BADAWCZYCH UE

piotr.swierczynski@kpk.gov.pl

W dniu 21 września 2016 r. w Gdańsku odbył się Dzień informacyjny „Możliwości finansowania projektów kosmicznych z Programu HORYZONT 2020”.

Przedstawione zostały na nim informacje na temat konkursu w obszarze Przestrzeń kosmiczna w Programie Horyzont 2020 w 2017 r. , efektywnego korzystania z Participant Portal, procesu przygotowania, składania i oceny wniosków projektowych, poszukiwania partnerów oraz oferty wsparcia dla wnioskodawców.

Prezentacje:

Oferta Regionalnego Punktu Kontaktowego w Gdańsku, Program HORYZONT 2020 struktura, założenia programu i zasady uczestnictwa (RPK) – Renata Downar-Zapolska, RPK Gdańsk

1 – RPK-21-09-2016

Działalność Polskiej Agencji Kosmicznej- Marek Moszyński, POLSA

2-POLSA-21-09-2016

Oferta Krajowego Punktu Kontaktowego Programów Badawczych UE

Participant Portal – źródło informacji o HORYZONCIE 2020, jak efektywnie korzystać z portalu, jak szukać konkursów?

Budżet UE na realizację Europejskiej Polityki Kosmicznej w latach 2014 – 2020 i dotychczasowy udział polskich podmiotów w PR. Konkursy SPACE 2017 w H2020 oraz przygotowania tematyki konkursów na lata 2018-2020, Piotr Świerczyński, KPK

3-KPK-PS-21-09-2016

Inne konkursy w H2020 dotyczące technologii kosmicznych, Aleksandra Ihnatowicz, KPK

4-KPK-AI-21-09-2016

Proces przygotowania, składania i oceny wniosków projektowych w Programie HORYZONT 2020 – uwagi praktyczne, Aleksandra Ihnatowicz, KPK

5-KPK-AI-21-09-2016

SPACE success stories: Blue Dot Solutions & Black Pearls, Krzysztof Kanawka

6-BDS-21-09-2016

W dniu 25 października 2016 r.  odbył  się Dzień Informacyjny w obszarze Przestrzeń kosmiczna w Programie HORYZONT 2020.

W spotkaniu tym wzięli udział przedstawiciele Komisji Europejskiej, Agencji Wykonawczej ds. Badań Naukowych (REA) oraz Agencji ds. Europejskiego Systemu Nawigacji Satelitarnej (GSA), a także koordynatorzy i realizatorzy projektów programów ramowych (7PR, H2020) w obszarze SPACE.

Prezentacje dotyczyły dotychczasowego udziału podmiotów z UE w konkursach dotyczących przestrzeni kosmicznej, zagadnień konkursowych 2016-2017, zasad uczestnictwa oraz tzw. polskich success stories w H2020:

 1. Sebastian_Serwiak_NCP_25_10_2016
 2. Piotr_Swierczynski_SPACE_statistics_25_10_2016
 3. Spiridon_Filis_H2020 WP 2017_PL_25-Oct-2016
 4. Monika_Kacik_REA_Warsaw_Infoday_25_10_2016
 5. Marta_Krywanis_Horizon 2020 Applicatons in Satellite Navigaton 2017
 6. Marek_Baranowski_IGiK_HORIZON_EN
 7. Aneta_Michalkiewicz_2016_10_25_APL_success_story
 8. Wojciech_Golebiowski_SKA Polska – ADR1EN videmb

W dniach 26-28 września 2016 r. Komisja Europejska organizuje w Brukseli warsztaty, które będą dotyczyły konsultacji zagadnień konkursowych na lata 2018-2020 w obszarze Przestrzeń kosmiczna w Programie Horyzont 2020.

Podczas wydarzenia zostaną określone główne priorytety i trendy na ostatnie lata realizacji programu.

Uwaga! Komisja Europejska nie pokrywa kosztów podróży.

Program (wersja robocza)

Zaproszenie

Rejestracja na wydarzenie jest obowiązkowa i znajduje się pod  linkiem: http://h2020-space-wp-2018-20.teamwork.fr/

Zachęcamy do udziału w wydarzeniu.

25 kwietnia 2016 r. w Krakowie odbędzie się „Dzień informacyjny sektora kosmicznego SPACE INFODAY 2016 – from Space to Earth”, na który serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych.

Krajowy Punkt Kontaktowy Programów Badawczych Unii Europejskiej jest partnerem wydarzenia.

Podczas wydarzenia zaprezentowane zostaną między innymi źródła finansowania projektów i innowacji w sektorze kosmicznym, możliwości współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA), konkursy oraz zasady finansowania projektów z szeroko pojętej branży kosmicznej w programie Horyzont 2020.

Dzień informacyjny będzie również okazją do poznania mechanizmów, jak rezultaty badawcze ESA można przekształcić w pomysły na StartUpy. Zostanie przedstawiony mechanizm działania Biura Transferu Technologii ESA oraz sieci Inkubatorów ESA, jak i dobre praktyki międzynarodowe transferów „From Space to Earth”. Dzień informacyjny zakończy zaproszenie na pierwszy kosmiczny hackathon ActInSpace w Krakowie.

Konferencja to doskonała okoliczność do poznania interesujących osób z branży.

Organizatorem wydarzenia jest Regionalny Punkt Kontaktowy ds. Programów Badawczych UE, Centrum Transferu Technologii Politechnika Krakowska.

Udział w konferencji jest bezpłatny, ale wymagana jest rejestracja. Szczegóły na stronie konferencji.

Krajowy Punkt Kontaktowy Programów Badawczych UE objął honorowy patronat nad Forum Sektora Kosmicznego organizowanym przez Związek Pracodawców Sektora Kosmicznego i Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości.

Konferencja połączona z wystawą będzie szczególnym wydarzeniem dla przedstawicieli środowisk naukowych, przedsiębiorców, instytucji państwowych i międzynarodowych organizacji z sektora kosmicznego, zorganizowanym przed ważnym, grudniowym spotkaniem, jakim jest ESA Ministerial Council 2016.

Wydarzenie i wystawa odbędą się w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie w dniu 9 marca 2016 r.

Uczestników wydarzenia zapraszamy na nasze stoisko, gdzie będą mogli skorzystać z bezpłatnych konsultacji z ekspertami Krajowego Punktu Kontaktowego Programów Badawczych UE.

Szczegółowe informacje znajdują się na stronie Forum.

Uczelnie i instytucje naukowe z Wielkiej Brytanii są otwarte na współpracę w konkursach w obszarze Przestrzeń kosmiczna w latach 2016 -2017.

Potencjał tych podmiotów oraz ich zainteresowanie poszczególnymi konkursami jest dostępne w dokumencie Horizon 2020 Space mapping of UK university interests.

W razie dodatkowych pytań można się kontaktować bezpośrednio z:

Mr. Triin Udris t.udris@oxin.co.uk z Oxford Innovation.

 

 

Ta wiadomość jest ważna do 2017-03-10

Komisja Europejska ogłosiła w sierpniu kolejne przetargi w ramach Programu GALILEO:

4  sierpnia 2015, „EGNOS Authentication”

Więcej informacji: https://etendering.ted.europa.eu/cft/cft-display.html?cftId=881

 

6  sierpnia 2015, „FUTURE NAVIGATION AND TIMING EVOLVED SIGNALS”

Więcej informacji: https://etendering.ted.europa.eu/cft/cft-display.html?cftId=883

 

14 sierpnia 2015, „Galileo Commercial Service Enhancements”

Więcej informacji: https://etendering.ted.europa.eu/cft/cft-display.html?cftId=913

Międzynarodowe zawody łazików marsjańskich European Rover Challenge 2014 po raz pierwszy odbywają się w Polsce.

The European Rover Challenge to międzynarodowe zawody łazików marsjańskich, które po raz pierwszy odbywaja się w Polsce. Organizatorem konkursu jest Mars Society Polska. Zawody adresowane są do studentów, absolwentów oraz pracowników uczelni wyższych. Zadaniem zespołów jest zaprojektowanie i budowa analogu łazika marsjańskiego. Wydarzenie to rozszerza na Europę znaną już formułę prestiżowych zawodów University Rover Challenge organizowanych w Stanach Zjednoczonych przez The Mars Society

Impreza zaczyna się dziś odbędzie się w Regionalnym Centrum Naukowo-Technologicznym w Podzamczu k. Chęcin i potrwa do niedzieli. Do udziału w niej zgłosiły się aż 24 zespoły z całego świata. Polskę reprezentować będą studenci z 10 uczelni: z Politechniki Wrocławskiej, Świętokrzyskiej, Warszawskiej, Śląskiej, Łódzkiej, Poznańskiej, Lubelskiej oraz Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie i Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy.

Równocześnie z zawodami odbędzie się międzynarodowa konferencja „Człowiek w Kosmosie” organizowana przez Mars Society. Trzydniowa konferencja będzie okazją do spotkania ekspertów z całego świata reprezentujących wiele dziedzin. Skupią się oni nad rolą człowieka, jako istotnego elementu planowanych misji kosmicznych; poruszą tematy związane z edukacją, medycyną, innowacyjnością. Podczas konferencji wystąpi m.in. założyciel organizacji Mars Society, Robert Zubrin. Udział wezmą również przedstawiciele Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Związku Pracodawców Sektora Kosmicznego i prywatni przedsiębiorcy.

Więcej informacji na stronie: http://roverchallenge.eu/pl/

National Space Centre (IRELAND) Ltd. is looking to explore potential project partnerships in the area of Space, Security and Information & Communication Technologies (ICTs) in Horizon 2020 programme.

National Space Centre’s core areas of competency include:

 • Ground Station Operations, earth station hosting and hub management, support to satellite in-orbit test, calibration and validation
 • Support to scientific, earth observation and telecommunication missions and projects
 • Application and prototype development and integration
 • Secure data server hosting services, including installation and maintenance, and data dissemination
 • Data storage tailored solutions for server based applications and networks
 • Storage for video or data with flexible delivery and extensive distribution options
 • Project Management
 • Radio Astronomy deep space radio telescope interferometer
 • IP and Television broadcast and multicast facilities
 • Government department closed communication network management

Experience of National Space Centre Limited

On Site facilities include:

 • 32m C band antenna
 • 13.1m Ku band antenna
 • 11m C band antenna
 • 9.1m Ka band antenna
 • Fully redundant Gigabit Ethernet fiber optic data links