
redakcja
51 młodych naukowców z łącznym dofinansowaniem niemal 60 milionów złotych – oto wyniki dziewiątego już konkursu w programie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju dla młodych naukowców LIDER. Laureaci z całej Polski odebrali 22 stycznia br. w Warszawie z rąk wicepremiera Jarosława Gowina wyróżnienia i symboliczne czeki.
W programie LIDER Narodowe Centrum Badań i Rozwoju przyznaje środki młodym naukowcom na stworzenie i prowadzenie własnego zespołu badawczego. Dzięki wsparciu agencji wykonawczej ministra nauki i szkolnictwa wyższego wschodzące pokolenie polskiej nauki rozwija nie tylko kompetencje naukowe, ale także zarządcze.
– Jesteśmy świadkami przełomowej zmiany technologicznej i pokoleniowej. To dzięki ambitnym badaczom nauka rozwija się w ogromnym tempie, pokonujemy kolejne bariery technologiczne i następuje postęp cywilizacyjny. Młodzi, zdolni naukowcy to skarb. A naukowi liderzy, którzy z zapałem prowadzą swoje badania, są przyszłością polskiej nauki. Wspierając ich, wspieramy rozwój Polski z pożytkiem dla gospodarki i dla nas wszystkich – mówił Jarosław Gowin, wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego.
Dziewiąta edycja programu jest rekordowa pod kątem liczby osób, które otrzymały dofinansowanie, jak i samej kwoty przyznanych grantów. Aż 51 młodych, zdolnych naukowców otrzymało łączne dofinansowanie w wysokości niemal 60 milionów złotych. Dla porównania – w pierwszej edycji programu 23 osoby otrzymały łącznie ponad 21 milionów złotych. Wyróżnienia i symboliczne czeki laureatom IX edycji LIDERA wręczyli wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin i dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju prof. Maciej Chorowski.
– W naszym postrzeganiu Lider to nie tylko osoba realizująca projekt naukowy. To osoba, która wyznacza nowe kierunki i potrafi przekonać do nich społeczeństwo. Od wszystkich Liderów wybranych w programie oczekujemy umiejętności samodzielnego planowania i zarządzania projektami naukowymi, a także kierowania zespołami badawczymi i komercjalizacją wyników badań. To ogromna odpowiedzialność, ale również szansa zawodowa – podkreśla prof. Maciej Chorowski, dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.
Program LIDER nie narzuca ograniczeń związanych z dziedziną nauki, w której należy realizować projekt. Aby złożyć wniosek w IX edycji konkursu naukowcy musieli spełniać wymagania m.in. ukończenia 35. roku życia, posiadania tytułu zawodowego magistra, magistra inżyniera bądź lekarza medycyny lub stopnia doktora, bycia autorami publikacji w renomowanych czasopismach naukowych bądź posiadania patentów lub wdrożeń. Do startu w konkursie niezbędne było również pozyskanie do współpracy jednostki naukowej, w której możliwa będzie realizacja projektu.
– Zachęcamy laureatów programu LIDER, aby dołączyli do mistrzowskiej ligi beneficjentów programu Horyzont 2020. Wyróżnione osoby zapraszamy do kontaktu z naszymi ekspertami. Prowadzimy indywidualne konsultacje, jak napisać dobry wniosek o grant w Horyzoncie 2020. Udział w tym programie zapewnia międzynarodowe kontakty naukowe, a także realizowanie innowacyjnych projektów badawczo-rozwojowych – mówi dr inż. Zygmunt Krasiński, dyrektor Krajowego Punktu Kontaktowego Programów Badawczych UE.
W tej edycji LIDERA najlepiej oceniony został projekt zgłoszony przez dr Lucynę Budźko, która we współpracy z Instytutem Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk zrealizuje projekt „Wykorzystanie enzymów AID/APOBEC w mapowaniu modyfikacji cytozyny w kwasach nukleinowych”.
W dziewięciu dotychczasowych edycjach programu LIDER dofinansowanie w łącznej wysokości ponad 367 mln zł na prowadzenie własnych badań uzyskało 337 liderów. Średni wiek laureatów to 32 lata, a średnia wartość dofinansowania to milion złotych. 66% liczby projektów i wartości dofinansowania stanowią projekty z dziedziny nauk inżynieryjnych i technicznych. Drugim co do popularności obszarem są nauki przyrodnicze (17%), a trzecim nauki medyczne i o zdrowiu (10%).
Nabór wniosków w kolejnym, 10. konkursie programu LIDER będzie trwał od 18 stycznia do 18 marca 2019 r.
Więcej informacji dostępnych jest na stronie: ncbr.gov.pl.
Przemysł oraz małe i średnie przedsiębiorstwa to ważni uczestnicy programu Horyzont 2020. Dlatego Krajowy Punkt Kontaktowy Programów Badawczych UE (KPK), który znajduje się w strukturze Instytutu Podstawowych Problemów Techniki PAN (IPPT PAN) oraz Związek Przedsiębiorców i Pracodawców (ZPP) zawarli porozumienie o współpracy.
Zakłada ono wspólne działania na rzecz zwiększenia udziału polskich przedsiębiorców w Horyzoncie 2020, a także promocję programu wśród firm. Porozumienie pomiędzy KPK a ZPP podpisali dnia 8 stycznia br. ze strony KPK – prof. dr hab. inż. Tadeusz Burczyński, dyrektor IPPT PAN oraz dr inż. Zygmunt Krasiński, dyrektor KPK, ze strony ZPP – Marcin Nowacki, wiceprezes ZPP. Podpisanie odbyło się w siedzibie ZPP w Warszawie.
– Współpracujemy z przedsiębiorcami od dawna. Polskie firmy aktywnie biorą udział w Horyzoncie 2020. Stanowią jedną trzecią wszystkich uczestników z naszego kraju. Wierzę, że podpisanie porozumienia ze Związkiem Przedsiębiorców i Pracodawców przyczyni się do tego, że więcej polskich przedsiębiorstw dołączy do tej ligi mistrzów – powiedział podczas podpisywania porozumienia Zygmunt Krasiński, dyrektor KPK. Dodał, że KPK oferuje przedsiębiorcom bezpłatne konsultacje, a także warsztaty z przygotowywania wniosków. – Zachęcamy także przedstawicieli polskiego biznesu do członkostwa w grupach eksperckich, które mają wpływ na kształt programów ramowych UE – podkreślał dyr. Krasiński.

Na zdjęciu od lewej: Marcin Nowacki, wiceprezes ZPP, Zygmunt Krasiński, dyr. KPK, Tadeusz Burczyński, dyr. IPPT PAN, Katarzyna Walczyk-Matuszyk, z-ca dyr. KPK.

Na zdjęciu od lewej: Marcin Nowacki, wiceprezes ZPP, Zygmunt Krasiński, dyr. KPK, Tadeusz Burczyński, dyr. IPPT PAN, Magdalena Głogowska, ekspert KPK, Katarzyna Walczyk-Matuszyk, z-ca dyr. KPK, Marta Krutel, ekspert KPK, Łukasz Dyba, ekspert KPK.
Wystąpienie komisarza UE ds. badań, nauki i innowacji Carlosa Moedasa w Katowicach, zestawienie polskich przedsiębiorstw, uczelni i instytutów, które odnoszą sukcesy w Horyzoncie 2020 czy przegląd najważniejszych międzynarodowych wydarzeń, które odbyły się w Polsce w ostatnich miesiącach – to tylko niektóre tematy, jakie zawiera najnowsze wydanie angielskojęzycznego biuletynu KPK.
Wydawnictwo przygotowywane jest przez zespół KPK i wydawane kilka razy w roku w formacie elektronicznym. Jego celem jest prezentowanie i promowanie polskiego potencjału naukowego i innowacyjnego zagranicznym partnerom, przedsiębiorcom, naukowcom, przedstawicielom instytucji UE.
Zapraszamy do zapisania się do odbiorców biuletynu, a także prosimy o rozpowszechnianie publikacji wśród Państwa zagranicznych partnerów.
Najnowsze wydanie biuletynu – LINK
Rejestracja – LINK
Archiwalne numery – LINK
Od 30 listopada br. nowy portal Komisji Europejskiej – Funding & Tender Opportunities zastąpi obecnie funkcjonujący Participant Portal, na którym znajdują się m.in. informacje dotyczące otwartych konkursów w programie Horyzont 2020.
Użytkownicy będą automatycznie przekierowywani do nowego portalu. Participant Portal będzie nadal dostępny przez kilka miesięcy, zanim zostanie dezaktywowany. KE nie podaje terminu zamknięcia Participant Portal.
W ostatnich 30 latach UE zainwestowała 200 mld euro w projekty badawcze i innowacyjne, które owocują powszechną poprawą warunków życia. Temu, jak badania i innowacje w UE wpływają na życie codzienne, poświęcona była konferencja zorganizowana 27 listopada 2018 przez Parlament Europejski i Komisję Europejską.
Korzyści płynące z badań naukowych są widoczne w wielu dziedzinach – za przykład mogą służyć europejski system nawigacji satelitarnej Galileo czy robot Casper, który pomaga dzieciom w walce z rakiem. W ubiegłym roku wyniki ponad 60% ukończonych projektów finansowanych przez Europejską Radę ds. Badań Naukowych (ERC) uznano za przełomowe osiągnięcia naukowe. W ciągu ostatnich 10 lat ponad 80 naukowców z UE otrzymało Nagrodę Nobla.
Konferencję pt. „EU Research and Innovation in our daily life” zorganizowali Antonio Tajani, przewodniczący Parlamentu Europejskiego i Carlos Moedas, komisarz UE ds. badań, nauki i innowacji. W Brukseli spotkali się naukowcy i politycy, aby poddać refleksji przeszłe i aktualne osiągnięcia. Dyskusje panelowe dotyczyły następujących tematów:
- zdrowie i dobre samopoczucie,
- zrównoważone środowisko,
- wprowadzanie innowacji na rynek,
- bezpieczne społeczeństwo dla wszystkich.
Konferencja była okazją do zapoznania się z projektami finansowanymi w ramach unijnych programów badań i innowacji, a także do spotkania wielu utalentowanych ludzi, którzy wprowadzają w życie przełomowe innowacje i przyczyniają się do zwiększenia konkurencyjności Europy na globalny rynku.
Wydarzenie było także okazją dla decydentów do wymiany opinii i przedstawienia nowych pomysłów na badania i innowacje w UE oraz dyskusji z zainteresowanymi stronami, obywatelami oraz przedstawicielami instytucji UE, państw członkowskich, uniwersytetów i centrów badawczych.
Więcej informacji na temat wydarzenia dostępne jest tutaj.
– Efektywna, konkurencyjna gospodarka potrzebuje nauki, ale także doskonała nauka potrzebuje gospodarki – mówił wicepremier Jarosław Gowin podczas Kongresu 590, który miał miejsce w dniach 15-16 listopada 2018 r. w podrzeszowskiej Jasionce. Nauka skazana na biznes, wsparcie dla innowatorów, współpraca międzynarodowa oraz polskie technologie to tylko niektóre z tematów poruszanych podczas tegorocznej edycji wydarzenia. Szczególnym momentem podczas kongresu było spotkanie prezydenta RP Andrzeja Dudy i ministra Gowina z twórcami polskich innowacyjnych projektów.
Zorganizowany już po raz trzeci Kongres 590 w Jasionce koło Rzeszowa, zgromadził prawie 6 tys. osób i był okazją do spotkania się przedstawicieli nauki, przedsiębiorstw, polityki i administracji publicznej. Podczas kongresu przedstawiciele MNiSW i podległych mu instytucji brali udział w licznych debatach i panelach.
Kluczową debatą poświęconą współpracy nauki z biznesem był panel zatytułowany „Nauka skazana na biznes” z udziałem wicepremiera, ministra nauki i szkolnictwa wyższego Jarosława Gowina. – Jednym z trzech filarów mojego konsekwentnie realizowanego planu odnowy polskiej nauki i szkolnictwa jest komercjalizacja badań oraz ścisła współpraca nauki z gospodarką – mówił minister Gowin, otwierając debatę. – W ten sposób budujemy w rządzie skuteczne wsparcie dla realizacji Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju – dodał.
Wicepremier Gowin przedstawił główne założenia ustawy Konstytucja dla Nauki, które mają wpływ na wzajemną współpracę. Uczestnicy debaty zmierzyli się natomiast z pytaniem, czy w dzisiejszych czasach nauka jest skazana na biznes.
Poza kluczową debatą „Nauka skazana na biznes”, eksperci dyskutowali na tematy dotyczące m.in. smart city, rynku venture capital w Polsce, inwestycji zagranicznych, cyberbezpieczeństwa oraz przemysłu zbrojeniowego.
W ramach Kongresu 590 wicepremier Jarosław Gowin i prezydent RP Andrzej Duda porozmawiali z twórcami polskich, innowacyjnych projektów podczas spotkania „O innowacjach przy kawie” w kongresowej Strefie Innowacji.
Aby przekonać uczestników Kongresu 590, że polskie wynalazki, odkrycia i innowacje otaczają nas i towarzyszą nam w codziennym życiu, Strefę Innowacji zapełniono projektami związanymi z branżą spożywczą i żywnością. Opracowane przez innowatorów produkty i rozwiązania można było nie tylko zobaczyć, ale także posmakować. W Strefie Innowacji na uczestników czekały dietetyczne lody dla diabetyków firmy Progress, macerowana innowacyjną metodą kawa Hard Beans Coffee Roasters, a także ciepłe dania przygotowane przez robota vendingowego Bistrobot. Wszyscy prezentujący swoje produkty w ramach stoiska są beneficjentami konkursów Narodowego Centrum Badań i Rozwoju prowadzonych w ramach tzw. szybkiej ścieżki, która jest obecnie najpopularniejszym programem wsparcia dla przedsiębiorców.
W zorganizowanej przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego Strefie Innowacji można było się spotkać z przedstawicielami Krajowego Punktu Kontaktowego Programów Badawczych UE i porozmawiać o możliwościach rozwoju, jakie daje przemysłowi i nauce europejski program badań i innowacji Horyzont 2020. Eksperci KPK PB UE byli obecni na wspólnym stoisku wraz z przedstawicielami Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR), Polskiego Ośrodka Rozwoju Technologii (PORT), Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej (NAWA), Ośrodka Przetwarzania Informacji (OPI) oraz przedsiębiorcami, którzy skorzystali już ze środków na wspieranie rozwoju i innowacji, w tym z funduszy europejskich.
Drugiego dnia Kongresu NCBR zorganizował specjalny warsztat dla przedsiębiorców, podczas którego ekspertki Centrum przedstawiły ofertę NCBR, m.in. warunki i zasady konkursu „szybka ścieżka”. To właśnie w tym konkursie dofinansowanie uzyskała firma Triggo, której nowatorski pojazd elektryczny został zaprezentowany – to światowa premiera – podczas specjalnego wydarzenia z udziałem wicepremiera Jarosława Gowina.
Mazowiecki Urząd Marszałkowski wraz z Brytyjsko-Polską Izbą Handlową organizują seminarium „Eksportuj do Wielkiej Brytanii – innowacyjność i design w opakowaniach”. W czasie wydarzenia zapraszamy na stoisko informacyjne o programie Horyzont 2020.
Data: 21 listopada 2018 r.
Miejsce: Uczelnia Łazarskiego, ul. Świeradowska 43, 02-662 Warszawa
Pomimo niepewności związanej z Brexitem, rynek brytyjski nadal jest jednym z najważniejszych kierunków eksportowych dla polskiej gospodarki. Polskie produkty stają się coraz bardziej widoczne na półkach brytyjskich sklepów, a walory dobrej jakości w rozsądnej cenie są zauważane przez brytyjskich konsumentów. Jednak mimo przyjaznego klimatu biznesowego, różnice kulturowe i brak wiedzy o upodobaniach brytyjskich konsumentów powodują, że polscy eksporterzy nie do końca wykorzystują szanse, które ten rynek oferuje. Dotyczy to również przemysłu opakowaniowego, który w ostatnich czasach rozwija się bardzo intensywnie. Postęp w dziedzinie technologii żywności, biotechnologii, materiałoznawstwie, towaroznawstwie i technologii wpływa na potrzebę tworzenia nowych opakowań, które odpowiadałyby wymaganiom stawianym zarówno przez producentów, jak i konsumentów. Wszystkie te działania służą wzmocnieniu przewagi konkurencyjnej zarówno na rynku polskim, jak i rynkach międzynarodowych poprzez odpowiedni dobór narzędzi służących internacjonalizacji marek.
Opakowanie jest wizytówką produktu – czego zatem szukają Brytyjczycy, gdy odwiedzają sklepy (czy może częściej robią zakupy w internecie)? Czy polskie wzornictwo w opakowaniach zdaje egzamin na rynku brytyjskim? Zapraszamy na seminarium, podczas którego, eksperci z zakresu tego rynku, podzielą się swoimi obserwacjami.
Udział w seminarium jest bezpłatny.
Zgłoszenia można przesyłać do 19 listopada 2018 r. na adres: agnieszka.jedrzejczak@mazovia.pl
Program LINK
Zapraszamy do lektury najnowszej edycji angielskojęzycznego biuletynu Krajowego Punktu Kontaktowego Programów Badawczych UE. Publikacja dostępna jest pod linkiem: „Bulletin No. 4”
Ten numer jest wyjątkowy. Poświęcony jest bowiem podsumowaniu 20 lat uczestnictwa Polski w Programach Ramowych Badań i Innowacji UE oraz 20-letniej działalności KPK. Swoją wypowiedź z okazji tego podwójnego jubileuszu przesłali nam unijny komisarz ds. badań, nauki i innowacji Carlos Moedas, a także wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin (wypowiedzi zostały zamieszczone w publikacji „20 lat Polski w Programach Ramowych Badań i Innowacji UE. 20 lat Krajowego Punktu Kontaktowego Programów Badawczych UE”).
W biuletynie prezentujemy także projekty koordynowane przez polskich naukowców i przedsiębiorców, które otrzymały największe w kraju dofinansowanie z Komisji Europejskiej na przestrzeni ostatnich 20 lat.
Zapraszamy do lektury oraz zachęcamy do rozpowszechnienia publikacji wśród Państwa zagranicznych partnerów.
Konsorcjum DRIVER + zaprasza na trzecią edycję wydarzenia the “Innovation for Crisis Management” (I4CM), które odbędzie się w dniach 3-4 września 2018 r. w Warszawie, w Centrum Nauki Kopernik.
Głównym celem tego wydarzenia jest umożliwienie spotkania oraz wymiany najlepszych praktyk i doświadczeń lokalnym specjalistom ds. zarządzania kryzysowego, dostawcom rozwiązań i decydentom politycznym. Jednocześnie spotkanie ma na celu umożliwienie wymiany wiedzy i informacji o projektach oraz nawiązania współpracy zainteresowanym stronom.
Współorganizowane przez ITTI Sp. z o.o., Niemiecki Instytut Standaryzacji (DIN) i Forum Public Safety Communication Europe (PSCE), tegoroczne wydarzenie będzie koncentrować się na standaryzacji i zidentyfikowaniu regionalnych i krajowych kwestii, takich jak współpraca między agencjami i interoperacyjność systemów komunikacji. Podczas konferencji uczestnicy będą mieli okazję poznać wyniki pierwszego Trial zorganizowanego w ramach projektu DRIVER+, który był przeprowadzony w Warszawie w dniach 21-25 maja 2018 r., a także usłyszeć o drugim tego typu wydarzeniu zaplanowanym na październik 2018 roku.
Konferencja będzie składać się z dwóch części (między innymi programu konferencyjnego i tzw. programu OFF), w ramach których odbędą się przemówienia programowe, panele dyskusyjne, specjalne warsztaty i interaktywne sesje. Ponadto, konferencja będzie miejscem nawiązywania kontaktów umożliwiającym praktykom pozyskać informacje nt. innowacyjnych rozwiązań w zakresie zarządzania kryzysowego.
Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Wymagana jest rejestracja, która będzie otwarta do 31 lipca 2018.
Więcej informacji na temat projektu programu, spraw logistycznych oraz link do rejestracji można znaleźć na stronie internetowej DRIVER + LINK
Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej (NAWA) zaprasza do współpracy ekspertów reprezentujących różne obszary badawcze oraz posiadających doświadczenie w realizacji i ocenie projektów badawczych, edukacyjnych i promocyjnych z zakresu nauki i szkolnictwa wyższego.
Realizując swoje zadania, NAWA działa w sposób transparentny i oparty na zasadach konkurencyjności. Aby zapewnić wysoką jakość oceny wniosków i dokonać wyboru najlepszych spośród zgłoszonych aplikacji, NAWA chce zaprosić do współpracy ekspertów reprezentujących różne obszary badawcze oraz posiadających doświadczenie w realizacji i ocenie projektów badawczych, edukacyjnych i promocyjnych z zakresu nauki i szkolnictwa wyższego. Cenne będzie także doświadczenie związane z zarządzaniem w sferze szkolnictwa wyższego czy nauki, a także we współpracy międzynarodowej.
Wszystkich zainteresowanych współpracą z NAWA w charakterze ekspertów w ogłoszonych i przygotowywanych przez NAWA programach, agencja zaprasza do rejestrowania się w jej bazie. Wymagania dla poszczególnych grup ekspertów określono w zał. ogłoszeniu o naborze kandydatów na ekspertów. W zarządzeniu dyrektora NAWA w sprawie ekspertów zewnętrznych NAWA określono natomiast zasady współpracy z poszczególnymi grupami ekspertów, a także wysokość wynagrodzeń za realizacje zadań na rzecz agencji.
Agencja liczy, że dzięki współpracy z najlepszymi ekspertami zarówno z kraju, jak i z zagranicy, wsparcie finansowe NAWA trafi do najlepszych instytucji, studentów, doktorantów i naukowców. I zaprasza do współpracy na rzecz umiędzynarodowienia uczelni i instytucji naukowych oraz do współtworzenia systemu eksperckiego najwyższej jakości.
Ogłoszenie o naborze: Nabor-ekspertow-ogloszenie.pdf449.15 KB
Wszystkich zainteresowanych współpracą z NAWA w charakterze ekspertów w ogłoszonych i przygotowywanych przez NAWA programach, agencja zaprasza do rejestrowania się w jej bazie: www.programs.nawa.gov.pl/login
W dniach 26-27 września 2018 r. w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach odbędzie się Europejskie Forum Technologiczne poświęcone dyskusji nad założeniami polityki technologicznej i instrumentami wsparcia rozwoju przemysłu zaawansowanych technologii. Udział w EFT zapowiedział komisarz ds. badań, nauki i innowacji w Komisji Europejskiej Carlos Moedas.
Krajowy Punkt Kontaktowy Programów Badawczych UE jest współorganizatorem wydarzenia.
W ramach Forum odbędą się także cztery całodzienne konferencje tematyczne obejmujące kluczowe dla realizacji celów Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju sektory przemysłowe:
- Innowacyjna medycyna
- Przemysł 4.0,
- Od odpadów do zasobów
- Przyszłość transportu
Udział w Forum potwierdziło – jako spikerzy bądź paneliści – ponad 80 polityków i wybitnych ekspertów. Referaty wygłoszą m.in. wicepremier Jarosław Gowin, komisarz europejski ds. nauki, badań i innowacji Carlos Moedas, przewodniczący komisji przemysłu, badań i innowacji PE Jerzy Buzek, ministrowie Jadwiga Emilewicz i Łukasz Szumowski oraz prezesi agencji rządowych zajmujących się wsparciem podejmowanych przez przemysł i naukę projektów inwestycyjnych i wdrożeniowych.
Organizatorzy spodziewają się, że Forum zgromadzi około 1000 naukowców i przedstawicieli dostawców technologii, przedsiębiorstw przemysłu przetwórczego, stowarzyszeń naukowych i inżynieryjnych, instytucji finansowych i innych interesariuszy z całej Europy. To świetna okazja, aby się spotkać, wymienić ideami i pomysłami oraz zainicjować tworzenie sieci i pozyskać potencjalnych partnerów.
Rejestracja na to wydarzenie dostępna jest tutaj.
Komisja Europejska proponuje przydzielenie 100 mld euro na badania naukowe i innowacje w następnym długoterminowym budżecie UE na lata 2021-2027. Nowy program o nazwie Horyzont Europa będzie się opierał na osiągnięciach i sukcesach poprzedniego programu w dziedzinie badań naukowych i innowacji (Horyzont 2020) i zagwarantuje utrzymanie przez UE w tej dziedzinie czołowej pozycji na świecie. Horyzont Europa to najbardziej ambitny w historii program w zakresie badań naukowych i innowacji.
Wiceprzewodniczący Komisji ds. miejsc pracy, wzrostu, inwestycji i konkurencyjności Jyrki Katainen powiedział: Inwestowanie w badania naukowe i innowacje to inwestowanie w przyszłość Europy. Dzięki finansowaniu z UE zespoły z różnych krajów, zajmujące się różnymi dyscyplinami naukowymi, mogły współpracować i dokonać nieprawdopodobnych odkryć, a tym samym uplasować Europę na pozycji światowego lidera w dziedzinie badań naukowych i innowacji. Program Horyzont Europa będzie bazować na tym sukcesie i spowoduje odczuwalne korzystne zmiany w życiu obywateli i społeczeństwa jako całości.
Komisarz ds. badań, nauki i innowacji Carlos Moedas dodał: Program Horyzont 2020 jest jednym z największych sukcesów Europy. Nowy program Horyzont Europa jest jeszcze ambitniejszy. W ramach tego programu chcemy zwiększyć środki finansowe dla Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych, tak aby umocnić czołową pozycję UE na świecie pod względem osiągnięć badawczych, a także ponownie zaangażować obywateli przez wytyczenie ambitnych nowych misji dla unijnej nauki. Proponujemy również ustanowienie nowej Europejskiej Rady ds. Innowacji, aby zmodernizować finansowanie przełomowych innowacji w Europie.
Oprócz dalszego dążenia do doskonałości naukowej poprzez Europejską Radę ds. Badań Naukowych (ERBN) oraz stypendia i wymiany w objęte Działaniami Maria Skłodowskiej-Curie, w ramach programu Horyzont Europa wprowadzone zostaną następujące główne nowe elementy:
- Europejska Rada ds. Innowacji (EIC), która ma oferować wsparcie w dążeniu do tego, aby UE stała się liderem w dziedzinie innowacji tworzących rynki: we wniosku Komisji przewidziano utworzenie punktu kompleksowej obsługi umożliwiającego przenoszenie najbardziej obiecujących przełomowych technologii o wysokim potencjale z laboratoriów do zastosowań rynkowych, a także oferującego pomoc najbardziej innowacyjnym nowym oraz już ugruntowanym przedsiębiorstwom w rozwijaniu pomysłów. Nowa EIC będzie wskazywać i finansować szybko rozwijające się innowacje wysokiego ryzyka, które mają duży potencjał tworzenia zupełnie nowych rynków. Zapewni ona bezpośrednie wsparcie dla innowatorów za pośrednictwem dwóch głównych instrumentów finansowania: jednego dla wczesnych etapów prac, a drugiego dla etapu rozwoju oraz wprowadzania na rynek. Działalność ta będzie uzupełnieniem prac Europejskiego Instytutu Innowacji i Technologii (EIT).
- Nowe ogólnounijne misje w dziedzinie badań naukowych i innowacji skupiające się na wyzwaniach społecznych i konkurencyjności przemysłowej: w ramach programu Horyzont Europa Komisja rozpocznie nowe misje, które będą miały odważne i ambitne cele oraz dużą europejską wartość dodaną, aby rozwiązać problemy mające wpływ na nasze życie codzienne. Ich przykładowy zakres tematyczny może obejmować tak zróżnicowane kwestie, jak walka z rakiem, czysty transport czy oczyszczenie oceanów z odpadów z tworzyw sztucznych. Misje te będą współtworzone przez obywateli, zainteresowane strony, Parlament Europejski i państwa członkowskie.
- Maksymalizacja potencjału innowacji w całej UE: Wsparcie dla słabiej rozwiniętych państw członkowskich UE w ich wysiłkach zmierzających do pełnego wykorzystania krajowego potencjału w zakresie badań naukowych i innowacji zostanie podwojone. Ponadto nowe synergie z Funduszem Spójności i funduszami strukturalnymi ułatwią koordynację i łączenie finansowania oraz pomogą regionom wprowadzić innowacje.
- Większa otwartość: Zasada „otwartej nauki” stanie się domyślnym trybem funkcjonowania programu Horyzont Europa, przy wymogu zapewniania otwartego dostępu do publikacji i danych. Przyczyni się to do absorpcji wyników badań finansowanych ze środków unijnych przez rynek, a także zwiększy potencjał w zakresie innowacji.
- Nowa generacja partnerstwa europejskiego i zacieśniona współpraca z innymi programami UE: Program Horyzont Europa uporządkuje liczbę partnerstw, które UE współprogramuje lub współfinansuje z partnerami, takimi jak przedstawiciele przemysłu, społeczeństwa obywatelskiego i fundacje zapewniające finansowanie, aby zwiększyć ich efektywność i wpływ na osiągnięcie europejskich celów w zakresie polityki. Program „Horyzont Europa” będzie propagować skuteczne powiązania operacyjne z innymi przyszłymi programami UE, takimi jak polityka spójności, Europejski Fundusz Obronny, program „Cyfrowa Europa” i instrument „Łącząc Europę”, jak również z międzynarodowym projektem ITER w dziedzinie energii termojądrowej.
Wspólne Centrum Badawcze (JRC), czyli służby Komisji zajmujące się wiedzą i nauką, nadal będzie wnosić wkład w postaci doradztwa naukowego i wsparcia technicznego oraz specjalnych badań.
Proponowany budżet w wysokości 100 mld euro na lata 2021–2027 obejmuje kwotę w wysokości 97,6 mld euro na Horyzont Europa (z czego 3,5 mld euro zostanie przydzielone w ramach Funduszu InvestEU) oraz 2,4 mld euro na program badawczo-szkoleniowy Euratom. Program Euratom, w ramach którego finansuje się badania naukowe i szkolenia w zakresie bezpieczeństwa jądrowego, jądrowego bezpieczeństwa fizycznego i ochrony radiologicznej, będzie w większym stopniu skoncentrowany na zastosowaniach niezwiązanych z energią, takich jak opieka zdrowotna i sprzęt medyczny, a ponadto będzie wspierać mobilność naukowców zajmujących się tematyką jądrową w ramach Działań Marii Skłodowskiej-Curie.
Co dalej?
Aby środki UE mogły zacząć jak najszybciej przynosić praktyczne rezultaty, niezbędne jest szybkie osiągnięcie porozumienia w sprawie ogólnego długoterminowego budżetu UE i powiązanych wniosków sektorowych. Opóźnienia zmusiłyby najtęższe umysły Europy do szukania możliwości gdzie indziej. Oznaczałoby to utratę tysięcy miejsc pracy w sektorze badań naukowych i zaszkodziłoby konkurencyjności Europy. Od badań podstawowych do innowacji tworzących rynek, spadłoby tempo realizacji najważniejszych postępów, np. w opiece zdrowotnej, działaniach w dziedzinie klimatu, ekologicznym transporcie i zrównoważonym rolnictwie; zostałoby opóźnione wprowadzenie rozwiązań w zakresie leczenia raka, emisji gazów cieplarnianych, inteligentnych samochodów i zdrowego odżywiania się.
Osiągnięcie w 2019 r. porozumienia w sprawie przyszłego budżetu długoterminowego umożliwi płynne przejście z obecnego długoterminowego budżetu (2014–2020) do nowego, a także zapewni przewidywalność i ciągłość finansowania z korzyścią dla wszystkich.
Kontekst
Wniosek w sprawie programu Horyzont Europa opiera się na sukcesie aktualnego programu Horyzont 2020. W ocenie śródokresowej programu Horyzont 2020 stwierdzono, że program ten jest na dobrej drodze, aby przyczynić się do tworzenia miejsc pracy i wzrostu gospodarczego, podjąć największe wyzwania społeczne i przyczynić się do poprawy życia obywateli. Ocena ta wykazała, że program Horyzont 2020 ma wyraźną europejską wartość dodaną i przynosi możliwe do wykazania korzyści w porównaniu ze wsparciem na szczeblu krajowym lub regionalnym. Od maja 2018 r. ze środków tego funduszu wsparto ponad 18 tys. projektów łączną kwotą ponad 31 mld euro.
Przedstawiony dziś wniosek opiera się również na wkładzie Komisji w spotkanie przywódców UE w dniu 16 maja br. w Sofii: „Odnowiony europejski program na rzecz badań naukowych i innowacji – szansa Europy na ukształtowanie własnej przyszłości”, w którym podkreślono konieczne kroki mające na celu zapewnienie konkurencyjności Europy na świecie.
W ostatnich dziesięcioleciach siłą napędową około dwóch trzecich wzrostu gospodarczego w Europie były innowacje. Oczekuje się, że program Horyzont Europa przyniesie nową i szerszą wiedzę oraz nowe i liczniejsze technologie, będzie propagował doskonałość naukową oraz będzie miał pozytywny wpływ na wzrost, handel i inwestycje, a także znaczące oddziaływanie na społeczeństwo i środowisko. Każde zainwestowane w ramach tego programu euro może przynieść zwrot w wysokości do 11 euro PKB w okresie 25 lat. Można się spodziewać, że unijne inwestycje w badania naukowe i innowacje doprowadzą bezpośrednio do stworzenia szacunkowo do 100 tys. miejsc pracy w sektorze badań naukowych i innowacji w „fazie inwestycyjnej” (2021–2027).
Dodatkowe informacje
Teksty prawne i zestawienia informacji:
- Unijne finansowanie badań naukowych i innowacji w latach 2021–2027
- Zakończone sukcesem unijne projekty w dziedzinie badań naukowych i innowacji
Niezależne sprawozdania wysokiego szczebla:
- Badania – innowacje – zastosowania: Inwestycje w przyszłość Europy, jakiej pragniemy: Sprawozdanie grupy wysokiego szczebla ds. maksymalizacji oddziaływania programów UE w zakresie badań naukowych i innowacji, pod przewodnictwem Pascala Lamy’ego
- Zorientowanie na realizację misji w sektorze badań naukowych i innowacji w Unii Europejskiej – podejście do rozwiązywania problemów służące pobudzaniu wzrostu napędzanego przez innowacje – sprawozdanie przedstawione przez prof. Marianę Mazzucato
- Europa wraca na arenę: przyspieszanie przełomowych innowacji – Sprawozdanie grupy wysokiego szczebla ds. Europejskiej Rady ds. Innowacji
- Nowa droga do przemysłu – definiowanie innowacji – sprawozdanie Strategicznej Grupy Wysokiego Szczebla ds. Technologii Przemysłowych, pod przewodnictwem prof. Jürgena Rüttgersa
Horyzont Europa – strona internetowa
Więcej informacji na temat przyszłego budżetu UE można znaleźć tutaj.
Źródło: Komisja Europejska
Szanowni Państwo, zmieniamy naszą siedzibę. Od 18 czerwca br. biuro Krajowego Punktu Kontaktowego Programów Badawczych UE będzie mieściło się przy ul. Wawelskiej 14, 02-061 Warszawa.
W związku z przeprowadzką biuro przy ul. Krzywickiego 34 w Warszawie będzie nieczynne w dniach 11-15 czerwca br.
Prosimy także o wstrzymanie w tym okresie rejestracji na nasze wydarzenia poprzez stronę internetową.
Nasi eksperci będą dostępni dla Państwa telefonicznie.
Przepraszamy za utrudnienia i zapraszamy do nowej siedziby.
Polskie firmy i instytucje, działające w obszarze gospodarki o obiegu zamkniętym (GOZ), prezentowały swoje osiągnięcia zagranicznym partnerom i wymieniały doświadczenia w realizowaniu projektów w programie Horyzont 2020 podczas dwudniowej wizyty studyjnej w Brukseli w dniach 18-19 kwietnia 2018 r. pod hasłem 3Revolution: Reduce – Reuse – Recover.
W wydarzeniu wzięło udział około 30 przedsiębiorstw. Spotkanie było okazją do przedstawienia założeń europejskiej polityki w zakresie badań i innowacji w obszarze GOZ oraz możliwości, jakie stwarza program Horyzont 2020 dla realizacji innowacyjnych przedsięwzięć wspierających wdrożenie GOZ.
Integralną częścią spotkania była sesja poświęcona zaprezentowaniu potencjału innowacyjnego polskich firm i jednostek badawczych, osiągnięć i ciekawych propozycji projektowych w obszarze GOZ oraz nawiązanie kontaktów z przedstawicielami europejskich instytucji i projektów B+R. W czasie wydarzenia odbyło się również spotkanie brokerskie z przedstawicielami belgijskich jednostek aktywnych w sektorze GOZ.
Uczestnicy wizyty studyjnej odwiedzili start-up PermaFungi, który hoduje grzyby i cykorię na bazie fusów z kawy BIO, przywożonych rowerami z kawiarni. Start-up jest przykładem przedsięwzięcia, które działa w oparciu o założenia GOZ.
Wizytę studyjną zorganizował Krajowy Punkt Kontaktowy Programów Badawczych UE we współpracy ze Stałym Przedstawicielstwem RP przy UE w Brukseli oraz Ambasadą RP w Brukseli.
Wydarzenie zostało objęte patronatami: Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministerstwa Środowiska, Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii oraz Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju.
Partnerem strategicznym oraz sponsorem strategicznym wydarzenia był KGHM Polska Miedź S.A.
Partnerami merytorycznymi: Klaster Gospodarki Odpadowej i Recyklingu – Krajowy Klaster Kluczowy oraz Biuro Promocji Nauki „PolSCA” PAN.
Głównym celem spotkania było zwiększenie udziału polskich podmiotów, aktywnych w obszarze GOZ, w europejskim programie badań i innowacji Horyzont 2020 i kluczowych europejskich inicjatywach tematycznych.
Organizatorom zależy, aby spotkanie przyczyniło się do podniesienia świadomości korzyści, jakie wynikają z włączania się w programy współpracy międzynarodowej oraz w proces podejmowania kluczowych decyzji na poziomie europejskim, ze szczególnym uwzględnieniem roli grup eksperckich, europejskich partnerstw publiczno-prywatnych i ciał doradczych.
Wizyta studyjna 3Revolution: Reduce – Reuse – Recover to piąta z serii wizyt studyjnych, organizowanych w Brukseli przez Krajowy Punkt Kontaktowy Programów Badawczych UE. Ich wspólnym celem jest zwiększenie szans na uczestnictwo polskich firm w europejskich inicjatywach i projektach badawczo-rozwojowych i innowacyjnych. Poprzednie wydarzenia dotyczyły sektorów: energetycznego, chemicznego, sektora ICT w temacie Big Data oraz sektora biogospodarki.
Komisja Europejska przyjęła pakiet rozwiązań, dotyczący gospodarki o obiegu zamkniętym (GOZ). Mają one pomóc europejskim przedsiębiorstwom i konsumentom w przejściu na silniejszą gospodarkę, w której zasoby są zużywane w sposób bardziej zrównoważony i przyjazny środowisku.
Proponowane działania mają przyczynić się do „zamknięcia obiegu” cyklu życia produktów dzięki zwiększeniu ich ponownego użycia. Obecnie kończą się prace legislacyjne dotyczące czterech ważnych dyrektyw w tym zakresie: tzw. ramowej dyrektywy odpadowej oraz dyrektyw o składowaniu i o odpadach opakowaniowych, o pojazdach wycofywanych z eksploatacji, o zużytych bateriach i o zużytym sprzęcie elektronicznym. Te rewolucyjne zmiany wymagać będą wdrożenia innowacyjnych rozwiązań w zakresie redukcji zużywanych surowców oraz ponownego użycia produktów. Bardzo ważne jest zaprezentowanie partnerom zagranicznym oraz Komisji Europejskiej polskiego potencjału badawczo-rozwojowego w obszarze GOZ.
W dniach 18-19 kwietnia 2018 r. Krajowy Punkt Kontaktowy Programów Badawczych UE we współpracy ze Stałym Przedstawicielstwem RP przy UE w Brukseli oraz Ambasadą RP w Brukseli organizują dwudniowy wyjazd studyjny pod hasłem „3Revolution: Reduce, Reuse, Recover”, dedykowany firmom i innym instytucjom, działającym w obszarze gospodarki w obiegu zamkniętym (GOZ).
Wydarzenie jest objęte patronatami: Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministerstwa Środowiska, Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii oraz Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju.
Partnerem strategicznym oraz sponsorem strategicznym wydarzenia jest KGHM Polska Miedź S.A.
Partnerami merytorycznymi są: Klaster Gospodarki Odpadowej i Recyklingu – Krajowy Klaster Kluczowy oraz Biuro Promocji Nauki „PolSCA” PAN.
Głównym celem spotkania jest zwiększenie udziału polskich podmiotów, aktywnych w obszarze GOZ, w europejskim programie badań i innowacji Horyzont 2020 i kluczowych europejskich inicjatywach tematycznych. Ponadto wizyta studyjna jest wyjątkową okazją do zaprezentowania osiągnięć zagranicznym partnerom, Komisji Europejskiej oraz wymiany dobrych praktyk i doświadczeń. W wydarzeniu bierze udział ok. 100 osób, m.in. przedstawiciele firm, instytucji naukowych, Komisji Europejskiej.
Organizatorom zależy, aby spotkanie przyczyniło się do podniesienia świadomości korzyści, jakie wynikają z włączania się w programy współpracy międzynarodowej oraz w proces podejmowania kluczowych decyzji na poziomie europejskim, ze szczególnym uwzględnieniem roli grup eksperckich, europejskich partnerstw publiczno-prywatnych i ciał doradczych.
W ramach wydarzenia zostaną przedstawione założenia europejskiej polityki w zakresie badań
i innowacji w obszarze GOZ oraz możliwości, jakie stwarza program Horyzont 2020 dla realizacji innowacyjnych przedsięwzięć wspierających wdrożenie GOZ.
Integralną częścią spotkania jest sesja poświęcona zaprezentowaniu potencjału innowacyjnego polskich firm i jednostek badawczych, osiągnięć i ciekawych propozycji projektowych w obszarze GOZ oraz nawiązanie kontaktów z przedstawicielami europejskich instytucji i projektów B+R.
Wizyta studyjna 3Revolution: Reduce, Reuse, Recover to piąta z serii wizyt studyjnych, organizowanych w Brukseli przez Krajowy Punkt Kontaktowy Programów Badawczych UE. Ich wspólnym celem jest zwiększenie szans na uczestnictwo polskich firm w europejskich inicjatywach i projektach badawczo-rozwojowych i innowacyjnych. Poprzednie wydarzenia dotyczyły sektorów: energetycznego, chemicznego, sektora ICT w temacie Big Data oraz sektora biogospodarki.
W dniu 17 kwietnia w Brukseli odbywał się Dzień Informacyjny Bio-based Industries Joint Undertaking. Połączenie tych dwóch wydarzeń stworzyło dla uczestników wizyty studyjnej dodatkowe możliwości udziału w ważnym wydarzeniu europejskim oraz nawiązania kontaktów biznesowych.
Katalog uczestniczących instytucji
Z przyjemnością prezentujemy trzecią edycję biuletynu w języku angielskim, przygotowanego przez zespół Krajowego Punktu Kontaktowego ds. Programów Badawczych UE (KPK PB UE). Bulletin No. 3 jest dostępny poprzez LINK.
Publikacja skierowana jest do zagranicznych partnerów, naukowców, przedsiębiorców, przedstawicieli instytucji UE i wszystkich zainteresowanych informacjami o polskich jednostkach naukowych i przedsiębiorstwach, aktywnie działających w obszarze B+R+I, a przede wszystkim aktywnych w Programie Ramowym Horyzont 2020 i innych inicjatywach UE.
W tej edycji biuletynu skupiamy się na przedstawieniu Strategii na Horyzont 2020 dla polskiego przemysłu. Polskie firmy coraz bardziej zainteresowane są realizacją projektów B+R+I w ramach Horyzontu 2020. KGHM Polska Miedź S.A. i Grupa Azoty S.A. zawarły porozumienie o ścisłej współpracy z KPK PB UE na rzecz zwiększenia udziału w programie ramowym oraz jego promocji. W biuletynie przedstawiamy projekt BioMOre, realizowany w ramach Horyzontu 2020 przez KGHM.
Nie zapominamy także o sukcesach małych i średnich przedsiębiorstw, które mają imponujące osiągnięcia w Horyzoncie 2020. Zachęcamy do lektury wywiadów o innowacjach powstających w Polsce, takich jak: inteligentny mały pojazd Torqway Hybrid czy SOLACE House, dom generujących dochód dla jego właściciela.
Tak jak zawsze i w tej edycji biuletynu inspirujemy zagranicznych naukowców do prowadzenia badań w Polsce. Przedstawiamy aktualne programy i projekty do nich adresowane, m.in. projekt międzynarodowych studiów doktoranckich, realizowany przez Uniwersytet Medyczny w Białymstoku.
W niniejszym biuletynie zamieszczamy również wywiad o trwających przygotowaniach do przyszłego 9. Programu Ramowego.
A także zapraszamy do wzięcia udziału w międzynarodowym wydarzeniu, które 13-14 grudnia br. ma miejsce w naszym kraju: Horizon 2020 Space International Information Day & Brokerage Event.
Biuletyn w języku angielskim wydawany jest elektronicznie co kilka miesięcy. Wszystkie dotychczasowe edycje znaleźć można w naszym angielskojęzycznym serwisie w zakładce BULLETIN.
Zapraszamy do lektury Bulletin No. 3 oraz zachęcamy do rozpowszechnienia publikacji wśród zagranicznych partnerów.
„COST towards Framework Programme” – pod takim hasłem odbyło się w Brukseli w dniach 21-22 listopada br. 4. spotkanie Sieci KPK poświęcone Europejskiemu Programowi Współpracy w Dziedzinie Badań Naukowo-Technicznych – COST (European Cooperation in Science and Technology). Spotkanie zorganizował Krajowy Punkt Kontaktowy Programów Badawczych UE we współpracy ze Stałym Przedstawicielstwem Rzeczypospolitej Polskiej przy Unii Europejskiej w Brukseli oraz Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
W wydarzeniu, które miało miejsce w Stałym Przedstawicielstwie RP przy UE w Brukseli, uczestniczyli reprezentanci Regionalnych Punktów Kontaktowych z całego kraju, a także zaproszeni przedstawiciele Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Komisji Europejskiej, Stowarzyszenia COST oraz Biura Promocji Nauki „PolSCA” w Brukseli.
Sebastian Barkowski, chargé d’affaires ad interim Stałego Przedstawicielstwa RP przy UE, który otwierał spotkanie, podkreślał znaczenie takich programów jak COST dla międzynarodowej wymiany doświadczeń, opinii i wzmacniania współpracy.
Z kolei Juliusz Szymczak-Gałkowski, dyrektor departamentu współpracy międzynarodowej w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego, mówił, że proces umiędzynarodowienia polskiej nauki i szkolnictwa wyższego, to obecnie jeden z ważniejszych tematów, jakimi zajmuje się ministerstwo. A COST jest jednym z narzędzi umiędzynarodowienia, które tworzy możliwości współpracy, a także pozwala naukowcom myśleć o rozwoju kariery opartej nie tylko na działalności naukowej w kraju, ale także poza jego granicami.
Prof. dr hab. inż. Tadeusz Burczyński, dyrektor Instytutu Podstawowych Problemów Techniki PAN, w którego strukturach działa KPK PB UE, podkreślił ważną rolę KPK PB UE oraz całej Sieci KPK we wspieraniu polskich jednostek naukowych w ubieganiu się o granty z europejskich programów.
Dyrektor KPK PB UE dr inż. Zygmunt Krasiński zaznaczył, że spotkanie w Brukseli jest okazją do rozmowy o wykorzystaniu możliwości, jakie daje COST dla zwiększenia uczestnictwa Polski w Programie Ramowym Horyzont 2020. COST jest bowiem programem nie tylko dla naukowców, ale także dla menedżerów i administratorów projektów.
W dyskusji panelowej „COST – first step to Framework Programmes? Lessons learnt, impact and possibilities for Widening countries” wziął udział dr Ronald de Bruin, dyrektor stowarzyszenia COST. Dr Ronald dr Bruin mówił o roli COST w realizacji programów ramowych, a także podkreślił możliwości, jakie daje naukowcom uczestnictwo w programie. Obecnie naukowcy z Polski zaangażowani są w 87% z 352 działających tzw. Akcji COST. Dyrektor COST Ronald de Bruin dodał, że Polska jest pierwszym z krajów członkowskich COST, który organizuje specjalne szkolenie dla przedstawicieli punktów kontaktowych programów badawczych UE. A wzmocnienie współpracy między KPK a krajowymi koordynatorami COST ma zasadnicze znaczenie dla osiągnięcia celów COST, którym jest zwiększenie aktywnego udziału naukowców w działaniach COST.
W dalszej części spotkania Diana Pustuła z Regionalnego Punktu Kontaktowego, działającego przy Uniwersytecie Warszawskim, podzieliła się doświadczeniami i dobrymi praktykami z uczestnictwa UW w programie COST. Natomiast Jadwiga Mrozowska, krajowy koordynator COST z MNiSW przybliżyła zasady działania programu i możliwości, jakie daje on polskim podmiotom.
Spotkanie na temat COST zakończyło się dyskusją i wymianą doświadczeń przedstawicieli RPK z dotychczasowej realizacji projektów w COST.
Wydarzenie to odbyło się w ramach corocznych tematycznych spotkań Sieci KPK organizowanych we współpracy ze Stałym Przedstawicielstwem RP przy UE w Brukseli.
Zdjęcia: KPK/Renata Czeladko
Informacje o otwartych konkursach publikujemy także na naszej stronie w zakładkach właściwych dla poszczególnych obszarów Horyzontu 2020.
Administrator strony prowadzi i uaktualnia stronę internetową bardzo starannie, ale jedyne oficjalne, kompletne i zawsze aktualne informacje na temat konkursów i zasad ich realizacji znajdą Państwo na stronie Komisji Europejskiej: http://ec.europa.eu/research/participants/portal/desktop/en/opportunities/index.html Administrator nie ponosi odpowiedzialności prawnej za szkody, które mogą wyniknąć z bezpośredniego czy pośredniego używania strony, z wyjątkiem sytuacji, gdyby szkody wyniknęły z celowego działania lub rażącego zaniedbania ze strony Administratora.Na stronie mogą znajdować się łącza do stron internetowych osób trzecich. Łącza te podaje się tylko jako usługę dla odwiedzających naszą stronę internetową. Administrator nie ma kontroli ani wpływu na strony internetowe osób trzecich (w tym Komisji Europejskiej). Administrator nie ponosi odpowiedzialności za treść ani funkcjonowanie stron internetowych, których łącza podaje, ani za łącza umieszczone na takich stronach internetowych.
Informujemy, że zostały opublikowane nowe programy pracy w programie Horyzont 2020 na lata 2018-2020. LINK
Komisja Europejska w ubiegły piątek podała do wiadomości, na co przeznaczy 30 mld euro z budżetu unijnego programu finansowania badań naukowych i innowacji Horyzont 2020 na lata 2018–2020, w tym 2,7 mld euro na utworzenie Europejskiej Rady ds. Innowacji.
Program finansowania badań naukowych i innowacji Horyzont 2020, którego budżet opiewa na 77 mld euro, służy wsparciu doskonałości naukowej w Europie. Środki z tego programu umożliwiły dokonanie przełomowych odkryć o pierwszorzędnym znaczeniu dla rozwoju nauki, takich jak odkrycie planet pozasłonecznych i fal grawitacyjnych. W ciągu najbliższych 3 lat Komisja będzie dążyć do uzyskania większego wpływu finansowania w dziedzinie badań, koncentrując się na mniejszej liczbie kluczowych tematów, takich jak migracja, bezpieczeństwo, zmiany klimatu, czysta energia i gospodarka cyfrowa. Program Horyzont 2020 ma także w większym stopniu stymulować przełomowe innowacje tworzące rynek.
Carlos Moedas, komisarz ds. badań, nauki i innowacji, stwierdził: – Sztuczna inteligencja, genetyka, technologia łańcucha bloków: nauka jest dziś fundamentem najbardziej obiecujących przełomowych innowacji. Europa jest światowym liderem w badaniach naukowych i rozwoju technologii i będzie odgrywać istotną rolę w pobudzaniu innowacyjności. Komisja podejmuje skoordynowane wysiłki, aby liczni w Europie innowatorzy mogli stać się liderami rynku światowego. Taki jest też cel Europejskiej Rady ds. Innowacji, która dziś rozpoczyna swoją działalność.
Wspieranie przełomowych innowacji tworzących rynek
Od początku swojej kadencji Komisja Junckera robiła wszystko, aby zapewnić licznym w Europie innowacyjnym przedsiębiorcom jak najlepsze warunki rozwoju. Obecnie Komisja rozpoczyna pierwszą fazę działalności Europejskiej Rady ds. Innowacji.W latach 2018–2020 Komisja przeznaczy 2,7 mld euro z programu Horyzont 2020 na wsparcie innowacji wysokiego ryzyka, które potencjalnie mogą wygenerować wysokie zyski i stworzyć rynki przyszłości. Ponadto aby stymulować powstawanie przełomowych rozwiązań technologicznych dotyczących problemów, z jakimi mierzą się obywatele UE, w większym stopniu wykorzystywane będą nagrody z serii „podejmij wyzwanie” programu Horyzont 2020.
Priorytety polityczne w centrum zainteresowania
W programie prac na lata 2018–2020 znajdzie się mniejsza liczba zagadnień, które otrzymają większy budżet i będą stanowić bezpośrednie wsparcie priorytetów politycznych Komisji:
- Niskoemisyjna, odporna na zmianę klimatu przyszłość: 3,3 mld euro
- Gospodarka o obiegu zamkniętym: 1 mld euro
- Digitalizacja i przekształcanie europejskiego sektora przemysłu i usług: 1,7 mld euro
- Unia bezpieczeństwa: 1 mld euro
- Migracja: 200 mln euro
2,2 mld euro zostaną przeznaczone na projekty na rzecz czystej energii w czterech wzajemnie ze sobą powiązanych obszarach: odnawialne źródła energii, energooszczędne budynki, rozwiązania w zakresie elektromobilności i magazynowania energii elektrycznej, w tym 200 mln euro na wsparcie rozwoju i produkcji w Europie nowej generacji baterii elektrycznych.
Wspieranie badań podstawowych
Jednocześnie w ramach programu Horyzont 2020 finansowanie nadal będą otrzymywać „badania motywowane ciekawością” (często określane mianem „badań podstawowych” lub „pionierskich”). Przyjęty w sierpniu roczny program prac Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych na rok 2018 umożliwi przekazanie najlepszym naukowcom prawie 1,86 mld euro. Dodatkowe wsparcie o łącznej wysokości 2,9 mld euro w ciągu trzech lat otrzymają też Działania Maria Skłodowska-Curie, z których finansuje się stypendia dla naukowców na wszystkich etapach kariery.
Pogłębienie współpracy międzynarodowej
Nowy program prac przyczynia się także do wzmocnienia współpracy międzynarodowej w dziedzinie badań naukowych i innowacji. UE zainwestuje ponad 1 mld euro w 30 projektów przewodnich w dziedzinach, które przynoszą wzajemne korzyści. Przykłady współpracy: z Kanadą w dziedzinie medycyny spersonalizowanej; ze Stanami Zjednoczonymi, Japonią, Koreą Południową, Singapurem i Australią w dziedzinie automatyzacji transportu drogowego; z Indiami nad rozwiązaniami problemów związanych z wodą oraz z krajami afrykańskimi w zakresie bezpieczeństwa zaopatrzenia w żywność i energii ze źródeł odnawialnych.
Upowszechnianie doskonałości
W latach 2018–2020 kwota w wysokości 460 mln euro w ramach programu Horyzont 2020 zostanie przeznaczona w szczególności na cele wsparcia państw członkowskich i państw stowarzyszonych, które uczestniczą w programie, ale nie realizują w pełni swojego potencjału. Celem jest wykorzystanie niezrealizowanego potencjału, jaki kryje się w enklawach doskonałości w Europie i poza jej granicami. Ponadto program będzie nadal promować osiąganie większej synergii z europejskimi funduszami strukturalnymi i inwestycyjnymi.
Dalsze uproszczenie zasad uczestnictwa
Przykładem nowego, uproszczonego podejścia do przekazywania środków uczestnikom programu jest pilotażowe wprowadzenie ryczałtowego finansowania projektów. Pozwoli ono na przesunięcie akcentu w ramach kontroli ex ante z kontroli finansowych na naukowo-techniczną treść projektów.
Otwarta nauka
Program stanowi krok naprzód we wspieraniu otwartej nauki poprzez odejście od publikacji wyników badań w publikacjach naukowych na rzecz dzielenia się wiedzą na wcześniejszych etapach badań. Na wsparcie otwartej nauki przeznaczona zostanie kwota 2 mld euro, a na europejską chmurę dla otwartej nauki, europejską infrastrukturę danych i obliczenia o wysokiej wydajności – 600 mln euro.
Kontekst
Horyzont 2020 to największy w historii unijny program ramowy w zakresie badań naukowych i innowacji: jego siedmioletni budżet (2014–2020) opiewa na 77 mld euro. Choć większość działań w zakresie badań i innowacji jest w toku lub jeszcze się nie rozpoczęła, program już przynosi efekty.
Naukowcy biorący udział w programie Horyzont 2020 uczestniczyli w ważnych odkryciach naukowych, np. planet pozasłonecznych, bozonu Higgsa i fal grawitacyjnych, a co najmniej 19 laureatów Nagrody Nobla otrzymało wsparcie UE na badania naukowe przed otrzymaniem nagrody lub po jej otrzymaniu.
Do października 2017 r. ze środków programu Horyzont 2020 sfinansowano w sumie ponad 15 000 dotacji na łączną kwotę 26,65 mld euro, z czego około 3,79 mld euro otrzymały MŚP. Dzięki instrumentowi „InnovFin –Fundusze unijne dla innowatorów”, będącemu częścią programu, przedsiębiorstwa, w szczególności MŚP, uzyskały dostęp do finansowania ryzyka w wysokości ponad 17 mln euro. Ponadto tzw. głównym badaczom ERBN w organizacjach przyjmujących (3 143 osób) i pracownikom naukowym w ramach Działań Maria Skłodowska-Curie (10 176 osób) przyznano granty o wartości odpowiednio prawie 4,87 mld euro i 2,89 mld euro.
Równocześnie z programem prac Horyzont 2020 na lata 2018–2020 przyjęto program prac Euratomu na 2018 r. Przewidziano w nim zainwestowanie 32 mln euro w badania w zakresie gospodarowania odpadami promieniotwórczymi oraz ich trwałego składowania. Ponadto planuje się opracowanie planu badań naukowych dotyczących bezpiecznej likwidacji elektrowni jądrowych w celu ograniczenia wpływu na środowisko i kosztów.
Źródło: Komisja Europejska
W dniach 17-18 października 2017 r. Krajowy Punkt Kontaktowy Programów Badawczych UE we współpracy z Ambasadą RP w Królestwie Belgii oraz Biurem Promocji Nauki PolSCA w Brukseli zorganizował dwudniowy wyjazd studyjny pod hasłem „Polish excellence for sustainable development of Bioeconomy in Europe” dedykowany dla środowiska biznesowego i naukowego z obszaru biogospodarki.
Partnerem merytorycznym wydarzenia było Stałe Przedstawicielstwo RP przy Unii Europejskiej, a partnerem strategicznym – KGHM Polska Miedź S.A. Honorowe patronaty nad wydarzeniem objęły Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministerstwo Rozwoju oraz Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Głównym celem spotkania było zwiększenie udziału polskich podmiotów z sektora biogospodarki w projektach badawczo-rozwojowych i kluczowych europejskich inicjatywach tematycznych oraz umożliwienie zaprezentowania osiągnięć i wymiany doświadczeń. Organizatorom zależy, aby spotkanie podniosło świadomość korzyści, jakie wynikają z włączania się w programy międzynarodowe oraz procesy podejmowania decyzji w Brukseli, ze szczególnym uwzględnieniem grup eksperckich, europejskich partnerstw publiczno-prywatnych i ciał doradczych.
W spotkaniu wzięło udział wielu przedstawicieli instytucji, mających realny wpływ na kształtowanie polityki badawczo-rozwojowej oraz wdrożeniowej sektora biogospodarki w Europie i w Polsce. Obecni byli m.in. przedstawiciele Parlamentu Europejskiego: Jerzy Buzek – Przewodniczący Komisji ITRE, Czesław Siekierski – przewodniczący Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Andrzej Grzyb z Komisji Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności. Ponadto w wydarzeniu udział wzięli: przedstawiciel Dyrekcji Generalnej ds. Badań Naukowych i Innowacji Komisji Europejskiej – Tomasz Calikowski, a także dyrektorzy zarządzający dwóch inicjatyw: Bio-Based Industries Joint Undertaking – Philippe Mengal oraz Bio-Based Industries Consortium – Dirk Carrez.
W spotkaniu uczestniczyli także przedstawiciele firm: KGHM Cuprum, Barlinek, Selena Labs, Biotrem, IZNAB, Maspex, Stowarzyszenie Papierników Polskich, Bipromet, Biotechnika, Apeiron Synthesis, Food4Life oraz przedstawiciele polskich uczelni i instytutów naukowych i badawczych.
Spotkanie otworzył Ambasador RP w Brukseli Artur Orzechowski. Po nim zabrał głos prof. Jerzy Buzek, który podkreślił, ze dla Unii Europejskiej priorytetem są rozwój i innowacyjność. Były przewodniczący PE przypomniał podpisaną w ubiegłym roku Łódzką Deklarację Bioregionów, która określa kierunki rozwoju biogospodarki. Globalna biogospodarka ma być budowana na poziomie lokalnym – gmin, wiosek i miasteczek. Sygnatariusze chcą, żeby rozwój bioregionów był kluczowy w rewitalizacji obszarów wiejskich, ochronie środowiska naturalnego, łagodzeniu zmian klimatu i budowie przemysłu opartego o gospodarkę obiegu zamkniętego. Chodzi o to, aby na końcu procesu produkcji nie powstawał tylko produkt docelowy i odpady. Odpady mają zastąpić surowce dla nowych gałęzi przemysłu.
Monika Rzepecka, Radca Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, omówiła aktualne inicjatywy Komisji Europejskiej dotyczące biogospodarki. Przypomniała, że już jest gotowy Program Pracy dla tego obszaru w Horyzoncie 2020 na lata 2018-2020.
Dyrektor Krajowego Punkt Kontaktowego Programów Badawczych UE Zygmunt Krasiński zaznaczył, iż jest to już czwarta Wizyta Studyjna w Brukseli, organizowana przez KPK PB UE. Dodał, że działania te przynoszą wymierne rezultaty. – Cieszymy się, że ta wizyta przyciągnęła tak wiele firm, które chcą uczestniczyć w Horyzoncie 2020 – powiedział dyrektor Krasiński.
Tomasz Calikowski z DG R&I przedstawił założenia europejskiej polityki w zakresie badań i innowacji w sektorze biogospodarki oraz wizję jej rozwoju w nowej perspektywie finansowej, a Philip Mengal (BBI JU) i Dick Carrez (BIC) możliwości, jakie stwarzają partnerstwa działające w ramach programu Horyzont 2020 dla realizacji innowacyjnych przedsięwzięć technologicznych wykorzystujących surowiec pochodzenia biologicznego. Stanisław Bielecki z Politechniki Łódzkiej przedstawił ocenę polskiego potencjału w tym dynamicznie rozwijającym się sektorze oraz rekomendacje zarówno w sferze badawczo – rozwojowej, legislacyjnej oraz edukacyjnej dla jego dalszego rozwoju w Polsce. Tę część zamknęła prezentacja Aleksandry Małyskiej z ETP, która na przykładach zaprezentowała korzyści jakie daje członkom uczestnictwo w Europejskich Platformach Technologicznych.
Centralnym punktem drugiego dnia Wizyty Studyjnej była sesja pt. „Poland for European Innovations”. Podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju Jadwiga Emilewicz nakreśliła plany polskiego rządu, które mają na celu wspieranie innowacji. Wśród nich wymieniła odpowiedzialne inwestycje, korzystanie z instrumentów finansowych oraz konieczność ewolucji sektora w kierunku wytwarzania produktów wysoko przetworzonych. Poseł do Parlamentu Europejskiego Andrzej Grzyb mówił o tym, jak zmienia się paradygmat zrównoważonego rozwoju, co wymaga większego wykorzystania wiedzy i łączenia różnych sektorów. Podkreślał, że gospodarka powinna iść w parze ze środowiskiem, a bez włączenia społeczności lokalnych nie można mówić o zrównoważonej biogospodarce. Reprezentujący na spotkaniu marszałka województwa łódzkiego Andrzej Siemaszko przypomniał, że Polska jest europejskim potentatem w produkcji żywności i zagłębiem biomasy, ale polscy producenci powinni dostrzec wartość w kooperacji. Dodał, że potrzebna jest narodowa strategia rozwoju biogospodarki.
Integralną częścią spotkania była sesja poświęcona zaprezentowaniu potencjału innowacyjnego polskich firm i jednostek badawczych, osiągnięć i ciekawych propozycji projektowych w obszarze biogospodarki oraz nawiązaniu kontaktów z przedstawicielami europejskich instytucji i projektów B+R. Istotnym elementem było spotkanie brokerskie z firmami belgijskimi z sektora biogospodarki, które zostało zorganizowane we współpracy z Ambasadą RP w Brukseli.
Celem wizyt studyjnych organizowanych przez Krajowy Punkt Kontaktowy Programów Badawczych UE, których celem jest zwiększenie szans na uczestnictwo polskich firm w europejskich inicjatywach i projektach R&D. Poprzednie wydarzenia dotyczyły sektora energetycznego, chemicznego oraz sektora ICT.
Jak realizować działania wzmacniające rozwój miast, gmin i całego regionu? O czym pamiętać realizując projekty biznesowe? W jaki sposób tworzyć warunki sprzyjające rozwojowi kapitału ludzkiego i społecznego? O tym będzie 8. Forum Rozwoju Mazowsza organizowane przez Mazowiecką Jednostkę Wdrażania Programów Unijnych – już
25-26 października br. na Stadionie Legii w Warszawie.
Krajowy Punkt Kontaktowy Programów Badawczych UE do programu Horyzont 2020 jest partnerem wydarzenia.
Zapraszamy:
- na debatę z udziałem dr. inż. Zygmunta Krasińskiego, dyrektora KPK: „Finansowanie innowacji”, 26 października w godzinach 12.00-13.50.
- na debatę z udziałem Katarzyny Walczyk-Matuszyk, zastępcy dyrektora KPK: „Strategiczna agenda badawcza, czyli jak rozwinąć biznes dzięki R&D” 25 października w godzinach 11.00-12.00.
- wystąpienie Zbigniewa Turka, eksperta KPK: „Integracja transportu publicznego w programach badawczych Unii Europejskiej” 25 października w godzinach 14.30-14.50. Prezentacja odbędzie się po debacie „Integrowanie usług dla mieszkańców”.
- warsztaty, które poprowadzą nasi eksperci: Marta Krutel, Aleksandra Stanisławska: „Oferta programu Horyzont 2020 dla przedsiębiorstw”.
8. Forum Rozwoju Mazowsza jest transmitowane na żywo. Transmisję można oglądać pod linkiem: http://forumrozwojumazowsza.pl/sledz-transmisje-online/
Tegoroczna edycja Forum Rozwoju Mazowsza to 10 debat, kilkadziesiąt prezentacji i warsztatów, podczas których swoimi doświadczeniami podzieli się ponad 80 ekspertów reprezentujących administrację, biznes, sektor naukowy i pozarządowy. Wydarzenie odbędzie się pod honorowym patronatem Ministerstwa Rozwoju, Ministerstwa Cyfryzacji oraz Marszałka Województwa Mazowieckiego. Udział w forum jest bezpłatny, wymagane jest jednak dokonanie zgłoszenia przez stronę www.forumrozwojumazowsza.eu.
Ósmej już edycji Forum Rozwoju Mazowsza przyświecać będą trzy hasła – współpraca, rozwój i wdrażanie, bez czego trudno mówić o wzmacnianiu konkurencyjności gospodarki. Będzie to kilkanaście godzin poświęconych dyskusji i wymianie doświadczeń w zakresie realizacji projektów samorządowych, biznesowych, a także rozwijających kapitał ludzki i społeczny Mazowsza. Forum to nie tylko trendy i kierunki rozwoju, ale przede wszystkim przykłady dobrych praktyk i praktycznych rozwiązań możliwych do wykorzystania w codziennej pracy.
Podczas pierwszego dnia zastanowimy się, w jaki sposób integrować usługi na poziomie miast i całych regionów z korzyścią dla mieszkańców, ale też samorządów i biznesu. Zgłębimy tajniki współpracy z wykonawcami i partnerami projektowymi. Podzielimy się doświadczeniami w zakresie zwiększania innowacyjności biznesu oraz współpracy firm z sektora małych i średnich przedsiębiorstw z korporacjami. Forum to także koncentracja na rozwoju rynku zatrudnienia i animowaniu lokalnych społeczności, bez czego trudno wyobrazić sobie miasto przyjazne dla mieszkańców. Będzie to też czas na przegląd aktualnych i planowanych konkursów o unijne dofinansowanie.
Drugiego dnia samorządy pokażą, jak tworzyć warunki sprzyjające powstawaniu nowych miejsc pracy. Wskażemy rozwiązania sprzyjające zwiększaniu jakości życia mieszkańców w efekcie współpracy różnych podmiotów. Nie zabraknie także głosów eksperckich w obszarze finansowania projektów biznesowych i tworzenia ekosystemu wsparcia innowacyjności.
Partnerzy wydarzenia i przestrzeń wystawiennicza
Oprócz debat i prezentacji na uczestników wydarzenia czeka cała przestrzeń wystawiennicza współtworzona przez ponad 50 podmiotów reprezentujących samorządy, przedsiębiorców, instytucje otoczenia biznesu, a także sektor naukowy i pozarządowy. Będzie to miejsce zarówno bardzo praktycznych warsztatów, jak i indywidualnych rozmów, wymiany doświadczeń i nawiązania kontaktów na przyszłość.
Spotkajmy się podczas 8. Forum Rozwoju Mazowsza już 25-26 października w Warszawie. Szczegółowe informacje o wydarzeniu dostępne są na stronie www.forumrozwojumazowsza.eu. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, konieczne jest jednak dokonanie rejestracji. Do dyspozycji uczestników będzie również bezpłatny parking.
Organizator wydarzenia:
Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych
Patronaty honorowe:
Ministerstwo Rozwoju, Ministerstwo Cyfryzacji, Marszałek Województwa Mazowieckiego
Partnerzy wydarzenia:
Miasto Płock, Miasto Radom, Miasto Siedlce, Miasto Warszawa, Warszawa Targówek, Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii Politechniki Warszawskiej, CEZAMAT, techBrainers, Kampus+, Agencja Rozwoju Przemysłu, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, Krajowy Punkt Kontaktowy ds. Instrumentów Finansowych UE, Krajowy Punkt Kontaktowy Programów Badawczych UE, Płocki Park Przemysłowo-Technologiczny, Centrum Technologii Informacyjnych Nauk Humanistyczno-Społecznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, Wojewódzki Urząd Pracy w Warszawie, Mazowiecka Agencja Energetyczna, Agencja Rozwoju Mazowsza SA, Fundacja UNIMOS, Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej, Akademia Leona Koźmińskiego, Investment Service Center, Centrum Nauki Kopernik, Centrum Innowacji i Rzeczoznawstwa SIMP, EuroInversia, Fundacja Sieć Przedsiębiorczych Kobiet, Pracownia Gier Szkoleniowych, Sharpeo, Mazowiecki Fundusz Poręczeń Kredytowych, Pracownia Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia”, Kancelaria Liderio, Instytut Biologii Doświadczalnej Nenckiego PAN, Linetech, Ergo Design, Rebelia Media, Stowarzyszenie 4 Krajobrazy, Barter Klub.
Forum jest współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.
W dniach 3-4 października w Brukseli odbędzie się Industrial Innovation Info Days 2017,
pod auspicjami Dyrekcji Generalnej ds. Badań Naukowych i Innowacji Komisji Europejskiej.
Po raz pierwszy Dzień Informacyjny obejmie cały program „LEIT / NMBP” w programie Horyzont 2020.
Będzie to doskonała okazja, do zapoznania się z tematami najbliższych konkursów w dziedzinie nanotechnologii, zaawansowanych materiałów, zaawansowanych technologii produkcji i przetwarzania, biotechnologii oraz inicjatyw partnerstwa publiczno-prywatnego w ramach obszaru NMBP.
Podczas sesji brokerskich i spotkań, uczestnicy będą mogli zaprezentować swoje pomysły na projekty i spotkać potencjalnych partnerów z podobnych dziedzin w celu opracowania przyszłych propozycji projektów.
Przewidziana jest Transmisja on-line poszczególnych sesji. Linki podajemy na stronie wydarzenia.
Nie ma potrzeby rejestrowania się. Wystarczy kliknąć link przed rozpoczęciem sesji.
Kilka dni po tym wydarzeniu będzie można ponownie wysłuchać nagrań wszystkich sesji pod tymi samymi linkami.
Prezentacje będą również dostępne po wydarzeniu.
„Czego jeszcze nie wiecie o Programie Ramowym Horyzont 2020?” to temat naszego dnia informacyjnego, który odbędzie się 6 października br. w Warszawie.
Tematyką spotkania będą między innymi:
- granty Wspólnego Centrum Badawczego (Joint Research Centre JRC),
- Europejska Infrastruktura Badawcza
- Aspekty finansowe,
- zagadnienia przekrojowe dotyczące aspektów płci w Programie Ramowy Horyzont 2020,
- możliwości dla naukowców i przemysłu w H2020,
- oraz czy warto zostać ekspertem oceniającym wnioski?
Spotkanie poprowadzą Eksperci z KPK PB UE oraz IPPT PAN, którzy przedstawią Państwu praktyczne informacje związane z Programem Ramowym Horyzont 2020.
Uczestnicy między innymi dowiedzą się, dlaczego potrzebny jest Euraxess i jak działa, co proponuje nam JRC, odpowiemy na pytanie, czy warto zostać ekspertem oceniającym wnioski.
Zapraszamy zarówno tych, którzy dopiero zamierzają uczestniczyć w Programie Ramowym Horyzont 2020, jak i tych, którzy chcą uzupełnić swoją wiedzę o programie i poszukują informacji na danych temat związany z Horyzontem 2020.
Rejestracja i program: LINK
Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) kontynuuje czwartkowy cykl webinariów dla wnioskodawców działań Agencji. Kolejne webinaria będą odbywać się cyklicznie w czwartki o godz. 10.00. Więcej informacji na stronie www.parp.gov.pl.
Centrum Nauki Uniwersytetu Łódzkiego wraz z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego i Regionalnym Punktem Kontaktowym ds. Programu Horyzont 2020 w Łodzi zapraszają 26 września br. na Dzień Informacyjny Programu COST.
COST (Europejski Program Współpracy Naukowo-Technicznej ) to program finansowany przez UE, który umożliwia naukowcom tworzenie interdyscyplinarnych sieci badawczych w Europie i poza nią. Zapewnia fundusze na organizację konferencji, spotkań, szkoleń, krótkich wymian naukowych lub innych działań sieciowych w szerokim zakresie tematów naukowych.
Program COST jest finansowany w ramach budżetu Horyzont 2020. Wnioski składane o dofinansowanie projektów w ramach programu Horyzont 2020 często są wynikiem realizowanych akcji COST. Udział w akcjach COST może być świetną okazją do znalezienia partnerów, program COST uzupełnia działania programów ramowych UE, tworząc pomost pomiędzy środowiskami naukowymi z różnych krajów, zwiększa również mobilność badaczy w całej Europie i sprzyja tworzeniu doskonałości naukowej.
Tematy spotkania:
- COST Framework: Co to jest i jak to działa?
- COST Actions: Jak się zaangażować?
- COST Open Call: Jak przygotować udany projekt COST Action?
- efekty udziału w działaniach COST
- krajowy udział w działaniach COST
Szczególnie zachęcamy do udziału w warsztatach, które zostaną poprowadzone przez polskich naukowców realizujących projekty w ramach Programu COST.
Liczba miejsc na wydarzenie jest ograniczona.
Rejestracja: LINK
Więcej informacji o programie na stronach: