
marta.krutel@kpk.gov.pl
Samorząd województwa mazowieckiego, Miasto Stołeczne Warszawa oraz Krajowy Punkt Kontaktowy Programów Badawczych Unii Europejskiej zapraszają na konferencję „Nowa perspektywa – nowe wyzwania dla inteligentnej specjalizacji województwa mazowieckiego”. Konferencja odbędzie się 7 listopada 2019 r. w Warszawie.
Wspólnie z ekspertami z zakresu polityki innowacyjnej, w tym inteligentnej specjalizacji, czwartej rewolucji przemysłowej, zrównoważonego rozwoju i gospodarki o obiegu zamkniętym, będziemy dyskutować o wyzwaniach dla Mazowsza, w tym metropolii warszawskiej, jakie niesie ze sobą nowa perspektywa finansowa w obszarze innowacyjności.
Szczegółowe informacje na temat ww. wydarzenia znajdą Państwo na stronie: http://konferencjamazowsze.pl/
Rejestracja na wydarzenie odbywa się poprzez wypełnienie formularza zgłoszeniowego dostępnego na stronie: http://konferencjamazowsze.pl/rejestracja/
Z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc, istotna będzie kolejność zgłoszeń.
9 października br. mija termin składania wniosków o granty Europejskiej Rady ds. Innowacji –EIC Accelerator. To ostatnia w tym roku runda konkursu. Można się w nim ubiegać o dofinansowanie w kwocie do 17 mln euro.
Od 5 czerwca 2019 r. zmieniły się zasady i nazwa programu. II Fazę Instrumentu MŚP zastąpił EIC Accelerator, który oferuje finansowanie mieszane (blended finance): można się ubiegać już nie tylko o grant o wysokości do 2,5 mln euro, ale dodatkowo również o wsparcie kapitałowe (equity) do 15 mln euro.
Faza II – Realizacja
Przedmiotem tego etapu jest przetestowanie w praktyce planowanego rozwiązania/produktu/usługi aż do momentu, kiedy będzie ono gotowe do komercjalizacji. Faza II przewiduje możliwość sfinansowania następujących działań: skalowanie, demonstracja, miniaturyzacja, replikacja oraz powielanie rynkowe. Realizacja projektów objętych dofinansowaniem powinna trwać od 12 do 24 miesięcy, a wartość projektu zawierać się pomiędzy 0,5 a 2,5 mln euro – to 70% kosztów kwalifikowanych dla projektu.
Granty finansują projekty na poziomie 6-8 TRL. Projekty powyżej TRL 8 będą finansowane wyłącznie z finansowania mieszanego.
Więcej informacji o konkursie na portalu Funding&Tenders.
Terminy cut-off EIC Accelerator:
- 9 października 2019
- 8 stycznia 2020
- 18 marca 2020
- 19 maja 2020
- 7 października 2020
30 sierpnia br. ruszy nabór do konkursu o dofinansowanie dla projektów badawczo-rozwojowych posiadających certyfikat Seal of Excellence. Mogą się o nie ubiegać podmioty, których projekty zostały pozytywnie ocenione przez Komisję Europejską w ramach II Fazy Instrumentu MŚP i z powodu braku środków nie otrzymały dofinansowania. Pula środków przeznaczona na dofinansowanie projektów wynosi 1 mln euro.
Nabór prowadzony jest w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020: Działanie 1.2 Działalność badawczo – rozwojowa przedsiębiorstw, typ projektów: Projekty badawczo-rozwojowe (dla projektów posiadających certyfikat Seal of Excellence).
Dofinansowanie udzielane jest na badania przemysłowe i eksperymentalne prace rozwojowe albo eksperymentalne prace rozwojowe; elementem projektu mogą być prace przedwdrożeniowe, które stanowią nie więcej niż 20% kosztów kwalifikowalnych projektu.
Wnioski można składać od 30 sierpnia do 29 listopada 2019 r. do godz. 15.00.
Więcej informacji na stronie Fundusze dla Mazowsza.
Komisja opublikowała ogłoszenie o naborze pierwszych menedżerów programu EIC (European Innovation Council). Wzorowani na renomowanej amerykańskiej agencji DARPA, menedżerowie programu EIC będą ekspertami w swoich dziedzinach, zdolnymi do ścisłej współpracy z szybko rozwijającymi się projektami technologicznymi i otwierającymi tym projektom drzwi do szerszego ekosystemu. Wnioski można wysyłać do 31 lipca 2019 r.
Więcej informacji o naborze na stronie KE.
Hiszpańska firma uruchomiła konkurs dla start-upów z całej Europy. Celem jest pomoc technologicznym start-upom w dotarciu na rynki międzynarodowe. W ramach projektu oferowane jest bezpłatne wsparcie i porady w zakresie pozyskiwania funduszy, rozwoju umiejętności przedsiębiorczych, promocji i współpracy.
Jest to zaproszenie skierowane do firm (MŚP) posiadających doświadczenie w zakresie programów Horyzont 2020, 7. Program Ramowy (granty, Instrument MŚP lub systemy finansowania kaskadowego).
Więcej informacji na stronie organizatora konkursu IRSUS.
Formularz do składania wniosków.
Termin zamknięcia naboru: 31 marca 2019 r.
Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych ogłasza konkurs dla firm, które otrzymały certyfikat Seal of Excellence z Komisji Europejskiej. Pula środków przeznaczonych na finansowanie projektów wynosi 3 mln euro. Wnioski można składać od 31 grudnia 2018 r. do 27 marca 2019 r.
Podmiotami uprawnionymi do ubiegania się o dofinansowanie projektów w ramach konkursu są mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa, których projekty zostały ocenione pozytywnie przez Komisję Europejską w ramach SME Instrument (faza II) i z powodu braku środków nie otrzymały dofinansowania oraz posiadają certyfikat Seal of E xcellence przyznany po 1 stycznia 2017 r.
Dofinansowanie udzielane jest na badania przemysłowe i eksperymentalne prace rozwojowe albo eksperymentalne prace rozwojowe; elementem projektu mogą być prace przedwdrożeniowe, które stanowią nie więcej niż 20% kosztów kwalifikowalnych projektu.
Więcej informacji na stronie Fundusze dla Mazowsza.

Grafika: https://itkey.media/poltreg-among-the-shining-stars-at-horizon2020/
Firma PolTREG Sp. z o.o. otrzyma 2 500 000 euro z Horyzontu 2020 na sfinansowanie projektu TREG – innowacyjnej terapii cukrzycy. Spółka PolTREG została powołana jako spin-off z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego w celu rozwoju i komercjalizacji opatentowanej Metody Treg.
Metoda Treg to przełomowa innowacyjna polska terapia z zastosowaniem limfocytów T-regulatorowych (Treg), pobranych z krwi pacjenta, stosowana obecnie do leczenia cukrzycy typu 1 u dzieci. Unikalność terapii polega na zwalczaniu przyczyn choroby, a nie tylko jej objawów klinicznych. Terapia poprawia parametry kliniczne oraz jakość życia małych pacjentów.
W sumie 65 małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) z 16 krajów zostało wybranych do otrzymania grantu w II Fazie Instrumentu MŚP. Łączna kwota przeznaczona na granty to 113 milionów euro, każdy projekt otrzyma do 2,5 miliona euro na sfinansowanie działań innowacyjnych, takich jak demonstracja, testowanie, pilotowanie i zwiększanie skali. Firmy będą również korzystać z 12 dni bezpłatnego coachingu biznesowego i usług akceleracyjnych.
Większość projektów wybranych do finansowania dotyczy zdrowia, inżynierii oraz technologii informacyjno-komunikacyjnych (ICT). Jeśli chodzi o liczbę dofinansowanych projektów w danym kraju, dominują: Hiszpania (12 projektów), Niemcy (10) i Norwegia (6).
Przykłady wybranych projektów: nowe technologie w produkcji mikrosilników, system kontroli dla rowerów elektrycznych, który zwiększa autonomię baterii, system komunikacji na odległość dla dronów, rozwiązania dla robotów przemysłowych oraz nowe opakowania ekologiczne oparte na włóknach słomy.
Lista beneficjentów II fazy Instrumentu MŚP (cut-off 23 maja 2018).
65 europejskich firm uzyskało dofinansowanie na kwotę 110 milionów euro w ostatnim konkursie II Fazy Instrumentu MŚP (cut-off 14 marca br.) w ramach Europejskiej Rady ds. Innowacji (EIC). Wśród nich jest firma CyberusLabs z Krakowa z projektem pt. „Keeping your connected smart devices protected against hackers and cyber attacks” (ELIoT Pro).
Wśród wybranych projektów są m.in. nowatorski system przeciwblokujący dla rowerów elektrycznych, technologia, która szybko blokuje wycieki ropy w morzu, narzędzie do wykrywania wczesnych objawów choroby Alzheimera czy też skaner wykrywający wiązania w spawanym materiale.
W II Fazie Instrumentu MŚP każdy zwycięski projekt otrzyma do 2,5 mln euro na finansowanie działań, takich jak demonstracja, testowanie i zwiększanie skali. Firmy będą również korzystać z 12 dni bezpłatnego coachingu biznesowego i usług akceleracyjnych.
Wśród laureatów tej edycji konkursu najwięcej jest MŚP z Włoch – 9 spółek wybranych do finansowania, następnie 7 firm z Hiszpanii i po 5 firm z Danii, Niemiec i Francji. Większość wybranych firm prowadzi działalność w obszarze ICT, zdrowia i inżynierii.
Uruchomiony w tym roku w ramach unijnego programu badawczo-innowacyjnego Horyzont 2020 pilot projektu Europejskiej Rady ds. Innowacji wspiera najwybitniejszych innowatorów, przedsiębiorców, małe firmy i naukowców z pomysłami i ambicjami na skalę międzynarodową.
Więcej informacji na stronie EASME ( Agencji ds. Małych i Średnich Przedsiębiorstw).
Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości ogłosiła II konkurs pilotażowy Granty dla Seal of Excellence. W ramach konkursu o wsparcie mogą ubiegać się mikro, mali i średni przedsiębiorcy posiadający Seal of Excellence (tzw. znak jakości) przyznawany przez Komisję Europejską dla projektów badawczo-rozwojowych, które uzyskały pozytywną ocenę w ramach programu Horyzont 2020 lecz ze względu na niewystarczającą wysokość budżetu programu, ich sfinansowanie okazało się niemożliwe.
W ramach pilotażu stworzone zostały równie korzystne warunki wsparcia jak w programie Horyzont 2020. Maksymalna kwota wsparcia, o jaką mogą się Państwo ubiegać to 210 tys. zł (70% kwoty oszacowanej na potrzeby opracowania studium wykonalności). Z uwagi na wcześniejszą ocenę projektów, dokonaną przez ekspertów Komisji Europejskiej, zastosowane zostały uproszczone zasady weryfikacji wniosków o grant, ograniczające się wyłącznie do kwestii formalnych. Przewidziano także przyjazne metody rozliczania (ryczałt), co w dużym stopniu ułatwi Państwu korzystanie z grantu i da możliwość pełnego skoncentrowania się na aspektach merytorycznych realizowanych działań.
Wnioski o grant należy składać w wersji elektronicznej za pośrednictwem Generatora Wniosków w terminie do 5 czerwca 2018 r. (w ostatnim dniu naboru do godz. 16:00:00). Pełna dokumentacja programu pilotażowego znajduje się na stronach Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.
Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ogłosiło tegoroczny konkurs w ramach tzw. szybkiej ścieżki. Tym razem na wsparcie mogą liczyć MŚP, które zostały wyróżnione certyfikatem Seal of Excellence. Zaletą tego konkursu są proste zasady oceny, minimum formalności i aż 50 mln zł dla wysokiej jakości projektów.
Konkurs 3/1.1.1/2018 ogłoszony 22 lutego 2018 r. (poddziałanie 1.1.1. Badania przemysłowe i prace rozwojowe realizowane przez przedsiębiorstwa POIR), podobnie jak poprzednia edycja, skierowany jest do mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw, które aplikowały w programie Horyzont 2020, w konkursach SME Instrument (faza II obejmująca finansowanie prac B+R), zostały pozytywnie ocenione, ale z powodu braku środków nie otrzymały dofinansowania (uzyskały certyfikat Seal of Excellence).
Konkurs jest podzielony na dziewięć miesięcznych rund, wnioski można składać od 3 kwietnia do 28 grudnia 2018 r.
Na konkurs przeznaczono 50 mln zł. Dofinansowane mogą być projekty realizowane poza województwem mazowieckim (kategoria regionów słabiej rozwiniętych).
Polskie firmy posiadające certyfikat Seal of Excellence mogą otrzymać nawet 210 tys. zł na weryfikację potencjału technicznego i komercyjnego produktu/usługi/technologii oraz opracowanie studium wykonalności. Wnioski można składać w terminie od 8 maja do do 5 czerwca 2018 r.
Granty dla Seal of Excellence mogą otrzymać przedsiębiorcy MŚP, którzy uzyskali certyfikat Seal of Excellence w ramach I Fazy Instrumentu MŚP w programie Horyzont 2020 albo nabyli autorskie prawa majątkowe oraz prawo zezwalania na wykonywanie zależnych praw autorskich do projektu, który uzyskał Seal of Excellence.
Dofinansowane będą działania weryfikujące potencjał techniczny i komercyjny produktu/usługi/technologii oraz opracowanie studium wykonalności.
Więcej informacji na stronie PARP.
Konkurs INNOSUP-01-2018-2020: Cluster facilitated projects for new industrial value chains jest podzielony na 2 etapy: pierwszy etap zamyka się 12 kwietnia br. (10 stron – koncepcja projektu), drugi etap trwa do 13 września 2018 (pełny wniosek).
Wartość projektu: 2,5-5 mln euro
Poziom dofinansowania: 70%. Konkurs typu IA.
Ideą tego konkursu jest tworzenie przez klastry międzynarodowych konsorcjów, które w ramach przemysłowych łańcuchów wartości w UE świadczą usługi na rzecz małych i średnich firm, aby umożliwić im rozwój oraz współpracę w danym sektorze. Klastry łączą właśnie różne narzędzia, zasoby i instrumenty w cały ekosystem wspierający rozwój przedsiębiorczości. Wymaga to współpracy różnych podmiotów działających w obszarze innowacji, w tym dużych przedsiębiorstw i MŚP, które będą wspierać rozwój przemysłu w Europie. Celem jest również wspieranie nowych, wschodzących branż przemysłowych, które zapewnią wzrost i zatrudnienie w przyszłości.
Projekty te powinny koncentrować się na integracji oraz wspieraniu MŚP we współpracy z innymi podmiotami innowacyjnymi w zakresie rozwiązywania konkretnych problemów czy wyzwań. Oferowane są usługi takie jak: opieka mentorska, coaching, innowacje, bony na pomoc techniczną, vouchery na rozwój technologii, wsparcie start-upów itp.
Co najmniej 75% całkowitego budżetu, które otrzymuje konsorcjum musi być przyznane bezpośrednio innowacyjnym MŚP w postaci albo udziału jako partnera konsorcjum albo otrzymującego wsparcie jako strona trzecia – finansowanie kaskadowe.
Konkurs jest wspierany przez Europejską Platformę Współpracy Klastrowej, która oferuje szereg nowoczesnych narzędzi mających na celu wsparcie i rozwój klastrów, a także możliwość znalezienia partnerów do konsorcjum.
Od 10 stycznia 2018 r. Komisja Europejska rozpoczęła szereg publicznych konsultacji skupionych na kluczowych obszarach polityki, w ramach przygotowań do kolejnego budżetu UE po 2020 r. Obywatele, organizacje i firmy mogą przedstawiać swoje opinie online do 8 i 9 marca 2018 r.
Konsultacje publiczne prowadzone są w języku angielskim.
Lista konsultacji obejmuje następujące obszary:
- Inwestycje, badania i innowacje, MŚP i jednolity rynek (do 8 marca)
- Wartości i mobilność (do 8 marca)
- Bezpieczeństwo (do 9 marca)
- Migracja i azyl (do 9 marca)
- Infrastruktura strategiczna (do 9 marca)
- Polityka spójności (do 9 marca)
Zmiany w sekcjach Doskonałość ( Excellence) i Wpływ (Impact):
- Bardziej precyzyjnie określone cele projektu w odniesieniu do standardowych działań innowacyjnych,
- Integracja FTI z pilotem Europejskiej Rady ds. Innowacji (EIC). Większy nacisk położony na innowacje tworzące rynki i zwiększające skalę przedsiębiorstw w Europie.
Więcej informacji i wzór wniosku dostępny na stronie KPK.
Zapraszamy do składania projektów w ramach IMPACT Growth nowego programu akceleracyjnego dla startupów z obszarów:
- Smart Infrastructures and Cities
- Smart Content
- Smart Manufacturing
- Smart Agrifood
Poszukiwane wysoko skalowalne firmy technologiczne z produktami już obecnymi na rynku. Termin na składanie aplikacji upływa 12 grudnia 2017 r.
IMPACT Growth po raz pierwszy łączy akcelerację z funduszami venture capital oraz największymi z firmami z czterech obszarów: Smart Cities (Ferrovial), Smart Content (Docomo Digital), Smart Manufacturing (MADE) i Smart Agrifood (Danone).
Więcej informacji znajdą Państwo tutaj.
Projekt NearUS (finansowany ze środków Horyzontu 2020) oferuje cztery otwarte zaproszenia dla europejskich naukowców, innowatorów, MŚP, klastrów, biur transferów technologii na dofinansowanie wyjazdów do Stanów Zjednoczonych w celu nawiązania partnerstwa, odbycia szkolenia w zakresie przedsiębiorczości, spotkania z firmami/sponsorami z Doliny Krzemowej oraz uczestnictwa w konferencji Consumer Electronic Show.
Zapraszamy do aplikowania! Najbliższy termin – 20 listopada br.
Więcej informacji na stronie projektu.
Climate-KIC proponuje udział w kursach edukacyjnych dla profesjonalistów. Dwa z nich w październiku i w listopadzie odbędą się w Polsce, dlatego szczególne zachęcamy do udziału polskich ekspertów z dziedziny ochrony klimatu i innowacji, zarządzania miastami oraz budowania nowoczesnej gospodarki niskowęglowej.
Kursy (dwu- i pięciodniowy) będą prowadzone w języku angielskim i są realizowane we współpracy z naszym Partnerem – Centrum Rozwiązań Systemowych we Wrocławiu.
Tematy kursów:
- Innovations for low carbon transitions, Methods and tools for working with people, groups, organizations and society.
30-31 października 2017
- Sustainable cities – responsible leadership, Effective cooperation for the development and implementation of sustainable solutions for European cities
20-25 listopada 2017
Dla kogo są kursy?
- przedsiębiorców, którzy prowadzą lub chcą prowadzić firmy związane z ochroną klimatu;
- menadżerów, którzy wprowadzają na rynek nowe produktu czy usługi;
- przedstawicieli administracji publicznej, którzy pracują nad przepisami i regulacjami prawnymi;
- naukowców, którzy prowadzą badania związane z ochroną klimatu;
- przedstawicieli organizacji pozarządowych zainteresowanych ta tematyką.
Wiedza i umiejętności przekazywane w trakcie kursów będą dostosowane do oczekiwań uczestników i ich zakresów działań zawodowych.
Co zyskasz?
- zyskasz wiedzę, która pomoże prowadzić i inicjować działania związane z ochroną środowiska i klimatu;
- zdobędziesz umiejętności leadera w bezpiecznym, ale pełnym wyzwań środowisku gry symulacyjnej;
- dowiesz się, jak stosować metody i narzędzia, które przyspieszą rozwój gospodarki niskoemisyjnej;
- będziesz miał okazję podzielić się swoimi pomysłami i wiedzą z innymi ekspertami;
- poznasz osoby z Polski i zagranicy, które zawodowo zajmują się kwestiami nowoczesnej gospodarki i zarządzaniem zmianą w zakresie ochrony klimatu;
- zrozumiesz perspektywy innych – ich możliwości i ograniczania;
- zobaczysz w praktyce, jak działa system gospodarki.
Termin zgłoszeń
Rejestracja będzie prowadzona do 30 września 2017.
Więcej informacji: http://www.climate-kic.org.pl/2017/09/kursy-edukacyjne-polsce/
Zapraszamy do prezentowania przez polskie firmy potencjału technologicznego, we współpracy z Wrocławskim Parkiem Technologicznym, podczas Big Science Business Forum 2018, które odbędzie się 26-28 lutego 2018 r. w Kopenhadze.
Firmy mogą korzystać ze stoiska WPT numer 17 bądź rezerwować stoiska bezpośrednio.
W ramach stoiska prezentowany będzie potencjał polskich firm, mogących współpracować przy dużych projektach badawczych.
W przypadku zainteresowania współpracą z WPT należy kontaktować się z Panią Sylwią Wójtowicz: sylwia.wojtowicz@technologpark.pl.
W imieniu inicjatywy RIS Cross-KIC koordynowanej przez EIT Health oraz Krajowego Punktu Kontaktowego PB UE zapraszamy do udziału w warsztacie „Knowledge Triangle Dialogue Event: Enhancing the contribution of higher education and research to innovation”.
Wydarzenie odbędzie się w dniach 18-19 września 2017 r. w Warszawie na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego.
Odbędą się prezentacje krajowych węzłów dla poszczególnych KICów, trzy grupy warsztatowe dla uczestników wydarzenia, prezentacje KPK i NCBiR na temat dostępnych źródeł finansowania oraz oferty ze strony KICów do udziału w programach.
Zapraszamy do udziału instytucje i organizacje, które chciałyby rozwijać trójkąt wiedzy i korzystać z programów w ramach EIT (uczelnie wyższe, instytuty, badawcze, przemysł, małe i średnie firmy, start-upy, klastry, inkubatory i samorządy). Zapraszamy również instytucje partnerskie z poszczególnych KICów.
Rejestracja na wydarzenie jest dostępna pod linkiem.
Agenda: KTI Dialogue event_Warsaw
Osoba do kontaktu: Mikołaj Gurdała – mikolaj.gurdala@eithealth.eu
Konfederacja Lewiatan w ramach Akademii Lewiatana zaprasza na seminarium pt. „Ulga na działalność badawczo-rozwojową – praktyczne aspekty”. Spotkanie odbędzie się 12 września 2017 r. w Warszawa, ul. Zbyszka Cybulskiego 3.
Celem szkolenia jest m.in.:
- nauczenie uczestników przeprowadzania oceny czy działania prowadzone w ich firmach kwalifikują się do skorzystania z ulgi B+R
- przedstawienie uczestnikom praktycznych aspektów funkcjonowania ulgi na działalność badawczo-rozwojową
- wskazanie korzyści związanych z implementacją ulgi B+R oraz pokazanie sposobów na ich maksymalizację
- wskazanie problemów i ryzyk związanych z implementacją ulgi
- zaprezentowanie najnowszej praktyki organów podatkowych w kontekście stosowania przepisów dotyczących ulgi B+R
Korzyścią z udziału w seminarium jest zdobycie wiedzy oraz poznanie praktycznych przykładów w zakresie:
- zasad funkcjonowania ulgi na działalność badawczo-rozwojową
- identyfikacji kosztów kwalifikowanych do ulgi na działalność badawczo-rozwojową i zasad ich kalkulacji
- obowiązków ewidencyjno-dokumentacyjnych związanych z korzystaniem z ulgi
- praktycznego zastosowania ulgi oraz pojawiających się problemów i wątpliwości na podstawie najciekawszych stanowisk organów podatkowych oraz orzeczeń sądów administracyjnych
Seminarium skierowane jest do:
- Właścicieli przedsiębiorstw
- członków zarządów
- dyrektorów finansowych
- głównych księgowych
Rejestracja na stronie Konfederacji Lewiatan. Zgłoszenia należy przesyłać do 10 września br.
Polska Agencja Inwestycji i Handlu oraz German Trade & Invest zapraszają na warsztaty poświęcone możliwościom ekspansji inwestycyjnej dla polskich firm w Niemczech. Wydarzenie „Doing Business in Germany: Oportunities through innovation” (Możliwości ekspansji inwestycyjnej do Niemiec), odbędzie się 12 września w siedzibie Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu ( Warszawa, ul. Bagatela 12) o godz. 10:00 (rejestracja od 09:30).
Rolę gospodarzy wydarzenia wspólnie pełnić będą prezes PAIH, Tomasz Pisula oraz ambasador Niemiec w Polsce, Rolf Nikel.
Podczas seminarium omówione zostaną kwestie związane z prowadzeniem działalności gospodarczej w Niemczech, możliwości biznesowe, wsparcie oferowane przez rząd niemiecki dla inwestorów zagranicznych oraz kwestie finansowe i prawne. O finansowaniu w ramach programu unijnego Horyzont 2020 opowiedzą eksperci z Krajowego Punktu Kontaktowego PB UE. Ofertę wsparcia i finansowania ekspansji zagranicznej zaprezentują również eksperci PAIH oraz BGK TFI.
Agenda Doing Business in Germany.
Seminarium zakończy się rozmowami przedstawicieli biznesu z zaproszonymi ekspertami.
Spotkanie będzie prowadzone w języku angielskim.
Liczba miejsc na wydarzenie jest ograniczona. W pierwszej kolejności do udziału zapraszamy firmy z branż: motoryzacyjnej, chemicznej oraz maszynowej.
Prosimy rejestrować się pod poniższymi linkami:
www3.paiz.gov.pl/konferencje/?expansion_to_Germany
www3.paiz.gov.pl/konferencje/?expansion_to_Germany&lang=en
Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości zaprasza na szkolenie z zakresu wykorzystania Narzędzia Pomiaru Kapitału Ludzkiego. Spotkanie odbędzie się 20 lipca 2017 r. w Millenium Plaza, al. Jerozolimskie 123 A, Warszawa.
Szkolenie poprowadzi doktor nauk ekonomicznych w zakresie zarządzania Łukasz Sienkiewicz, adiunkt w Katedrze Rozwoju Kapitału Ludzkiego Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.
20170720_POWER NKL_program i zaproszenie
Narzędzie Pomiaru Kapitału Ludzkiego (NKL) jest pierwszą tego typu aplikacją w pełni dostosowaną do potrzeb polskiego rynku, która umożliwia faktyczny pomiar wartości zasobów personalnych przedsiębiorstwa. Pozwala na gromadzenie danych i ich interpretację, dając podstawowe wskazówki co uzyskane wyniki oznaczają dla organizacji, jakie stwarzają problemy lub perspektywy.
Liczba miejsc jest ograniczona. Więcej informacji i formularz do rejestracji na stronie wydarzenia.
Wspólne Centrum Badawcze (Joint Research Centre) Komisji Europejskiej otwiera laboratoria naukowe dla osób pracujących w środowiskach akademickich i badawczych, w przemyśle oraz małych i średnich przedsiębiorstwach (MŚP), a ogólnie – w sektorze publicznym i prywatnym. WCB zezwala na dostęp do zaplecza dla naukowców z państw członkowskich UE, krajów kandydujących oraz państw stowarzyszonych z programem UE na rzecz badań Horyzont 2020.
Zapewnienie dostępu do WCB jest częścią strategii dotyczącej:
- Zwiększenia rozpowszechniania wiedzy naukowej
- Zwiększania konkurencyjności
- Zmniejszania luki między badaniami a przemysłem.
Naukowcy będą mieli okazję pracować w następujących dziedzinach:
- Bezpieczeństwa jądrowego (Euratom Laboratories)
- Chemia
- Nauki przyrodnicze
- Fizyka i Nauki Ścisłe
- ICT
- Foresight
Wyniki badań realizowanych na terenie ośrodków Wspólnego Centrum Badawczego powinny uwzględniać misję JRC w zakresie wspierania procesu kształtowania polityki UE.
W projekcie pilotażowym WCB uczestniczą laboratoria, m.in. w Ispra we Włoszech, dysponująca niezbędną infrastrukturą badawczą. Laboratorium będzie oferować dostęp do infrastruktury poprzez specjalne zaproszenia do realizacji projektów w dziedzinach bezpieczeństwa i ochrony budynków oraz nanobiotechnologii.
Pozostałe placówki badawcze WCB w Belgii, Niemczech i Holandii planują stopniowo zapewniać otwarty dostęp, po zakończeniu fazy pilotażowej w latach 2017-2018.
Warunkiem otwartego dostępu jest naukowy cel działań oraz społeczno-ekonomiczna zgodność badań z celami na szczeblu europejskim. Dostęp oparty jest o proces selekcji, dokonywany po zakończeniu procesu składania wniosków.
Pełna treść ogłoszenia dostępna jest tutaj.
Informacje na temat otwartego dostępu.
Dostęp do laboratoriów dla potrzeb rynku uzyskuje się po uiszczeniu opłaty związanej z pełnym dostępem do WCB i jest skierowany głównie do przemysłu.
Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości zaprasza przedsiębiorców na spotkanie informacyjne dotyczące konkursu „Poddziałanie 3.1.5 – Wsparcie MŚP w dostępie do rynku kapitałowego – 4 STOCK”. W ramach tego konkursu przedsiębiorcy mogą uzyskać nawet do 800 tys. zł dofinansowania.
Spotkanie informacyjne dla wnioskodawców odbędzie się 23 czerwca 2017 r. w godz. 10:30-14:00, w Golden Floor Plaza, Sala H, piętro 26 (Budynek Millenium Plaza), Al. Jerozolimskie 123 A, Warszawa.
Rejestracja na to spotkanie dostępna tutaj.
Do 20 listopada br. PARP prowadzi nabór w ramach „Poddziałania 3.1.5 Wsparcie MŚP w dostępie do rynku kapitałowego – 4 Stock” Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój (POIR). Agencja udziela wsparcia finansowego na przygotowanie dokumentacji niezbędnej do uzyskania finansowania z rynków kapitałowych GPW, New Connect, zagranicznych rynków regulowanych, rynku obligacji Catalyst.
Serdecznie zapraszamy na spotkania informacyjne organizowane przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju poświęcone zagadnieniom związanym z konkursami: „Szybka ścieżka” dla MŚP – finansowanie małych projektów o krótkim okresie realizacji (konkurs 3/1.1.1/2017) oraz MŚP „Seal of Excellence” (konkurs 4/1.1.1/2017) .
Spotkania informacyjne odbędą się w dniach:
- 08 czerwca 2017 r. w Warszawie – Warsaw Marriott Hotel, Al. Jerozolimskie 65/79 w Warszawie
- 19 czerwca 2017 r. w Katowicach – angelo by Vienna House Katowice, ul. Sokolska 24, 40-086 Katowice
Więcej informacji oraz formularz rejestracji dostępny na stronie NCBiR.