Twoja przeglądarka nie obsługuje skryptów JavaScript - działanie strony jest mocno ograniczone.

Konsultacje w sprawie przyszłości Europy – Komisja Europejska czeka na Twój głos!

  • Opublikowano: 14 maja 2018
  • Autor: redakcja

W Dniu Europy ruszyły konsultacje społeczne, w których Europejczycy mogą wypowiedzieć się, w jakim kierunku ma podążać Unia Europejska. Internetowa ankieta zawiera 12 pytań opracowanych przez grupę obywateli. Zachęcamy do zabrania w niej głosu!

Konsultacje te to część szerszej debaty na temat przyszłości Europy zainicjowanej w marcu 2017 r. przez Komisję „Białą księgą w sprawie przyszłości Europy”.  Pytania zostały przygotowane przez zespół składający się z 96 obywateli z 27 państw członkowskich, którzy wspólnie zadecydowali o ich treści.

Przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker oświadczył: – W związku ze zbliżającymi się wyborami do Parlamentu Europejskiego nadszedł czas, aby odpowiedzieć sobie na pytanie, jaka powinna być Unia Europejska złożona z 27 państw członkowskich. Cokolwiek się wydarzy, musi to być Europa budowana przez Europejczyków. W kwestionariuszu, który publikujemy, zadajemy wszystkim Europejczykom następujące pytanie: jakiej przyszłości chcemy dla nas samych, naszych dzieci i naszej Unii? Nadszedł czas, aby Europejczycy głośno i wyraźnie wyrazili swoje zdanie w sprawach, które ich dotyczą i którymi powinni zająć się ich przywódcy.

Konsultacje internetowe są prowadzone równolegle do trwającego dialogu obywatelskiego, organizowanego przez Komisję Europejską i państwa członkowskie. Od 2012 r. w 160 miastach przeprowadzono blisko 700 takich interaktywnych debat publicznych. W okresie poprzedzającym wybory do Parlamentu Europejskiego w maju 2019, Komisja planuje organizować je jeszcze częściej; docelowo ma to być 500 dodatkowych debat.

Oprócz działań Komisji dialog obywatelski organizowany jest obecnie również przez rządy krajowe we wszystkich państwach członkowskich w następstwie inicjatywy Francji, która otrzymała wsparcie ze strony szefów państw lub rządów przyszłej UE 27. W ten sposób Komisja dzieli się z państwami członkowskimi swoimi doświadczeniami.

Konsultacje te potrwają do szczytu UE w Sybinie (Rumunia) zaplanowanego na 9 maja 2019 r. W grudniu 2018 r. na posiedzeniu Rady Europejskiej Komisja przedstawi państwom członkowskim sprawozdanie okresowe dotyczące białej księgi. Sprawozdanie końcowe zostanie następnie przedstawione na pierwszym szczycie UE 27 dnia 9 maja 2019 r. w Sybinie, zaledwie kilka tygodni przed wyborami do Parlamentu Europejskiego.

WEŹ UDZIAŁ W KONSULTACJACH!

Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć na stronie: polityka prywatności.